Adım Adım Kilolarınızdan Kurtulma Yöntemi

Fazla kilolarınızdan kurtulmanın yollarını siz kadinneder.com okurları için maddeler halinde hazırladık

 

1- Ulaşmak İstediğiniz Kiloyu Hedefleyin

Kilo vermek isteyen çoğu kişi sıklıkla diyete başlamakta ama bir müddet sonra birçok farklı sebeple diyet programına sadık kalamamakta ve diyeti çoğunlukla yarım bırakmaktadır. Bedeninizi günlük hayat içerisinde zorlamayacak, doğru bir şekilde planlanmış bir diyet programı yardımıyla beslenme şekil ve alışkanlığı değiştirilerek etkin neticeler alınabilir. Diyete başlayanlar “Acaba zayıflayabilir miyim, eğer zayıflarsam kilomu koruyabilir miyim?” gibi motivasyonu olumsuz yönde etkileyecek etkileyecek sorularla kafalarını yormamalı, gerçekçi hedeflerle yola başlamalıdırlar. Sağlıklı bir biçimde en uygun kiloya ulaşmak için kesinlikle uzman yardımına başvurulmalıdır.

 

2- Bir Uzmana Danışın Ve Bilinçli Beslenin

Sıcak ayların etkisi de düşünülerek ağır olacak yemeklerden bilhassa kızartmalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine daha hafif olan haşlama, ızgara yenilmelidir. Ağır hamur işi tatlılar yerine daha hafif süt tatlıları veya dondurma yenilmelidir. Meyve yiyerek kilo almam kanaati ile gereğinden çok meyve tüketilmemelidir. Çünkü meyvelerde fruktoz yani meyve şekeri mevcuttur. Meyve suyu, asitli içecekler benzeri şekerli içecekler yerine daha az kalorili ve doğal olan ayran içilmelidir. Bunlarla birlikte bol bol su tüketilmelidir. Her öğünde salata yenilmelidir.

 

3- Diyet sırasında halsizlik ve baş dönmesini engellemek için sıvı tüketiminizi fazlalaştırın

Yaz dönemlerinde bedenin sıvı ihtiyacı da çoğalmaktadır. Yaz döneminde sıcakların da etkisiyle vücutta suyla birlikte sodyum, potasyum benzeri minerallerin de atılması neticesinde bayılma hissi, yorgunluk, dolaşım sorunluluğu, bulantı, baş dönmesi, nabız düşüklüğü gibi sağlık sorunları görülebilir. Bilhassa terleme ile artan sıvı kaybını dengelemek maksadıyla günde 2,5 ile 3 lt. arası su tüketilmelidir. Zayıflamak, kilonuzu uygun seviyede tutmak ve fazla besin alımını önlemek için bol sıvı içilmesi gerekir.

 

4- Günlük Olarak Tartılmayın

Kilo takibi maksadıyla sıklıkla tartılmak hatalı bir tekniktir. Sağlıklı bir diyetle zayıflamak ayda 4-6 kilo arasıdır. Buna göre haftada 1-1,5 zayıflamak normaldir. Fazlasını beklemek hüsrana neden olabilir. Uygulamanız gereken tartılma sıklığı haftada bir ve sabahları aç karnına olması gereklidir. Günün değişik vakitlerde birkaç defa tartılmak ise moralinizin bozulmasına ve motivasyonunuzun eksilmesine yol açacaktır.

 

5- Kendinizi Ödüllendirin

Diyet programına başladıktan bir müddet sonra zayıflamaya başlanırsa, verilen kilolar için kendinizi ödüllendirebilirsiniz yalnız bu ödüllendirme diyeti bozarak şekilde olmamalıdır. Kendilerine ödül olarak yiyecek ve içecek dışında; beğendikleri bir ürünü alabilir, saç modellerini değiştirebilir veya uzun zamandır gitmek istedikleri bir yere gidebilirler. Bu biçimde motive olabilirler

 

6- Pozitif Düşünmeye Çalışın

Diyet süresince motivasyonu üst seviyede tutabilmek maksadıyla kaybedilen her kilo için sevinmek önemlidir. Verilen kilo miktarı ne kadar olursa olsun, yaptığı diyet ile ulaştığı başarılarını takdir etmelilerdir. Diyete başlayan kimseler, çevrelerindeki diğer kimselerin istedikleri her şeyi yiyebilirken kendilerinin diyette olduğundan dolayı kendilerini dışlanmış hissetmemelilerdir.

 

7- Aç Olup Olmadığınızı Sorgulayın

Bir çok kişi sıkıldığında, mutsuz olduğunda, sinirlendiğinde veya mutlu olduğunda kendini aç hisseder. Bu tür durumlarda açlık hissi yeniden sorgulanmalıdır. Duygu yoğunluğuna bağlı açlık hissi durumlarında kesinlikle bir şeyler tüketmeleri gerektiğini düşünen insanlar, kalorisi olmayan ve mevsimine göre çiğ sebzeleri tüketmelidir.

 

8- Öğünlerde Yediklerinizi Not Edin

Diyet yapan kişilerin tükettiklerini not tutmaları kendilerini kontrol altında tutmaları adına etkili bir tekniktir. Notlar vasıtası ile, öğün sayısını ve öğünlerde doğru gıda gruplarını tüketip tüketmediklerini denetlerken; yaptıkları hatalar varsa onları da görme şansı yakalayabilirler. Not almanın diğer bir faydası ise diyet programına uyulup not tutulduğu halde bir hafta sonunda hiç kilo verilmemesi veya oldukça az kilo verilmesi halinde, tüketimin diyetisyene danışarak yapılan hatanın bulunma şansını yaratmasıdır.

 

9- Aburcubur Tüketmek Yerine Kuru Meyveleri Tüketin

Çikolata, gofret, bisküvi ve benzeri kalorisi yüksek atıştırmalıklar diyet uygulamasının bozulmasına yol açabilir. Bunları tüketmek yerine   kuru meyve, leblebi, galeta benzeri besinleri ara öğünlerde tüketmek daha yararlı olacaktır.

 

10- Fiziksel Etkinliğinizi Artırın.

Sağlıklı beslenmenin yan sıra yapılacak fiziksel etkinlikler, egzersizler de zayıflamayi hızlandıracaktır. Günde en az bir saat kadar tempolu yürüyüş, gezinti vs. kişinin hem sağlıklı zayıflamasını hem de kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.