3 Saat Diyetiyle Haftada 1 Kilo!

3 saat diyeti ile haftada 1 kilo verebilirsiniz

New York Times bestseller listesinde de bulunan Üç Saat Diyetine göre kendinizi aç bırakmak veya çok sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak, kilolarınızdan kurtulmayı ve kurtulduğunuz bu kilolardan ömür boyu uzakta tutmaya yetmiyor. Başarılı bir diyet sırrı, zamanlama. Yani mühim olan hangi ürünleri tükettiğiniz değil, ne zaman tükettiğiniz.

 

Üç Saat Diyeti’nin Çok Basit Bir Kuralı Var:

Öğünlerinizin arasına üç saatten fazla uzun bir süre geçmesin. Bu şekilde haftada 1 kilo verebilirsiniz.Bilim adamları, “üç saat” kuralının doğru olduğunu bir araştırma ile ispatladı. Yapılan araştırmaya göre öğünlerinizin arasına üç saatten uzun bir vakit girdiği zaman, doğal açlık savunma mekanizması devreye geçiyor. Vücut acıktığını varsayarak, metabolizmanın varlığını garanti altına almak için kalori açısından zengin yağ dokularını muhafaza altına alıyor ve bunun yerine enerji üretebilmek için kas dokusunu kullanmaya başlıyor.

6 öğünlü program sayesinde öğün aralarında üç saat bırakılırsa açlık savunma mekanizmasının devreye geçmesini önlemekten başka faydalarıda da bulunuyor. ABD’deki Georgia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, öğünler arasında üç saatten fazla bir süre bırakan sporcuların vücutlarındaki yağ miktarının daha fazla olduğunu ortaya koydu. Üstelik yaktıklarından daha az kalori almalarına rağmen. Japon bilim insanları ise aynı miktarda kalori tüketen insanlardan günde 3 değil de 6 öğün yemek yiyenlerin daha çok kilo verip yüksek miktarda kas dokusuna sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Egzersiz Zorunlu Değil Ama…

Üç Saat Diyeti’yle sonuca ulaşmak adına egzersiz yapmak mecburiyetinde değilsiniz. Fakat yapacağınız egzersizler kilo vermenizi kolaylaştırır. Yapacağınız 20 dakikalık hızlı yürüyüş dahi ekstradan 150 ile 200 kalori arasında yaktırır. Bir adım sayacı edinerek ve her gün minimum 10 bin adım atın. İşe gitmeden önce yapabilirseniz 10 dakika yürüyüş yapın. Bu yürüyüşle bedeninizi yeni bir güne hazırlamış olursunuz. İş yerinde 5 dakika istirahat vererek yürüyüşe çıkın.

Uyandıktan Sonra 1 Saat İçerisinde Kahvaltı.

Metabolizmanızın faaliyete geçmesi adına uyandıktan sonra bir saat içerisinde kahvaltı edin. Uyurken vücut gıda almadığından metabolizmanız yavaşlar. Uyandığınız vakit metabolizmanızı süratli bir biçimde harekete geçirmelisiniz. Uyandıktan sonra bir saat içerisinde bir şeyler tüketmezseniz vücudunuz açlığa karşı geliştirdiği dayanma mekanizmasını başlatır. Mekanizma yağı vücutta depolar ve enerji için kas dokusu kullanılır.

Ana Öğün 400 Ara Öğün 100 Kalori

Mesela sabah işyerine gitmeden evvel saat 7’de kahvaltı yapıyorsanız, saat 10’da ara öğünü tüketin, saat 1’de öğle yemeğini yapın, saat 4’te ara öğün yapın ve saat 7’de de akşam öğününü aldıktan kısa bir vakit sonra da atıştırmalık bir şeyler tüketin. Metabolizma aşırı duyarlı bulunmadığı için bir öğünü 10 ile 15 dakika kadar kaçırmak büyük bir problem yaratmaz. Fakat iyi bir sonuç almak için rejimi mümkün olduğunca düzenli olarak takip etmeye çalışın. Gerekirse saatinizi üç saatte bir olmak üzere kurmayı düşünebilirsiniz.

Üç Saat Diyeti’nde bir günde yaklaşık 1450 kalori yakabilirsiniz. Her ana öğünün ortalama 400, ara öğünlerin 100 kalori olması ve atıştırmalıkların da 50 kalorilik ürünler gerekiyor.

3 saat diyetinin faydaları – Üç saatte bir yemek tüketmek bedeninizi hem enerjik bir hale sokacak ayrıca da metabolizmanızın çok daha fazla çalışarak yağ yakmasını sağlayacak.

– Her üç saatte bir yemek tüketerek kan şekerinizi normal bir seviyede tutmuş olursunuz. Kasları ve beyin hücrelerini destekleyen düzenli bir aminoasit ve şeker akışı sağlanmış olur. Bununla bütün gün boyunca ruh halinin ve enerji düzeyinin dengede kalması sağlanmış olur.

– Yapılan bilimsel araştırmalar, sık sık yemek yiyen kişilerin açlık krizi ve aşırı yeme gibi problemlerle daha az karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymuştur. Bu kimseler sık yemek yediği için yemek zamanında kendilerini fazla aç hissetmiyor ve bu sayede daha az oranda yemek yiyerek daha az zamanda doyuyor. 3 saatte bir yemek bedende açlık hissini meydana çıkaran leptin hormonunun çok daha az üretilmesini sağlıyor.

– Üç saatte bir yemek yemek kolesterol seviyesini azaltmaya faydalı olur. Uzmanlara göre kolesterol yalnızca yediklerinizle değil, ne aralıkta yediğinizle dengeli olarak yükseliyor ve düşüyor. Aralarında uzun zaman olan ağır öğünler yemek insülin seviyesinin birdenbire yükselmesine sebep olur. Bu da kandaki yağ miktarını etkileyerek kolesterolün yükselmesine nedenoluyor.

– Kanadalı bilim insanları, 3 saatte bir yemek tüketmenin stres hormonu kortizol oranını düşürmeye faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Bedende yüksek miktarda kortizol hormonu seviyesi bel çevresinde yağlanmaya neden olarak kalp rahatsızlığı tehlikesini artırır. İki hafta boyunca üç saatte bir yemek yemek bile kortizol hormonu oranını yüzde 17 oranında azaltır.