Vajinal Akıntıya Dikkat Edin

Vajinal Akıntıya Dikkat Edin

Vajinal akıntı hanımların hayatları süresince en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesidir.

Kadın hastalıkları polikliniklerindeki en çok başvurulan rahatsızlıkların başında vajinal akıntı gelir. Vajinal akıntı sorununda çoğunlukla altta bir rahatsızlık söz konusu iken, kimi zaman fizyolojik dediğimiz normal akıntılar da hanımların doktora müracaat etmelerine sebep olabilir.

Yani, her akıntı kesin olarak bir rahatsızlığa işaret etmeyebilir. Adet zamanının belli dönemlerinde, şeffaf, kokusuz, herhangi bir sıkıntıya sebep olmayan akıntı normaldir, bir rahatsızlığa sebep olarak görülmemelidir. Bu şekilde ki akıntılar hormonların tesiriyle oluşur ve kendiliğinden geçerler. Bu tür akıntılar sebebiyle doktora müracaat etmeye lüzum yoktur.
Vajinal akıntıda akıntının fazla oluşu herhangi bir önem arzetmez. Kimi zaman normal bir akıntı çok fazla olabilir ve sizi rahatsız edebilir. Vajinal akıntı renkli (sarı, yeşil), kokulu, beyaz peynir parçaları biçiminde ise, kaşıntı,yanma ve cinsel ilişkide sıkıntılara sebep oluyorsa altta bir patojen etken söz konusudur. Eğer akıntı kanlı, et suyu renginde geliyor ise kadın organları kanserleri tehlikesi söz konusu olabilmektedir.
Vajinal akıntıda ilk sebep enfeksiyona sebep olan mikroplardır. Diğer bir sebep rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanallarının kanser olma riski olabilir.
Akıntının özellikleri (rengi, kokusu ve yoğunluğu) akıntının bir rahatsızlık sebebiyle oluşup oluşmadığı hakkında ortalama bir bilgi verebilir. Örneğin tricomonas vaginalis enfeksiyonunda yeşil-gri, köpüklü  bir akıntı, yüksek yanma kaşıntı varken, gardnerella vaginalis enfeksiyonunda kötü (bozuk balık kokusu) kokulu ve gri-beyaz renkli bir akıntı mevcuttu. Mantar enfeksiyonlarında ise beyaz peynir parçaları biçiminde bir akıntı, yoğun yanma ve kaşıntı belirtileri mevcuttur.

Yumurtalık kanallarının kanserinde et suyu rengine benzer bir akıntı ve alt karın ağrısı, rahim kanserinde ise menopoz sonrası kanama yada adet dışı kanama biçiminde kendini gösterir. Rahim ağzı kanserinde ilişki bitiminde kanama yada kanlı akıntı oluşur, rahatsızlığın ileri zamanlarında bu kanlı akıntı kötü kokulu hale dönüşür. Yani akıntıdaki kötü koku kesinlikle bir patolojiyi ifade eder.
Bakteri ve mantarlarla oluşan akıntıların tamamında hanımla birlikte eşin tedavi olması gerekmez. Örneğin tricomonas vaginalis enfeksiyonunda eş tedavisi de lazımken, mantar enfeksiyonlarında çoğunlula eş tedavisi lazım olmaz. Akıntı ile beraber kasık ağrısı ve ateş yüksekliği var ise iç genital organlarda da enfeksiyon olduğunun göstergesidir.

Bu durum acil olarak ciddi bir tedavinin başlanmasını gerektiren sağlık problemidir. Akıntının kanlı ve kötü kokulu olması, rahim ağzı kanseri sebebiyle olabilmektedir. Buradaki kötü kokunun sebebi dokuların harabiyeti sebebiyledir. Kanlı akıntı ile beraber alt karın ağrısının bulunması kadın organ kanserleri sebebiyle oluşabilmekte ve biran önce uzman doktora başvurulmalıdır.
Yukarıdaki yazılanlardan da anlaşılacağı üzere esasında akıntı birçok rahatsızlığı teşhis etmemizi sağlayan bir belirtidir. Bu sebeple beyaz, şeffaf, kokusuz akıntılar dışındaki tüm akıntılarda biran evvel bir doktora başvurmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