Anason Çayı’nın Kadınlara Faydaları

Anason Çayı emziren kadınlarda anne sütünü arttırıcı ve bebeklerde ise gaz söktürücü faydası bulunmaktadır. Bunların dışında çok çeşitli kullanım alanları ve faydaları bulunmaktadır. Bu yazımızda siz kadinneder.com okurları için anasın çayı hazırlama ve anason çayının faydalarını yazacağız.

 

Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Bir bardak hazırlanmış taze anason çayı;

  • Boğaz ağrılarını hafifletici faydası bulunmaktadır.
  • Akciğerlerin rahatlatıcı yararı bulunmaktadır.
  • Balgamlı öksürüğünüz var ise anason çayı etkili bir balgam söktürücüdür.
  • Kronik hıçkırık problemine karşı kullanımı önerilmektedir.
  • Hazımsızlık sorunu gidermekte ve buna bağlı olarak şişkinliklerin giderilmesini sağlamaktadır.
  • Bronşit ve sinüzit problemi bulunanlar için tedavi edici faydaları bulunmaktadır.
  • Bebeklerde gaz problemlerini ortadan kaldırmaktadır.
  • Anne sütünü artırıcı yararı vardır.

 

Anason bitkisinin meyveleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Meyvelerinin olgunlaştıktan sonra hasat edilmesi lazımdır. Daha sonrasında gölgede kurutularak kullanılabilmektedir.

Anason bitkisinin meyve bölümünde; müsilaj, nişasta ve yağ mevcuttur. Bu yağlar sabit ve uçucu özellikleri bulunmaktadır. Meyve bölümünde mevcut olan uçucu yağ oranı, anasonun cinsine ve yetiştiği bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bu uçucu yağın %80 – 90’lık kısmı anetoldür. Anetol fazla etkisi mevcut olmayan zehirli bir maddedir. Anason yağı, anasonun meyvelerinin su buharı distilasyonu ile yapılmaktadır. Yapılan anason yağı, renksiz ve karakteristik bir kokudadır.

 

Anason Çayı Hazırlama

Bu kadar çok faydası bulunan anasonun çayının da pek çok faydası bulunmaktadır.  Anason çayı hazırlaması oldukça kolay ancak etkileri oldukça fazla bir çaydır. Anason çayı hazırlamak için anason bitkisinin kuru yâda taze yapraklarını kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynamış su içerisine 1 çay kaşığı kuru anason yaprağı eğer isterseniz 3 çay kaşığı taze yaprak ekleyerek on dakika boyunca demlemeye alınız. Güzel bir uyku çekmek istiyorsanız uyumadan önce anason çayı içmek oldukça faydalı olacaktır. Çünkü anason çayının rahatlatıcı faydası bulunmaktadır.

 

Anason Bitkisi

Anason yaklaşık 4000 yıldır kullanılan bir bitkidir. İlk kullanımı eski mısır dönemine dayanmaktadır. Çok eski zamanlardan bu ayan birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yoğun olarak parfüm üretiminde de kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki antik yunan döneminde, ağrı dindirici ve ağız kokusunu giderici olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

NOT: Hamilelik zamanlarında ve hanımların aybaşı günlerinde kullanılmamalıdır.