20 Mükemmel Mutfak Hilesi

Mutfakta yemek pişirirken yada küçük temizlikler yaparken sizlerin işine çok yarayacağına inandığımız 20 püf noktayı siz kadinneder.com okurları için bir araya getirdik. Başlıyoruz.

1. Sebzeleri tohumlarından hızlıca ayırmak

sebze çekirdeği çıkarma
Kabak yada salataların tohumlarını kolayca çıkarmak istiyorsanız size lazım olan bir dondurma kaşığı yada buna benzer derin bir kaşık. Kenarlarını kestikten sonra tohumları kolayca çıkarabilirsiniz. Eğer ince dilim salata yapmak istiyorsanız yine bu tekniği uygulayabilirsiniz.

 

2. Yemeklerdeki fazla yağı alma

yemeğin fazla yağını alma
Bazen elinizin ayarı kaçabilir ve saatlerce uğraşarak yaptığınız bir yemek fazla yağlı olabilir. Hiç endişe etmeyin. İki adet buz kalıbı ve kağıt havluyla bu sorunu kolayca aşabilirsiniz. Buz kalıplarını kağıt havlunun içerisine koyun ve yemeklerinizi bununla silin. Yani üzerinde gezdirin. Bu yağları mıknatıs gibi çekecektir.

 

3. Streç film çilesinden kurtulun

streç film saklama
Streç filmleri düzgün bir hizada koparmak ve sarmak her zaman sıkıntı olmuştur. Sizde harika sarımlar yapmak istiyorsanız streç filmi buz dolabında muhafaza edin. Elinizde hemen kopmayacak ve size daha rahat bir kullanım sunacaktır.

 

4. Narenciye kabuklarını rahatça soyun

kolay meyve soyma
Portakal limon ve mandalina soymak bazen can sıkıcı bir hal alabilir. Hele ojeli olunca tırnaklar daha bir can sıkar bu hal. Kabuk soymanın kolay yolu var elbet. Mikrodalgada 20 saniye bekletirseniz meyvenizin kabuğu rahatça soyulacaktır.

 

5. Haşlanmış yumurtayı kolayca soymak

kolay yumurta soyma

Yumurta haşladığınız suyun içerisine bir miktar sirke yada soda ekleyin. Bu sayede yumurtaların kabukları rahatça soyulacaktır.

 

6. Meyvelerden daha fazla meyve suyu almak

meyvelerden fazla su alma

Eğer bir limonu son damlasına kadar sıkmak istiyorsanız ilk önce bir süre buz dolabında bekletin ve daha sonra 15 -20 soniye mikro dalgaya alın. Meyvelerden bu sayede bol su alabilirsiniz.

 

7. Yumuşak peyniri kolayca rendelemek

kolay peynir rendeleme
Kullanacağınız kaşar peyniri yarım saat boyunca dondurucuda bekletin. Peynir sertleşecek ve rende yardımıyla rendelemesi kolay olacaktır. Bu sayede peyniri istediğiniz yerde tam ölçü ile kullanabilirsiniz.

 

8. Gözleriniz yaşarmadan soğan doğramak

göz yakmadan soğan doğrama
Kullanacağınız soğanları kullanmadan önce yarım saat kadar dondurucuda bekletin. Tabi bu yöntem soğanları pişireceğiniz zaman işe yarar. Salatalarda kullanacağınız soğanları bu şekilde bekletmeyin.

 

9. Tencerenin taşmasını önlemek

tencere taşmasını önleme
Yemek pişirirken her zaman tencere başında olmuyorsunuz. Sizde bir tahta kaşık yada benzer bir şey koyduğunuz zaman taşmayı önleyecek sinizdir. Ahşap köpüğün kendisini aşmasına izin vermeyecektir.

 

10. Kolayca tüm tavuk pişirme

tüm tavuk kızartma

Tüm tavuk pişirmek istediğiniz zaman tavuğu göğsünün üzerine yatırarak pişirin. Göğüs eti diğer noktalara nazaran daha geç pişeceği için ilk olarak ısıya göğüs maruz kalırsa tavuğun her noktası tam olarak pişecektir.

