Bademcik Şişmesi – İltihabı İçin Doğal Yöntemler

Vücudumuza giren enfekte partikülleri tutma görevi bademciklere aittir. Bu görevinden dolayı bademcikler kimi zaman iltihap tutabilmektedir. Bu durumdaki bademcikler için çoğunlukla antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Bunun yerine kullanacağınız doğal yöntemlerde bademcikte oluşan iltihaba iyi gelmektedir.

 

Bademcik İltihabı İçin Doğal Yöntemler

Özellikle çocuklarda çok sık olarak rastlanan bademcik şişmesi, sonbahar ve kış dönemlerinde daha çok görülmekte ve ıstırap verici bir duruma sebep olmaktadır. Bademcik şişmesinin en önemli belirtisi yutkunmadaki zorluktur. Bunun yanında boğaz ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı, bulantı, halsizlik ve kusmada görülmektedir. Bu ağrılar kimi zaman kulak kısmını da etkilemektedir. Bademcik iltihabı için doğal tedaviler sizi bu sıkıntılı durumdan kurtaracaktır.

Gerçekten olumlu neticeler veren, denenmiş ve evde pratik olarak hazırlayabileceğiniz bademcik şişini (İltihabını) indirecek doğal yöntemleri siz kadinneder.com okurları için paylaşıyoruz. Bu yöntemler ile bademcik şişkinliğini kısa sürede giderebilirsiniz.

 

Tuzlu Su İle Gargara

Bademciklerde bulunan bakterileri yok etmek için günde 3-4 defa tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

tuzlu su ile gargara

Su Ve Portakal Suyu Karışımı

Bademcik kaynaklı semptomları azaltmak için 1 ölçü su ve 3 ölçü portakal suyu etkili olacaktır. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Su ise enfeksiyonun vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

 

Tavuk Çorbası

Özellikle hazırlayacağınız maydanoz ve sarımsaklı tavuk çorbası bademciğinize çok iyi gelecektir. Sarımsak enfeksiyona sebep olan organizmaların artmasını engelleyecektir.

Eğer grip olduğunuzda bundan ilaç kullanmak istemiyorsanız bu durumdan kurtulmak için uzmanlarında önerdiği doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu konuda uzmanlar soğuk algınlığı zamanında çorbaların tüketilmesini en önemli nokta olarak görmektedirler ve tavik suyu çorbasının en iyi doğal grip ilacı olduğunu belirtmektedirler. Tıpkı ilaç kullanır gibi yemek yeden önce bol limon ve karabiberli tavuk çorbasını içerek gripten rahatça kurtulabileceğini belirtmektedirler.

tavuk suyu çorba

Tavuk Suyuna Çorba Hazırlama

Malzemeler:  1 adet havuç, tepesi kalın şekilde bırakılmış ve dört parçaya bölünmüş bir tane soğan, 1 litre su, 2 adet tavuk but, 1 çubuk tarçın, 2 tane defne yaprağı.

Hazırlanışı: Bir litre su içerisine derisini soyduğunuz iki tavuk budu, 2-3 santim kalınlığında doğranmış havuç parçalarını, soğanı, tarçını ve defne yaprağını ekleyiniz. 1 ile 1,5 saat civarında kaynamaya alın. Ardından tencerenin içine kattığınız malzemeler ile birlikte tavuk butlarını tencereden alın. Elde ettiğiniz tavuk suyunu buzlukta mahfaza edebilir, soğuk havalarda sofranıza sıcak bir lezzet katmak için tavuk suyu çorbası yapabilirsiniz.

Malzemeler: 1 tane tavukgöğsü, 1 tane tavuk but, 2 tane kuru soğan, 2 yemek kaşığı kadar un, 3 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı tereyağı, tuz ve karabiber.

Hazırlanışı: Tavuk butlarının derisini yüzerek göğüs ve 2 tane kuru soğan ile beraber haşlayınız. Haşlanmış etleri suyun içerisinden alıp küçük küçük doğrayın. 2 yemek kaşığı tereyağını 2 yemek kaşığı un ile farklı bir çorba tenceresi içerisinde 3-4 dakika süresince kavurun. Yapmış olduğunuz un kavurmasının üzerine tavuğun suyunu azar azar ekleyin. Ardından döverek hazırladığınız sarımsakları, doğramış olduğunuz tavukla beraber tencereye ekleyiniz. 15-20 dakika boyunca pişirdiğiniz çorbanın üzerine karabiber katarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

Tavuk Suyu Çorbasının Faydaları

  • Öksürüğü hafifletir.
  • İçerisinde bulunan mineraller sayesinde eklem ağrılarını hafifletir ve vücut kırgınlığının giderilmesini sağlar.
  • Sinüslerimizin açılmasına yarar sağlar.
  • Gripli zamanlarında zorlaşan nefes alıp vermenizi kolaylaştırır.

 

 

Zencefil, Karabiber Ve Fesleğen

Zencefil, karabiber ve fesleğen ile hazırlanan hazırlanan karışım enfeksiyonla mücadelede oldukça etkilidir. Diğer yandan bu arışım bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 

Bal Ve Sarımsak

1 kaşık bal ile 4 diş sarımsağı karıştırarak ılık suda eritin. Günde 3-4 defa 4 gün süresince tüketin.

bal ve sarımsak

 

Bademciklerin Şişmesine İyi Gelen Turp Tedavisi:

Karaturpu veya beyaz turpu rendeleyin ardından temiz bir tülbendin üzerine koyarak, boğaz kısmında bademciklerinizin üzerine gelecek şekilde sarın. Yaklaşık 3 dakika sonra uyguladığınız bölge yanmaya başlayacaktır. Yanma başladıktan 10-15 saniye sonra sardığınız turpu alınız. Bademcikleriniz kısa zamanda iyileştiğine şahit olacaksınız ve bir daha bu problemi yaşamayacaksınız.

Turp tedavisini, sadece bademcikleriniz şiştiği zaman yapınız. Şiş olmadığında kesinlikle uygulamayın.

 

İbrahim Saraçoğlu’nun Boğaz Ağrısı Ve Bademcik Şişmesi İçin Tedavi Kürü :

 

1 bardak kaynamış suyun içerisine, 2 adet ebegümeci yaprağı ve 1 poşet adaçayı ekleyiniz. Karışımı 10 dakika boyunca demlenmesi için bekleyiniz.

Ardından hazırladığınız ebegümeci kürünü süzün. İçebileceğiniz soğukluğa geldiği zaman tüketebilirsiniz. Ebegümeci Kürü bademcik enfeksiyonu hafif olanlarda günde üç defa gargara yapılarak kullanılmalıdır. Eğer ağır bir bademcik iltihabı probleminiz varsa hazırlanan bu kür ile günde 6-7 defa gargara yapılmalıdır.

Taze olarak hazırladığınız kürü bir ay boyunca her gün gargara yapılarak kullanılmadır. Bir ay sonrasında iki günde bir gargara yaparak tedaviye devam ediniz. Yapacağınız gargaranın etkisini daha da arttırmak için kürü kullanacağınız bir ay süresince her gün, bir poşet adaçayı tüketmeniz uygun olacaktır.

Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bademcik enfeksiyonu bulunanların, asitli içecekler içmemelerini ve sigara kullanmamalarını özellikle belirtmektedir.