Bal Ve Kırmızı Biber Mucizesi!

Kırmızıbiber ve balın mucizevi etkisi! 

Bal tarih boyunca birçok sağlık probleminde tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Hatta bal dinsel törende dahi kullanılmaktadır. Cilt için doğal şifalar arasında yer alan bal tarihte büyük bir öneme sahiptir ve Eski Mısır’da Tanrılara sunulan adaklar arasında yer alarak bu önemini göstermektedir.

 

Kırmızıbiber – Bal Karışımı

Zamanımızda bal antibaktareyel özelliği,  antioksidan olması ve iltihabı önlemesi nedeniyle birçok hastalığın tedavi sürecinde destekleyici gıda olarak kullanılmakta ve uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bal yüksek oranda şeker içermesi nedeniyle herkes tarafından fazlaca tüketilmemeli ve uzman kontrolünde belirli oranlarda tüketilmelidir. Bal birçok içeriğinin haricinde doğal şekerler (glikoz, fruktoz, levüloz ve sayısı 20’yi geçen diğer kompleks şekerler) diğer içeriklerden çok daha yoğundur ve balın büyük bir bölümünü (ortalama %80’ini) oluştururlar.

 

İçeriği sebebiyle bal uzun yıllardır tatlandırıcı olarak kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir. Az öncede dediğimiz gibi bal belirli oranlarda kullanılmalıdır. Az tüketilen bal vücudun şeker ihtiyacını karşılamakta ancak fazla tüketilmesi şekere bağlı ortaya çıkan sağlık problemlerini doğurmaktadır.

 

Bir kaşık doğal bala bir kaşık acı kırmızıbiber ekleyerek karıştırınız. Balın boğaz yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır, kırmızı biber ise ses tellerine iyi gelmektedir. Ses kısılması probleminin en iyi doğul tedavisi baldır. Uygun miktarlarda tüketeceğiniz bal boğazınızı nemli tutulmasını sağlayacaktır.