Bebeklerde Alerji Yapabilecek Yüksek Riskli Besinler

Bebeğinizin cildinde kabarık, kaşıntılı kurdeşen ya da egzama gibi lezyonlar, göz ile dudaklarında şişlik, burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma gibi belirtiler gözlemliyorsanız, besin alerjisi olabilir.

 

Bağışıklık sistemi vasıtasıyla besinlere gösterilen aşırı duyarlılık tepkilerine “besin alerjisi” deniyor. Besin alerjileri genel olarak yeni doğan döneminden itibaren her yaşta ortaya çıkabiliyor. Görülme yaşı ise besine göre değişiyor. Örneğin yumurta akı, inek sütü, soya ve buğday alerjileri bir yaşından önce belirti verirken, kuru yemiş alerjileri ise daha büyük yaştaki çocuklarda görülüyor. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy, besin alerjisine en çok yol açan besinlere, 9. aydan önce başlanmaması gerektiğini belirtiyor. Dr. Şebnem Ersoy, alerjiye en çok yol açan besinleri şu şekilde sıralıyor…

√Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Kırmızı Biber

Yumurta Alerji Yapıyor

Çocuklarda ikinci sıklıkta yumurta alerjisi görülüyor. Alerjiye yumurta proteinleri neden oluyor. Yumurtanın beyazı, sarısına göre daha alerjik oluyor. Özellikle yumurta beyazında bulunan ovalbumin ve ovomokoid maddeleri alerjiden sorumlu oluyor. Bu proteinler ısıya dayanıklı oldukları için pişmiş yumurta da alerji yapabiliyor. Yumurta alerjisi sık sık erken çocukluk çağında görülüyor. Çocuk 5-6 yaşına geldiği zaman bu alerjiden kurtuluyor. Yumurta sarısına bebeklerde 7. ayda, beyazına ise 1 yaşından önce başlanmamalı ve başlandığında da az miktarda verilip, miktar yavaş yavaş artırılmalı. Eğer bu sırada alerjik belirtilerle karşılaşılırsa en az 6 ay ara verilip daha sonra yeniden denenmeli.

√6 Ay Ve Sonrası Bebekler İçin Besleyici Yulaflı Yoğurt

İnek sütü Alerji Yapıyor

Çocuklarda en yaygın görülen ve en erken ortaya çıkan besin alerjisi. Alerji genelde ilk 6 ayda başlıyor. Çocukların %85’inde inek sütü alerjisi 5 yaşına kadar geçiyor. Sadece anne sütü alan bebeklerde de annenin aldığı sütlü besinlerdeki alerjik proteinlerin bebeğe geçmesiyle de inek sütü alerjisi görülebiliyor. İnek sütü alerjisinde bebeklere genelde inek sütü verilmeyip, diğer süt ürünlerinin verilmesi gibi bir hata yapılıyor. Oysa inek sütü alerjisi saptanan çocukta sütün yanı sıra yoğurt, peynir, ayran, tereyağı, margarin, sütle yapılan kek ile bisküvi gibi yiyecekler de verilmemeli. Ayrıca biberon mamalarının da büyük bir kısmı inek sütü içeriyor. Bu nedenle inek sütü alerjisi olan bebeklerde özel inek sütü proteini içermeyen mamaların verilmesi gerekiyor.

√Çocuklarda Beyin Gelişimini Güçlendiren 8 Besin

Buğday Alerji Yapıyor

En çok tahıl alerjisi görülüyor. Buğday alerjisi çölyak hastalığından değişik oluyor ve diğer besin alerjileri gibi cilt belirtileri ön planda oluyor.

 

Soya ve susam Alerji Yapıyor

Alerji, soya tohumundaki depo proteinlerinden kaynaklanıyor. Soya, et ürünleri (salam, sosis), çikolata, dondurma, kahvaltı tahılları ve fırın ürünlerinde katkı maddesi olarak kullanılıyor. En dikkat edilmesi gereken paketlenmiş ürünlerdir.. Gıda endüstrisinde sıkça kullanılan susam da unlu mamullerin yanı sıra işlenmiş olarak değişik besin maddelerinde de bulunuyor. Susamdan yapıldığı için susam alerjisi olan çocukların tahin tüketmemeleri gerekiyor.

 

Kuruyemiş Alerji Yapıyor

Genellikle iki yaşın üzerindeki çocuklarda ortaya çıkıyor. Besin alerjilerinin en ağır tepkii olan anafilaksi, en çok kuruyemiş alerjilerinde görülüyor. Anafilaksi nefes alma güçlüğü, dil ve boğazda şişlik, sık ve hızlı nefes alma, kan basıncı düşmesi ve kalp durması gibi hayatı tehdit edici bir durum. Genellikle besin alımının sonrasında ilk bir saat içinde oluşuyor. Acil olarak adrenalin enjeksiyonu yapılmazsa ölümcül olabiliyor. Kuruyemiş alerjileri diğer besin alerjilerine göre daha uzun süre devam ediyor, bilhassa yer fıstığı alerjisi ömür boyu sürebiliyor. Kuruyemişler ciddi alerjik tepkilere yol açabilecekleri için 9. aydan önce bebek beslenmelerine dahil edilmemeli, hatta riskli gruplarda 1 yaşından önce verilmemeli.

 

Balık ve deniz ürünleri Alerji Yapıyor

Balık önemli bir omega-3 kaynağı olsa da, alerji riski sebebiyle beslenmeye 7-8. aydan sonra dahil edilmeli. Karides, kalamar gibi diğer deniz ürünleri ise 1 yaşından önce verilmemeli. Balık alerjisi olan çocuklara bunun dışında balık yağı içeren ilaçların da verilmemesi gerekiyor.

 

Turunçgiller, Çilek, Kivi ve Domates Alerji Yapıyor

Mandalina ve portakal gibi turunçgiller, çilek, kivi ve domates de alerji riski olan besinler. Bu nedenle de bebeklere 9. aydan önce verilmeleri tavsiye edilmiyor.

 

Alerji riski yüksek ek besinler bebeğe nasıl verilmeli?

Alerji yapabilen besinleri denerken azar azar ve 3 gün boyunca arka arkaya verilmesi gerekiyor. Bu süreçte yalnızca bir ek gıda denenmeli. Böylelikle besinin alerji yapıp yapmadığı basitçe anlaşılabiliyor. Besin alerjisi oluşursa yapılması gereken ilk şey ise bu besini bebeğin beslenme programından çıkarmak olmalı. 3-4 ay sonra yeniden oldukça az miktarda yeniden denenerek, alerjisi devam etmiyorsa yavaşça arttırılarak verilmeli.”

√Bebeklerde Ve Çocuklarda Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?