Bebeklerde Ve Çocuklarda Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların Dişleri Neden Çürüyor?

Süt dişleri normal dişlere oranla daha fazla organik madde içerirler, bu nedenden dolayı çürümeye daha yatkınlardır, daha basit ve hızlı çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak titiziyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar.

√Diş gıcırdatma İçin Yapılacak Doğal Çözümler

Olayı yalnız dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Çocuklar ağız bakımına erişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Özellikle annelerin sık sık yaptığı bir hata da emzik veya biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri ya da uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden kaynaklı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

 

Çürük Oluşumu Engellenebilir mi?

Çürüğü tamamiyle engelleyebilecek bir aşı yada ilaç henüz geliştirilemedi. Ancak, çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır, bunlardan birisi; “fissür örtücü” dediğimiz malzemedir. Diş çürükleri genelde azı ve ufakazı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu prosedür, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve ufakazı dişlerine de uygulanabilir. Çürüğü önlemenin diğer bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeyesell florür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

√Ağız Kokusu İçin Bitkisel Tedavi Kürü


Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Bunların yanısıra, hiç kimsenin çocuğunda görmek istemeyeceği ciddi estetik problemlera yol açmaktadır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş büyürken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

 

Süt Dişlerindeki Çürükler Tedavi Edilmeli Mi?

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme sorunluluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş sorunları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık sorunlarına (Romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) neden olabilecektir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.

 

Çocuklarda Diş Yaralanmaları

Çocuklarda dişlerin zarar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulmalıdır. Doğru tanı konması oldukça önemlidir. Bunun için doktorunuz size, kazanın ne zaman ve nerede olduğunu, darbenin ne taraftan geldiğini, kaza sonrası baygınlık, kusma, bellek kaybı vb. olup olmadığını soracaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda en doğru tedavi uygulanabilecektir. Çocuklardaki diş yaralanmaları, bazı durumlarda kalıcı dişin tamamen yuvasından ayrılmasına neden olabilir. Bu durumda çıkan diş ile beraber acilen diş doktorunuza gitmelisiniz. Bu esnada diş, bir bardak sütün içinde, şayet süt mevcut değilse, temiz bir su içinde muhafaza edilmelidir.

 

Bebeklerde Ağız Bakımı

Bebeklerin, en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumUşak doku ve kas işlevlerinin normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir. Bebekler 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalıdır. Biberonla beslenme en çok 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun nedeni araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık kesinlikle giderilmelidir. Solunum sorunları, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, yalnızca ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) kesinlikle kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

 

Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme prosedürü başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent veya gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması makuldur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir yöntem uygulatmak çok zahmetlidir. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen veya basit ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın denetimi iyi olur.

 

Çocuklar İçin Nasıl Bir Diş Fırçası Seçilmeli?

Çocuğun ağız büyüklüğüne makul, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı makul değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) kesinlikle değiştirilmelidir.

 

Çocuğuma Dişlerini Günde Kaç Kez Fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, yalnızca üçer dakikalık etkili bir fırçalama yeterli olacaktır. Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk çağında kazanılacaktır.

 

Çocuklarda Bazı Ağız Ve Diş Sorunları :

1) Diş Gıcırdatma:

Nedenleri: Stress, agresif, takıntı ya da sıkılgan kişilik yapıları, anne-babası diş gıcırdatan çocuklar bu alışkanlığa daha eğilimlidir.
Belirtileri:Dişlerde aşınma, uyurken çıkartılan gıcırdatma sesleri, yüz kaslarında ağrı, çene ekleminde sorunlar, baş ağrısı, dişlerde sallanma ve hassasiyet.
Tedavisi :Öncelikle psikolojik açıdan diş gıcırdatmaya yol açan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılır.
Bu başarılamaz ise , hastaya takıp çıkartılabilen bir gece plağı yapılır.

