Adet Düzensizliği Hangi Zamanlara Ve Durumlara Kadar Normaldir?

Adet Düzensizliği Nereye Kadar Normal?

Adet kanamaları, buluğ döneminde başlayan ve menopoza kadar her ay devam eden düzenli kanamalardır. 26 ile 32 günde bir olan ve 3 ile 5 gün süren adet kanamaları normal olarak kabul edilir.

Günde 2-4 ped arası kanama olması da normaldir. Ortalama 28 gün olan adet döngüsünün 26-32 günden farklı sürelerde olması, adet düzensizliği olarak nitelendirilebilir..
Hastaların en fazla sorduğu, “Benim adetlerim neden düzensiz?” sorusudur. Bu problemin altında, aslında düzenli adet görseler de psikolojik olarak şartlandıkları için her ay aynı günlerde adet görmeyi beklemekten kaynaklanmaktadır” diyen Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, kadınların adet düzensizlikleri ile ilgili sık sordukları soruları cevapladı:

√Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır?

 

Kadınlarda Ne Tür Adet Düzensizlikleri Oluyor?

Sık adet görme (15-20 günde bir), nadir adet görme, 35 günden uzun (2-3 ayda bir). Adet dışı dönemlerde kanamalar olur, fazla miktarda adet görebilir, süresi uzayabilir, miktarı çok fazla olabilir, 8-10 gün devam edebilir, günde 6-12 ped kullanmak mümkündür..
Adet miktarının oldukça az olması, bu da her zaman patolojik değildir. Doğum kontrol hapı ve buna benzer ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalır, bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktarı azalabilir. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması pek az olur. Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, kesinlikle nedenleri araştırılmalıdır.“Fizyolojik amenore”ler var. Gebelik döneminde kadın adet görmüyor, buluğ öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.

√Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

 

Kadın Neden Adet Görür?

Adet görmenin temelinde yatan neden şudur: Rahim her ay yumurtlama olayını takiben gelecek bir bebeğe hazırlık yapıyor, rahim duvarları kalınlaşıyor, gelebilecek bir embriyonun yuvalanması için adeta kadife bir yatak hazırlıyor. Bu hormonların etkisiyle oluyor. Yumurtlama döneminde cinsel ilişki olmadıysa veya korunuyorsa gebelik oluşmayınca kalınlaşan, bebeğin yuvalanması için hazırlanan bu rahim içi tabakası (endometrium) kanamayla dökülüp dışarı atılıyor. Bunun sonrasında tabaka tekrar kalınlaşıyor. Yeniden bebek için hazırlanıyor. Bu süreç menopoza kadar her ay yeniden oluşuyor. Düzenli adet görmesi sağlanmış oluyor.

√Adet Dönemi Sonrası Hassaslaşan Göğüsler Ve Yapılması Gerekenler

 

Düzensiz Adetler Neden Kaynaklanır?

Bir kadında tüm hormonal sistemi işleten mekanizma beyinden başlıyor. Yumurtalık hormonları üretiliyor, rahim duvarları kalınlaşıyor. Beyindeki bu sistemi başlatan mekanizma üzerinde birçok etken, gerilim, ruhsal problemler, mevsim değişiklikleri, uzun uçak yolculukları, sizi etkileyebilecek birçok olay adet düzenini değiştirebilir. Hormonlardaki problemler, yumurtlama olayının olmaması, yumurtlamadaki problemler, polikistik over hastalığı, yumurtalıklarda minik kistler adet düzensizliklerine yol açabiliyor.

Bunların dışında en önemli neden bu hormonal etkenleri dışladıktan sonra araştıracağımız organik problemlerdir. Rahimdeki myomlar rahim iç tabakasında yerleştiyse adet düzensizliğine neden oluyor. Diğer myomlar da adet düzensizliğine yol açıyor. Kistleri de unutmamak gerekiyor.

 

Tedavide Neler Yapılıyor?

Önce nedeni bulmak amacı ile hasta kadını çok ayrıntılı jinekolojik muayeneden geçiriyoruz. Genç kızlarda ultrason yapıyoruz. Rahimdeki myomları, yumurtalık kistlerini, organik problemleri dışladıktan sonra hormonlarına bakıyoruz, vajinal smear, ultrason yapıyoruz. Tümör dşayetlerine bakıyoruz, hormonal etken söz konusu ise düzeltici tedaviler verebiliyoruz. Kistleri eriten tedaviler de uyguluyoruz. Laparoskopi ile bunları çıkartıyoruz, myomları alıyoruz.

Rahim iç boşluğunda yerleşen myomların kesinlikle çıkarılması gerekiyor. İlaç tedavisi ile bunları onarmak mümkün değil. Histeroskopi denilen ileri teknoloji ile hiç karnı açmadan bu tür myomları çıkarıp adet kanamalarını derli toplu hale getirebiliyoruz. Her kadına tavsiyem, buluğ çağından itibaren adet takvimini düzenli olarak tutmalarıdır. Her kadının yılda bir ya da iki kere adet düzensizlikleri olabilir. Bunlardan paniğe kapılmasınlar.
Bu düzensizlikler birkaç ay boyunca yenilenip artıyorsa kesinlikle doktora başvurmak gerekiyor. Kistler, myomlar daha ufak aşamadayken kolay tedaviler ile önlenmelidir. Çok seyrek kanamalar rahmin alınmasını gerektirecek boyutta olabilir. Daha kolay tekniklerle bunu çözebiliyoruz. 51 yaşında ve rahminin içi myom dolu olan bir kadını sağlığına kavuşturabilmek için rahmini alabiliriz yalnız 28 ki yaşında bir kadına bunu öneremeyiz.

 

Sancılı Adet Günlük Yaşamı Olumsuz Etkiler mi?

Sancılı adet görmek kişinin gerek sosyal gerekse iş yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Kişi ağrıları düşünmekten günlük hayatına odaklanmakta zorluklar yaşayabiliyor. Prof. Dr. Cihat Ünlü, bu sancıların aslında fizyolojik olduğunu ve oluşan adet kanının rahmin açılarak dışarı atılması gerektiğini, rahmin kasılması sonucunda da az ya da çok ağrı oluştuğunu söylüyor. Sancılı adetin çok ciddi bir sağlık problemi olduğuna değinen Prof. Dr. Cihat Ünlü, şöyle dedi:
“Bu da çok ciddi bir sağlık problemi. İncelemelerle beraber bütün muayeneleri yapıyoruz. Kistler, myomlar, endometriozis dediğimiz çikolata kistleri buna neden oluyor. Bu kistlerin teşhis edilir edilmez çıkartılması önemli bir etken. İlaç tedavisini kesinlikle kullanıyoruz. İlaç tedavileri ilk önce bu kistlere yönelik olarak verilebilir. İlaçla önlenebilecek kistleri ortadan kaldırıyoruz. Ağrıya yönelik tedaviler veriyoruz, çok çeşitli ağrı kesiciler kullanıyoruz.
Hasta henüz ağrı başlarken ilacı alırsa daha etkili oluyor. Ağrı kesici tedavisinde en önemli ölçüt bu. Doğum kontrol hapları da yumurtlamayı baskılayarak adet dönemi sancılarını ortadan kaldırabiliyor. Etkili olabilmesi için bu hapların belirli dönemlerde kullanılması gerekiyor.”