Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır?

Hanımların adet günlerini 10 ile 15 gün arasında uzatmaları bazı ilaçlar sayesinde mümkün olabiliyor.

Kadın sağlığı uzmanları, adet geciktirme ilaçların kullanılmasında herhangi bir engel görmeseler de, bilinçsiz ve aşırı kullanımı neticesinde yan etkilerinin olabileceğini belirtiyorlar.

Bu sebeple bu makalemizde, hanımların adet günlerini geciktiren ilaçların nasıl kullanılması gerektiğini siz kadinneder.com anlatmaya çalıştık.

Çok Fazla Süreyle Adetinizi Engellemeyin

Fizyolojik bir durum olarak ortaya çıkan adet, dışarıdan etkiye maruz kaldığında doğal olmayan bir geciktirme sürecine girer.

Bu ise insan vücudundan atılması lazım olan adet kanının vücutta kalmasına neden olur. Bedenden atılması lazım olan kanın 10 ila 15 günden uzun sürede vücutta kalması beden için zararlıdır.

Bu sebeple bu süreyi aşmak, bir takım yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücutta ödem hissi, adet zamanında bozulmalar, göğüslerde şişmeler ve kanamalarda artışlar bunlardan bazılarıdır.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılmalı?

Adet geciktiren ilaçların değişik türde olanları vardır. Kimilerinin günde iki defa alınması lazım gelirken, kimileri için hekimler bir günde 3 defa alınması gerektiğini söyler.  Günde kaç adet içeceğinizi ilacın özelliğine göre hekimler tarafından belirlenir. Bu ilaçların kullanım süresinin de 10 günden çok olmaması gerekir.

Eğer 10 günden çok olacak şekilde uzatılacaksa, 15 günle sınırlandırılması gerekmektedir. Daha fazlası için hekim gözetiminin muhakkak olduğunu söylemeliyiz. Aksi hande çeşitli yan etkiler gözükecektir.

İlaçları kullanılmaya başladıktan sonra herhangi bir değişim söz konusu olmaz. Adet zamanının yaklaşmasına bağlı oluşan göğüslerde dolgunluk, stres yâda gerginlik ilaçların alınmasıyla biraz daha çok gerçekleşebilir. Ancak bu durumun her insanda gerçekleşmesi gibi bir koşul yok. Adet geciktirici ilaçların doğum kontrol hapı gibi bir özelliğe sahip değildir.

Bu sebeple kullanıldığı sürece cinsel ilişkiye girildiğinde, hamile kalınmasını engellenemez.