Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Ağlayan bebek sorunu bazen anneleri çileden çıkaran bir durumdur. Çocuğunuz istediklerini elde etmek için ya da durduk yere ağlıyor mu? Onu sakinleştirmek için Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven’in tavsiyelerine kulak verin!

√Çocuklar Dişlerini Neden Gıcırdatır?

 

Ağlayan Bebek Sakinleştirme

Yasak koyduğunuz bir şeye karşı çıkmak için gözyaşlarını kullanan ve istediğini bu yolla elde eden çocuklar, anne babaların en rahatsız olduğu konulardan biridir. Peki bu durumla nasıl baş etmeli? İstediği şeyi yaptırmak için ağlayan çocuğa nasıl davranılmalı? Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, çocuklarda devamlı olarak ağlama davranışı ile ilgili anne babalara bilgilendirici tavsiyelerde bulundu.

Bebekler ihtiyaçları için ağlayarak haber verirler, zaman içinde ihtiyaçları karşılandıkça beklemeyi öğrenirler. Bebek, 1 yaş gibi hareket kabiliyetinin gelişmesiyle beraber; özgürlük, özerklik, bağımsızlık için çabalarken, anne babalar bebeğe zarar gelmesinden korkarak sınırlamalar getirmeye, kuralları öğretmeye çalışırlar.

√Antibiyotuk Çocuklur İçin Zararlı Mı?

Özellikle 2 yaş civarında hem anneye bağımlılık hem de özerk bir durum vardır. İnatçılık ve ağlamalar bu dönemde çok yaygındır. Öncelikle bu dönemde çocukların dinamik, keşfedici, karıştırıcı ve ısrarcı olduklarını bilmek gerekir. Ancak bu olumsuzlar geçicidir. 3 yaşına yaklaşan çocuklar daha uyumlu, kurallara uyan beklemeyi bilen yapıda olur.

Çocuklar çok çabuk öğrenirler ve unutmazlar. Örneğin, çocuk şeker istediğinde, anne baba bunu istemediğini açıkladıği halde çocuk ağlamaya başladığında sussun diye veriyorsa çocuk ağlama yolu ile istediklerini yaptırabileceğini öğrenmiş olur. Ödüllendirmeyi yanlış yapmamak için ilk önce yasaklar konusu ile ilgili net kararlı olmak ve tutarlı davranmak önemlidir. Tutarlı davranış için eşlerin ortak kurallarda anlaşmaları ve bunları programları gerekir.

√Çocuklara Matematiği Sevdirmek İçin Yapılması Gerekenler

Çocukların ağlama alışkanlığından kurtulmaları için anne babalara tavsiyeler

Çocuğunuz oynanmasını istemediğiniz bir gereçle oynuyorsa, yavaşça elinden alarak ilgisini çekecek diğer bir oyuncak vermelisiniz.

Çocuğa rahatlıkla oynayabileceği bir yer ayırmalısınız.

Çocuğa sürekli yapma, elleme, koşma demekten sakının. Çünkü çok sıkı ya da çok rahat bir disiplin anlayışı çocuklara zarar verir. Çocuğa korkutarak disiplin vermek kısa süreli işe fayda ama uzun vadede çok zararlı problemlera yol açabilir.

√Bebek İçin Ev Yapımı Organik Pişik Kremi

Olumlu davranışları ödüllendirilmeli, olumsuz davranışların reaksiyon verilmeden sakinleşmesini beklemelisiniz.

Çocuk her ağladığında istediğini yapmayarak bu davranışın işe yaramadığını ona göstermelisiniz.

Çocuk ağladığında diğerlarının yanısıran ayrılarak ağlamasının geçmesi için, dikkati diğer noktalara çekilip, sakinleşince konuşmak ve ona neden kızdığınızı anlatmanız gerekir.

Disiplinde olumlu davranışları ödüllendirme, olumsuzları ödüllendirmeme ve pekiştirmemeyi 1-2 ay deneyin. Sonra hala olumsuz davranışlar devam ediyorsa yaptığı davranış karşılığında geciktirmeden, belirli süreli olarak, sevdiği bir etkinlikden mahrum bırakma taktiğini uygulayın.