11 Hastalıktan Zencefil İle Kurtulun

Pek çok yemeğe tat veren, tatlılarda, ana yemeklerde ve başlangıçlarda kullanılan zencefili sever misiniz? Eğer sevmiyorsanız bile, yararlarını okuduktan sonra düşünceniz değişecektir.

 1. Normal kan akışını muhafaza eder
  Zencefil, kan akışını fazlalaştırmak adına faydalı olan krom, magnezyum ve çinko barındırır. Bu içerikler titreme, ateş ve aşırı teri önlemeye de fayda sağlar.
 2. Yol tutmalarını karşı etkilidir
  Zencefil, uzun yollarda en büyük sorunlardan biri olan mide bulantılarını engellemek ve iyileştirmek için de tesirli bir bitkidir.
 3. Emilimi fazlalaştırır
  Zencefil bünyede lazım olan gıdaların emilimini ve uyarılmasını fazlalaştırır. Bunu mide ve pankreas enzim salgılanmasına destek olarak sağlar.
 4. Soğuk algınlığı ve gribe faydalıdır
  Doğu ülkelerinin çoğunda soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yüzlerce yıldır doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.
 5. Mide hastalıkları ile savaşır
  Sindirim sistemine faydalı olmak bakımından idealdir, bu sayede gıda emilimini fazlalaştırmayı ve olası mide ağrılarından kurtulmanızı da sağlar. Aspirin ve ibuprofene benzer bir biçimde inflamasyonu azaltır.
 6. Kolon kanserine karşı etkilidir
  Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada zencefilin kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
 7. Ağrı ve iltihabı giderir
  Zencefil bilinen en etkili iltihap engelleyici maddelerin bir kısmını bünyesinde barındırır ve doğal, güçlü bir ağrı kesicidir.
 8. Genel solunum sorunları ile savaşır
  Öksürük benzeri fazlaca karşılaşılan solunum rahatsızlıklarından şikayetçi iseniz, zencefil ciğerlerinizin genişlemesi ve balgam gevşetmede faydalı olacaktır. Bu sayede nefes alma sıkıntılarını daha basit atlatabilirsiniz.
 9. Yumurtalık kanseri tedavisi
  Toz zencefil yumurtalık kanseri hücrelerinde hücre ölümüne sebep olur.
 10. Bağışıklığı destekler
  Zencefil, bağışıklık sistemini desteklemeye faydalı olur. Her gün bir miktar zencefil tüketmek, arterlerde yağ birikimini engelleyerek inme tehlikesini en aza indirir. Bunun yanında midede bakteriyel enfeksiyonları azaltır ve kötü  öksürük ve boğaz tahrişine faydalıdır.
 11. Hamilelerde bulantıyı engeller
  Zencefil kürü, hamile hanımların sabah bulantılarını gidermekte oldukça faydalı bir bitkidir.