6 Ay Ve Sonrası Bebekler İçin Besleyici Yulaflı Yoğurt

¼  Şeftali (Olgun şeftali olmalıdır)
1  Adet küçük armut (Yaz armudu)
¼  Elma
½  Çay bardağı yulaf ezmesi
½  Çay bardağı ev yapımı yoğurt

½ Çay bardağı kaynar su

Not: Yulaf bekleme sırasında vitamin kaybına uğradığından, yulaf henüz yumuşamamışken ve sıcak haldeyken meyveleri rendelemeyiniz. Bir besini ilk defa deniyorsanız mutlaka az miktarda deneyiniz ve hekiminize başvurunuz.

Hazırlanışı
Yulafı orta büyüklükte bir kâseye koyunuz. Yulafın üzerine kaynamış su ekleyiniz. Yulafın suyu çekmesini bekleyin ve ardından soğumaya bırakın. Meyveleri cam rendeden geçiriniz. Yoğurtla beraber yulafla hazırladığınız kâseye ekleyerek karıştırınız. Daha sonra oda sıcaklığında servis edebilirsiniz.

 
Dr.Mahir Gülcan’ın notu:
Hazırlanacak olan içerik olarak 6 ay ve üzeri kullanım içindir ancak ek besinlere henüz başlayan bebeklere ilk günlerde yiyecekler çoğunlukla tek tek ve sade olarak denetilir. Bu sayede bebeğinizin olası alerji reaksiyonlarını da gözlemlemiş olursunuz. Eğer alerjik bir durum gözlemezseniz devam eden zamanda bir arada verilmesinde bir sıkıntı yoktur. Ara öğün olarak da tükettirebilirsiniz. Ek gıdalara başlarken şeftali, üzüm, elma, armut, muz, kayısı gibi meyveler püre haline getirilerek bir yada iki tatlı kaşığı olarak başlanır. Sonrasında miktarı arttırabilirsiniz.