 

11. Mikrodalgada yemek ısıtmak

yemek ısıtma
Mikro dalgada yemek ısıtacaksanız (Özellikle hamur işlerini) yanına bir bardak su ekleyin. Nem yemeğin kurumasını önleyecek ve taze pişirmeye yakın bir tat verecektir.

 

12. Su ile yumurta pişirmek

su ile yumurta kırma
Yumurtaları farklı bir kabın içerisine kırın daha sonra tavaya yağ yerine bir miktar su ekleyin ve ardından yumurtaları tavaya ekleyin. Su ile yumurta kırarak güzel bir tat elde edebilirsiniz.

 

13.Otlarınızı taze olarak saklayın

taze nane saklama
Yemeklerde kullandığınız nane benzeri otları buz kalıplarının içerisinde dondurun. Bu sayede tüm vitaminini koruyacaktır. İsterseniz su yerine zeytin yağı ile de dondurabilirsiniz.

 

14. Kabuklu yemişleri saklamanın en iyi yolu

kuruyemiş saklama
Kabuklu meyvelerin tadını ve aromasını korumak için dondurarak saklayabilirsiniz. Bir kabın içerisine katarak dondurucuya koyun. Kavrulmuş olanlardan ziyade çiğ ve işlenmemiş olanları bu şekilde saklamalısınız. Yoksa tatları acı olacaktır.

 

15. Dökme tavaları temizlemenin kolay yolu

dökme temizleme
Dökme olan mutfak gereçlerinizi sürekli olarak bulaşık makinesinde bulaşık deterjanı ile yıkamak paslanmalarına sebep olacaktır. Bunun yerine tabla tuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca tava ve tencere üzerine sinen ağır baharat kokularıda geçecektir.

 

16. Sarımsak ve soğan kokularından kurtulun

sarımsak soğan kokusundan kurtulma
Sarımsak, soğan ve balık kokusu bazen öyle bir siner ki ellerinize uzun süre bu kokuyu alırsınız. Bundan kurtulmak için sofra tuzu yada limon ile ellerinizi ovuşturursanız koku gidecektir. Son olarak ellerinizi su ile iyice durulamayı unutmayın.

 

17. Mutfak aletlerini ilk günkü gibi parlatın

tencere çaydanlık temizleme
Paslanmaz çelikten olan tencere, tava ve çaydanlık gibi mutfak gereçleri bir süre sonra solmaktadır. Bir miktar su içerisine sirke ekleyerek gereçlerinizi bu karışım ile yıkayın. Tam anlamıyla ulaşamayacağınız noktalar bulunuyorsa sirkeli su karışımı içerisinde bir gece bekletirseniz yine aynı etkiyi gösterecektir.

 

18. Ahşap mutfak gereçlerine hayat verin

ahşap kaşık temizleme
Mutfakta kullandığınız ahşap ürünler bir süre sonra maruz kaldığı yemek kokularıyla beraber kullanılmaz hale gelmektedir. Hem temizliğini hemde görünümünü yitirmektedir. Temiz bir su içerisinde ahşap malzemelerinizi kaynatın ve güneşte kurutun. Kokular gidecek ve uzun kullanım süreleri olacaktır.

 

19. Ahşap doğrama tahtasını temizleme

doğrama tahtası temizleme
Doğrama tahtalarından bir müddet sonra istenmeyen kokular gelmekte ve kullanımı zorlaşmaktadır. Bunun için kaya tuzunu doğrama tahtasının üzerine serpin ve limonla iyice ovalayın. 10 -15 dakika boyunca bu şekilde kalsın. Ardından yarım limon ile tekrar silin ve limonun kurumasını bekleyin. Son olarak bol su ile durulayın. Doğrama tahtanız dezenfekte olacak ve kullanıma hazır olacaktır.

 

20. Yemek tarifleriniz gözünüzün önünde olsun

tarif kitabı saklama
Yemek yaparken tarif kitabı önünüzde olsun istersiniz. Ancak bu dafe ya ıslanır yada yağa maruz kalır. Bunu önlemek için bir pantolon askılığı işinizi görecektir. Resimde olduğu gibi kitabı önünüze açabilir ve onu koruyabilirsiniz.