Bebek İçin Ev Yapımı Organik Pişik Kremi

Ev yapımı organik pişik kremini pişiği önlemek, pişiği tedavi etmek ve nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu kremi doğumdan sonra sizde kullanabilirsiniz.

 

Ev Yapımı Organik Pişik Kremi Malzemeleri

 

  • Bir bardağın dörtte biri oranında bal mumu. Erimeyi kolaylaştırmak için bıçakla kazıyabilirsiniz. Bal mumunu aktardan bulabilirsiniz.
  • 1 bardak natürel sızma zeytinyağı. Organik olmasına dikkat ediniz. Rafine ve riviera olmasın.
  • Karışımı koymak için bir adet kapaklı cam kap yada kavanoz.

 

Ev Yapımı Organik Pişik Kremi Hazırlama

Küçük bir çelik tencere içerisine zeytin yağını ve bal mumunu ekleyin. Ardından ocakta ısıtmaya alın. Balmumu eridikten hemen sonra daha sıcak iken cam kap içerisine ekleyin. Balmumu zeytinyağı daha kaynamadan eriyecektir. Karışımda petek bal mumu kullanıyorsanız karışımı süzgeçten geçirerek kap içerisine alınız. Daha sonra katılaşması için beklemeye alınız. Ve kreminiz hazır. Kapta kalan ve katılaşan balmumunu kaynak su ile akıtabilirsiniz.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Hazırlayacağınız krem ne çok sulu nede çok katı olmalıdır. Jöleden biraz daha katı olması en uygunudur. Sürümü ve kullanımı daha kolay olacaktır. Eğer çok katı olursa biraz daha zeytinyağı ekleyerek karışımı tekrardan ısıtın ve hazırlayın. Çok sulu olması durumunda ise biraz daha balmumu ekleyerek karışımı tekrardan ısıtın ve hazırlayın.

 

Pişik Kremini Nerelerde Kullanabilirsiniz?

 

  • Kırmızı pişiklerde bebeğiniz için kızaran bölgelerde
  • Her bez değişimde pişiği önlemek için bebeğinizin poposuna sürerek
  • Yeni doğanlarda meydana gelen vücuttaki cilt kuruluklarına karşı
  • İlk katı gıda almaya başlayan bebeklerin ağız kenarlarında oluşan kızarıklıklara karşı yemeklerden önce bebeğinizin ağız kenarlarında
  • Siz ve eşiniz elinize ve yüzünüze nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Organik Pişik Kremi Nasıl Uygulanmalıdır?

Bebeğinizin her bez değişimde pişik oluşmasını önlemek için bir miktar poposuna ve bezden dolayı oluşan izlerin olduğu bölgeye sürünüz. Pişik oluşan bölgelerde ise problemli bölgeye bolca sürünüz. Bu işlem kızarıklığın bir gecede geçmesini sağlayacaktır. Bir bardak krem size ortalama olarak üç dört ay yetecektir.

 

 

Krem Nasıl Saklanmalıdır

 Buzdolabında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.