At Kuyruğu Otu’nun Mucizevi Faydaları

At kuyruğu otu son zamanlarda ismini sürekli olarak duyduğumuz bir bitki. Peki at kuyruğu bitkisinin faydaları nelerdir? At kuyruğu bitkisi zayıflatır mı? İşte aklınıza takılan tüm soruların cevapları…

 

At kuyruğu bitkisi 25 ile 60 cm uzunluğunda ve sap kısmı 3 ile 6 mm arasında olan bir bitkidir. At kuyruğu otu tarla aralarında, nemli topraklarda, hendek kıyılarında yetişmektedir. Daha fazla nemli ve bataklık bölgelerde yetişen, 50 cm.’ ye kadar büyüyebilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. İçeriğinde acı madde, saponin, tanen, silisik asit, birtakım alkoloidler ve potasyum mevcuttur. İğne yapraklar gövdeden rahatça ayrıldığında kuruma bitmiş olur. At kuyruğu çiçeği yaprakları el yardımıyla ovuşturularak saptan sökülür ve bir örtüye serilerek 1 ile 2 gün arası kurumaya bırakılır. Daha sonra ince kıyılarak hava almayan kaplarda saklanır.

 

At Kuyruğu Otunun Faydaları

Romatizma ve nıkris rahatsızlığını azaltır.
Yaraların ve kesiklerin iyileşmesine faydalıdır.
Kanı temizler ve sindirim sistemini destekler.
Vücut direncini fazlalaştırır.
Saçı besler ve kepeği yok eder.
Ağız ve bademcik iltihaplarına karşı yararlıdır.
Böbrekleri temizler ve böbreklerde meydana gelen kum ve taşları dökmeye faydalıdır.
Kronik öksürüğe yararlıdır. İdrar ve balgam söktürücü etkisi mevcuttur.

 

At Kuyruğu Otu Nelere İyi Gelir?

En önemli faydası, vücutta biriken sıvıları ödemleri vücudun mineral dengesini bozmadan dışarıya atılmasını sağlamasıdır.
Böbrek, idrar yolları ve mesane iltihabında rahatlıkla kullanılabilir.
Yüksek miktarda içerdiği silisik asit ile, akciğer rahatsızlıklarında, katılgandoku, deri, saç ve tırnaklarla alakalı hastalıklılarda kullanılabilmektedir.
Tüm deri rahatsızlıklarında ve zor iyileşen yaralarda, kompres, yıkama yada banyo katkısı biçiminde kullanılabilir. Kan dolaşımı rahatsızlıklarında, kırıklar sebebiyle meydana gelen şişliklerde, bacak yaralarında ve deri hastalıklıklarında da kullanılabilir.

 

Romatizma ve gut rahatsızlıkları da, metabolizma dengesizliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar olduğundan dolayı, silisik asit içerikli banyolarla olumlu yönde etkilenebilirler.
Bel ağrılarında alınacak tam banyolar oldukça rahatlatıcı olacaktır.
Bademcik, dişeti ve ağız boşluğunda oluşan iltihaplarda gargara ve çalkalama biçiminde kullanılabilir.
İstemeyerek idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda altlarına kaçırmalarına karşı çay kürleri şeklinde uygulanabilmektedir.
Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabilecek etkili bitkilerin başında gelmektedir.

 

At Kuyruğu Otu Nasıl Kullanılır?

At Kuyruğu Bitkisinin toprak üstünde bulunan bölümleri kurutulup kaynatılarak çay ve gargara biçiminde veya haricen kullanıla bilinir. Bir çok yararlı tesiri çay olarak tüketildiğinde de gösterir. Diğer yandan, Atkuyruğu Otu suda kaynatılarak elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı etkili bir biçimde kullanılabilir. Hazırlanan su gargara gargara şeklinde kullanılarak boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı fayda sağlanabilir.

 

At Kuyruğu Otu Çayı Kürü

Bir tatlı kaşığı ince doğranmış atkuyruğu, orta boy bir bardak kaynamaya yakın sıcak suda haşlanır, üstü kapatılarak 15 ile 20 dakika arası demlendikten sonra süzülür. Günde 3 ile 4 bardak arası taze demlenmiş çay, aç karnına yada öğün aralarında soğutulmadan tüketilir.

 

At Kuyruğu Otu Zayıflatır Mı?

Zayıflama konusunda bilhassa ödem atıcı ve idrar sökücü özelliği bulunduğundan dolayı fazla sodyum tüketimi sebebiyle vücutları su tutan ve fazla ödemlerin neden olduğu fazla kiloları olanlar için at kuyruğu otu zayıflatan bir etkiye sahiptir.

 

At Kuyruğu Otunun Zararları Ve Yan Etkisi

At kuyruğu otunun bilinen hiçbir yan etkisi mevcut değildir. Ağır kalp veya böbrek rahatsızlıklarından meydana gelen ödemlere karşı kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

At Kuyruğu Otu Kullananlar

At Kuyruğu Otu kullananlar ve bu şekilde zayıflayan yada fazla kilolarından kurtulduğunu düşünen değerli kadinneder.com okurlarının yorumlarını bekliyoruz. Diğer yandan kafanıza takılan sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Sizlerin sorularını cevaplamaktan mutluluk duyarız. Sağlıcakla kalın…

 

 

Diğer Konularımız

Göbek Eriten Mucize: Limonlu Yoğurt Kürü

Yağ Yakmak Ve Kilo Vermek İçin Tilya Kürü

Karabuğday Diyeti İle Sağlıklı Kilo Verme

Lahana Kürü İle Zayıflama

Facebook Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız: www.facebook.com/kadinneder