Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler Ve Yapılması Gerekenler

Adet dönemine yakın bir zamanda hassaslaşmaya başlayan göğüsler, adet dönemini takiben 4 ila 5 gün süresince hassaslığını korur. Adet dönemi sonrasında hassaslaşan göğüslerin hassaslaşma sının tek bir sebebi yoktur. Her kadında farklı nedenlerle adet süresince göğüs hassaslığı problemi ortaya çıkabilir.

Adet döneminde göğüslerin hassaslaşma sının bazı nedenleri;

Adet döneminin düzenli olup olmaması,
Kullanılan sütyen,
Yaşam stilidir.

Adet dönemi sonrası hassaslaşan göğüslerde gözlemlenen diğer belirtiler şunlardır:

İki göğüste de ağrı hissedilmesi,
Göğüs uçlarında hassasiyet,
İki göğüste bir veya tek göğüste yumru biçiminde ağrı oluşumu,
Göğüs ucu ve çevresinde yanma hissi,
Göğüslerde irileşme,
İki göğüsün de daha yumuşak hale gelmesi.

Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler

Göğüslerde hassaslaşma bazı durumlarda hamilelik belirtisi olarak da görülebilir. Göğüslerin adet döneminde daha duyarlı ve hassas hale gelmesi karşısında alınacak bazı önlemler ise şunlardır:

Adet süresi boyunca yorgunluk, halsizlik,ve ağrı olabilir. Adet döneminde kendinizi fazla yormayın ve bedeninizi dinlendirin.
Göğüsleri sıkmayan ve beden ölçünüze tam olan bir sutyen takın. Adet döneminde göğüslerde hassaslaşma gece sizi rahatsız edebileceğinden, geceleri daha bol bir sütyen takmak uygun olacaktır.
Sağlıklı ve düzgün beslenme, kafeinli içeceklerden uzak durma ve dengeli protein alımı; adet döneminde vücut dengenizi korur ve hassaslaşan göğüslere karşı olumlu tedbir sağlar.
Adet döneminde göğüslerdeki hassaslaşma sizi aşırı rahatsız ediyorsa ve adet bitiminden sonra da devam ediyorsa; hekime görünmenizde yarar vardır.