Bamya Suyunun 9 Faydası!

Bamya sıcak ve ılıman iklimlerin vazgeçilmez bitkilerinden bir tanesidir. Ama çoğu insanın bu sebzeyi pek sevdiği söylenemez. Bu şifa kaynağı sebze özel bir menü içerisinde asla sunulmaz. Ancak tadı pek sevilmeyen bamyanın yararlı saymakla bitmiyor. Bu sebeple en azından yemeğini tüketmeseniz bile, bamya suyu içerik sağlık ve sıhhat açısından faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

İşte Bamya Suyunun Faydaları…

1- Anemi hastalarının tedavisinde bamya suyu tercih edilmektedir. Bamya içerisinde bulunan kan üreme hücreleri ile kansızlığa ilaç olarak kullanılmaktadır. Kansızlık tehlikesi bulunanlar veya bu hastalığa yakalanmak istemeyenler kesinlikle bamya suyu kullanmalılar.

2- Kış aylarında aşırı öksürük veya boğaz ağrıları neredeyse herkesin ortak bir sorunudur. Bu rahatsızlıklardan doktora gitmeden kurtulmak istiyorsanız; Manavdan yeteri miktarda bamya alarak kaynatın ve suyunu için. Aşırı öksürük ve boğaz ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

3- Asrın hastalığı olarak bilinen diyabet için bamya suyu oldukça yararlı bir içecektir. Bamya suyu kandaki şeker oranını dengeleyerek diyabet kontrol ilacı olarak kullanılabilmektedir.

4- İshal hastalarının hastalık döneminde kaybetmiş oldukları su ve mineralleri içeriğinde bulunan su ve minareler sayesinde geri almalarına faydalı olmaktadır.

5- Çoğu insanın genel sorunlarından olan kabızlık! Kabızlık sorununun çözümü de yine bamya suyunda saklıdır. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

6- Tüm bunların yanında bamya güzelleşmek isteyen hanımlar tarafından kullanılabilir. Akne, antioksidan ve kandaki hücrelerini yenilemesi sayesinde cildin her vakit taze ve dinç kalmasını sağlamaktadır. Sigara tüketenlerin en büyük problemi olan cilt ölmeleri, bamya suyu sayesinde yok olmaktadır.

7- Bamya astım rahatsızlığı bulunanların da kullanılabilecek bir ilaçtır. Astım nöbetlerinin tetiklenmesini önlemektedir.

8- Gebeler ve ufak yaştaki çocuklar için folik asit ihtiyacını karşılamaktadır. Bu sayede kemik erimesi gibi problemlerin ortadan kalkmasına faydalı olmaktadır.

9- Bağışıklık sisteminin güçlenmesine faydalıdır. Bu sayede her türlü rahatsızlığa karşı daha dirençli bir vücudun oluşmasını sağlamaktadır.

Diğer Konularımız:

Mısır Püskülünün Faydaları

Karabiberin Vücuda Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı

Mor Soğanın Yararları