Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

Aşırı adet kanaması ve  düzensiz kanamalar; diğer problemlerin habercisi olabilmektedir. Aşırı adet kanaması genelde orta yaş ve menopoza yakın bayanlarda görülen durumdur. Adet döneminde kanamaların aşırı olması; anemi denilen kansızlık belirtilerini de ortaya çıkmasına nedeni olabilir. Genelde tıp dilinde sıklıkla adet kanamasına “aşırı mensturasyon” ya da “menoraji” adı verilmektedir. Aşırı adet kanamalarının belirtilerini ve nedenlerini öğrenmek için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

√Adet Düzensizliği Hangi Zamanlara Ve Durumlara Kadar Normaldir?

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri:

Bir haftadan uzun süren adet kanaması,
Her saat başı ped değiştirme mecburiyeti,
Çift ped kullanma,
Pıhtılı kanama görülmesi,
Kanamaların düzensiz biçimde olması,
Geceleri de sık sık ped değiştirme gereksiniminin olması,
Şiddetli adet sancıları,
Adet döneminde aşırı halsizlik ve yorgunluktur.
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeler, aşırı adet kanaması belirtileridir ve bütün bunlar kansızlığa ve halsizliğe yol açabilir. O nedenle adet döneminde aşırı kanama şikayetine karşı tedbir almanızı ve uzman bir doktora görünmenizi öneririz.

Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır?

aşırı adet kanaması

Aşırı Adet Kanaması Nedenleri:

Yumurtlama düzensizlikleri ve hormonal dengesizlikler aşırı kanamanın başlıca nedenleri arasındadır. Özellikle menopoz döneminde hormonal sorunların yaşanması, kadınların regl döneminde bu durumla karışı karşıya kalmasına neden olabilmektedir.

Eğer korunma tekniği olarak spiral tercih ediliyorsa, bu da aşırı adet kanamasına neden olabilir.

Doğum kontrol hapları ve bazı hormonal ilaç tedavileri; belirli bir süre adet düzensizliği ve aşırı kanamalara neden olabilir.
Rahim enfeksiyonları ve diğer rahim rahatsızlıkları, bu problemi ortaya çıkarabilir.

Aşırı adet kanaması tedavisi, nedenleri hekim tarafından araştırıldıktan sonra belirlenebilir. Bu yüzden adet kanamaları hafife alınmalı ve en hızlıca kadın hastalıkları hekiminde tedavi olmak gerekir.