2) Parmak Emme:

Nedenleri: Parmak emme ufak yaşlarda sık görülen bir alışkanlıktır. Genellikle dört yaşına kadar kendi kendine ortadan kalkar. Alışkanlığın sürekli dişlerin çıktığı yaşlarda da sürmesi, bu dişlerde ve damakta yapısal sorunlara yol açar. Bu sorunların sebebi parmağın ön dişlere ve damağa uyguladığı başınçtır. Ortaya çıkan sorunun derecesi emmenin süresine, sıklığına, şiddetine ve emme sırasında parmağın pozisyonuna bağlıdır.
Tedavisi:Parmak emmeyi engellemenin en etkili yolu parmak emmeye eğilim gösteren çocuğu emziğe alıştırmaktır. Emziğin hem verdiği zarar daha azdır, hemde daha basit bırakılabilir.
Tedavinin zamanı oldukça önemlidir. Çocuğun kendisi bu alışkanlıktan kurtulmayı istemedikçe, tedavinin başarıya ulaşması imkânsızdır. Çocuğun çevre baskısına uğramaması ve alay edilmemesi için okul çağından önce bırakması psikolojik yönden çok yararlıdır. Çocuk baskı altına alınmadan cesaretlendirilerek, ödüllendirilerek pozitif yönlendirilmelidir. Eğer her şeye rağmen 6 yaşına kadar alışkanlık kırılamamışsa diş doktora müracaat ederek profesyonel yardım alınması gerekmektedir.

3) Emzik

Bebekler için emmek rahatlamanın ve güven içinde hissetmenin en doğal yoludur.

Eğer bebek parmak emme eğilimi gösteriyorsa, derhal emziğe yönlendirilmelidir.

Emzik parmak emmeye göre hem daha az zararlıdır; hem de sonraki yaşlarda daha basit bırakılabilir.

Emzik günün büyük bir bölümünde değil, yalnızca gerekli olduğunda verilmelidir.

Yapısal sorunlara yol açmamak için, mümkün olduğu doğal meme yapısındaki emzikler seçilmelidir.

Emziklerin yapısının sağlamlığı her gün kontrol edilmelidir.

Emziğin büyüklüğü ağzın yapısına makul olması gereklidir.

4) Biberon çürüğü

Bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir?

Bebeklerde bazı durumlarda dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu veya bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük sebebiyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının sebebi de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü veya inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü veya biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle bilhassa gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Biberon Çürüğünden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olmasından, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.

Bunlar Nelerdir?

Bebeğinizin gece ağzında biberonla yatma alışkanlığını önleyin.
Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.
Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
Bebek beslendikten sonra kesinlikle su içirin.
İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Biberon Çürüğü Önemli Midir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı veya ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip biçimlerinin sorunlu olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma sorunları ortaya çıkabilir.

Biberon Emmediği Halde Bebeğimin Dişleri Çürüdü Nedeni Ne Olabilir?

Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin diğer bir sebebidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.

Çocuklarda Hangi Diş Macunu Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı tavsiye edilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama için yeterlidir. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen macunun tadını sevip arzu duymasıdır. Fırçalama prosedüründe macundan çok, etkili bir fırçalama prosedürünün önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar

Diş Ağrısı: Ağrıyan dişin çevresini temizleyin. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırın ve şayet mevcutsa sıkışmış yiyecek artıklarını diş ipi ile uzaklaştırın. Asla dişin üzerine aspirin veya aynısı ilaçlar koymayın. Çocuğunuza daha önce de denemiş olduğunuz bir ağrı kesici verin ve en hızlıca bir diş hekimine müracaat ediniz.
Isırılmış Dudak, Dil, Dudak Yada Yanak: Yaralı bölgeye buz koyun. Eğer kanama varsa, temiz bir gazlı bez ile hafifçe basınç uygulayın. Kanama 15 dakika içinde durmazsa diş doktorunuza müracaat ediniz.
Diş Tümüyle Çıkmışsa: Dişi bulun. Köküne mümkün olduğunca dokunmadan alın. Diş doktoruna gidene kadar dişi saklamak için en en uygun ortam süttür. Temiz bir kapta sütün içinde koruyarak en hızlıca diş doktorunuza gidin.
Süt Veya Sürekli Dişlere Travma: Hiç zaman kaybetmeden diş doktorunuz ile temasa geçin. Travmalardan sonra her kaybolan saat oluşan hasarı büyütmektedir.
Diş Hekiminize ulaşana Kadar: Yarayı ılık su ile temizleyin. O bölgeye soğuk kompres uygulayın. Varsa Kırık diş parçalarını saklayın.