Aşırı Terleme İçin Yapılabilecekler

Aşırı Terleme Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı terleme sorunu her kadının hayatını olumsuz etkileyen hatta bazı durumlarda sizi bulunduğunuz ortamdan soyutlayan bir durumdur. Bu problem tıp dilinda hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu problem yaygın olarak koltuk altı ve avuç içinde terleme olarak kendini göstermektedir. Özellikle avuç içi terleme sorunu insanlarla temasın engellenmesine ve bunun neticesinde kimi zaman psikolojik problemlere yol açabilmektedir.

 

Aşırı Terleme Sorunu ve Tedavi Yolları

Aşırır terleme sorunu kimi insanlarda bölgesel olarak ortaya çıkarken kimi insanlarda vücudun tamamında sirayet etmektedir. Bölgesel terleme yoğun olarak koltuk altı ve avuç içlerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise bu bölgelerdeki ter bezlerinin normalden daha fazla çalışmasıdır.

Aşırı terleme sadece görüntü ve koku olarak rahatsız edici bir durum olarak ortaya çıkmaz. Kimi zaman aşırı terleme sorunu bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Obezite, guatr, çeşitli enfeksiyonlar, menopoz ve böbrek rahatsızlıkları aşırı terleme problemi yaratabilmektedir. Kimi zaman sürekli kullanılan ilaçlarda aşırı terleme sorunu yaratabilmektedir.

Testere Dişli Aslan Pençesi Kadınlar İçin Faydaları

Yaşanan her terleme durumu aşırı terleme sorunu olarak algılanmamalıdır. Koltuk altlarınız sürekli olarak ıslak, avuç içi terleme fazla ise, elbiselerinizde sürekli olarak ıslaklık mevcutsa ve vücudunuz diğer bölgeleri de terliyorsa aşırı terleme problemi yaşıyorsunuz demektir.

√Koltuk Altı Beyazlatma İçin Evde Yapılabilecek Yöntemler

Kimi durumlarda ise aşırı terleme problemi psikolojik durumlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Korku, heyecan ve stres aşırı terlemeye sebep olabilmektedir. Bu tür aşırı terleme problemleri düzenli psikiyatrik tedavi ile rahatlıkla ortadan kaldırılabilmektedir. Eğer aşırı terleme problemi doğuştan gelen bir problem ise cerrahi ve harici pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Cerrahi bir tedavi yoluna başvurmak istemezseniz, birtakım losyonlar veya kremler kullanılarak aşırı terleme problemlerine ortadan kaldırabilirsiniz. Bu konuda kullanılabilecek çeşitli ilaçlarda mevcuttur.

Avuç içi terlemeleri için enjeksiyon tedavisi, altın iğne ve radyofrekans tedavileri ile ‘İontoforez’ isminde düşük voltajlı elektrik tedavileri(Kişi bu yöntemde elektrik akımını asla hissetmez), koltuk altı terlemeleri için liposuction ve lazer uygulamaları, bölgesel aşırı terleme sorunu olan kimselerde ise botoks tedavileri ile terleme sorununu tedavi edilebilmektedir. Botoks tedavisi ile terleme sorununu atlakmak isterseniz, ortalama olarak yarım saatlik bir tedaviden sonra 8 ay süreyle terleme sorunu yaşamazsınız.

Göbek Eritmek İçin Çay Tarifi

Tüm bu yöntemler işe yaramaz ise cerrahi yöntemlere başvurabilirsiniz. Cerrahi operasyonlar ile aşırı terleme problemine sebep olan sinirler yakılarak yada kesilerek alınır ve aşırı terleme problemi ortadan kaldırılır.