Bayanlarda Aşırı Terleme Nedenleri

Vücudun doğal işlevi olan terleme ilkbahar ve yaz zamanlarının sıcaklarında insanları daha fazla etkilemektedir. Fakat doğal bir olay olan terlemeyi hiç olmazsa düzene katmak ve temiz kokmak için gayret etmek gerekir. Bunun için en iyi yapılması gerekenler dengeli beslenmek, spor yapmak ve deodorant kullanmaktır.

Neden Terliyoruz?

İnsan, doğada en çok terleyen varlıklardan biridir. Doğumdan 1 ile 2 hafta sonra vücut ter üretmeye başlamaktadır. Bebeklerin ter oranı çok düşük olduğundan yoğun olarak ateşlenmektedirler. Vücudun ısı dengesini koruması için ısıyı dışarı atması gerekmektedir. Bu da terleme yoluyla olur. Bu nedenle terlemeyi günlük olarak görmek ve yalnızca kötü kokuları en aza indirmek lazımdır. Koltuk altında oluşan terlemenin belirgin sebebi, devamlı kapalı olmasın sebebiyle terin buharlaşamamasıdır.

Ter Bezleri

Ter bezleri tüm insanların vücudunda, çeşitli organlara dağılmış şekilde mevcuttur. Bazı fonksiyonları, ısı düzenlemesi olan bu ter bezleri ile vücutta sadece ter değil, aynı sırada kimi toksin maddeler ve tuzlarında atılmasını sağlar. Bu nedenle, sağlıklı bir hayat yaşamak için terlemek oldukça önemlidir.

Fakat her şeyin olduğu gibi, terlemenin de fazlası rahatsızlık göstergesi olabilir. Aşırı bölgesel terleme, sempatik sinir sistemi ismiyle bilinen ve adrenalin barındıran sistemin fazladan uyarılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu sistemin aşırı uyarılmasına neden olan bazı rahatsızlıklar da olabilmektedir. Aşırı terlemek birtakım rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir.

Çeşitli böbrek rahatsızlığı
Çeşitli hormon bozuklukları
Tiroit bezlerindeki sıkıntılar
Bayanların menopoza girilmesi hali ve adet düzensizlikleri
Şeker hastalığı

Şayet hanımlarda veya erkekler de aşırı terleme oluyor ve kokusu kötü ise mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Hanımlarda ter kokusunun rahatsız edici düzeyde olması bir rahatsızlık belirtisi olabilir.

Ter Kokusunun Sebebi Nedir ?

Geçmiş zamanlardan günümüze en nefret edilen koku olan ter kokusunun en önemli nedeni bakterilerdir. Ter bezin de üretilen salgı, ilk olarak kokusuz olmaktadır. Ancak bakteriler bu salgıyla beslenmektedir. Koltuk altınızın her 1 santimetrekaresinde görülmeyen milyonlarca bakterinin yaşadığı biliniyor. Öte yandan ağızdan alınan her gıdanın ter kokusunu tetiklediği açıkça bilinmektedir.

Sağlıklı beslenip, spor yapmak hem kendinizi hem de vücut ısınızı dengeleyecektir.