Bu İlacı İçiyorsanız Sarımsak Yemeyin!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kevser Erol, ilaç kullananların olumsuz etkileşime yol açmamak adına yediklerine özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kevser Erol, ilaç kullananlara yediklerine dikkat etmeleri gerektikleri uyarısında bulunarak, “Her gün farkında olmadan tükettiğimiz gıdaların bile kimi ilaçlarla olumsuz etkileşebilecekleri ve sağlığımızı riske atabileceği aklımızın da daima bulunmalıdır” dedi.
Erol, yaptığı açıklamada, zamanımızda kişilerin giderek daha çok ilaç kullanmaya başladığını söyleyerek, bazı durumlarda kısa zamanlı kullanılan ağrı kesiciler, alerji ilaçları ve antibiyotiklerle uzun süreli kullanılan kolesterol düşürücüler, kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar, hipertansiyon, epilepsi, diyabet ve depresyon hastalığında kullanılan ilaçların etkilerinin birtakım besinlerle değişebileceğini söyledi.

İlaçların insanın açlık ve tokluk durumuna da etkileri bulunduğunu Erol, “Unutmamak gerekir ki kimi ilaçlar, besinlerle olumsuz etkileşebilir ve onların aç iken içilmeleri etkinliklerinin yeterli olabilmesi adına son derece mühimdir. Besinlerin mideyi terk etme süresi, midenin dolu olup olmamasına göre değişerek ortalama iki saat zaman almaktadır. Bu sebeple aç iken ilaç içmek son yemekten iki saat sonra yada gelecek yemekten bir saat önce olarak değerlendirilmektedir” diye konuştu.

Erol, bilhassa tiroid hormonu ve demir ilaçlarının aç iken içilmesinin etkisini artıracağına değinerek, kimi ilaçların da gıdalar içindeki demir, kalsiyum, alüminyum benzeri metal bileşikleriyle birleşmeleri sebebiyle tesirlerinin azaldığını kaydetti.

Süt ve süt ürünlerinin kalsiyum, bütün yeşil yapraklı gıdaların da “demir” bakımından zengin olduğuna dikkati çeken Erol, şu ifadeleri kullandı:

“Etkisinin azalmaması adına tetrasiklinler ve kinolon grubu antibiyotiklerin bu tür gıdalarla aynı anda ağız yolundan alınmaması mühimdir. Diğer taraftan ilaçlar, etkilerini gösterdikten sonra karaciğer enzimleriyle parçalanarak, vücuttan dışarı atılmaktadır. Bu enzimler de bazı gıdalar tarafından artırılabilir. Mesela proteinden zengin karbonhidrattan fakir diyet, sigara kullanımı ve lahana, karnabahar ve brüksel lahanası gibi gıdaların çok yenilmesi bu yönde etki gösterir.”

Sarımsağı Aspirinle Kullanmayın

İnsanların “şifalı” olarak isimlendirdikleri doğal ürünlerin de tehlikeli olabileceğini söyleyen Erol, şöyle konuştu:

“Sarımsak vatandaşlar arasında gerek tansiyon, gerekse kolesterol düşürücü tesirleri sebebiyle şifalı bir besin olarak algılanmaktadır. Fakat sarımsak çok yenildiği zaman yanında da aspirinin yada pıhtılaşmayı geciktirici kimi ilaçlar alındığında mide, beyinde kanama tehlikesini artırabildiği bilinmektedir. Ayrıca idrar söktürücü ilaçlar, vücutta su ve tuz kaybına sebep olmaktadır. Kimileri sodyumu attığı halde, vücutta potasyum birikimi yapmaktadır. Bu sebepten muz, kayısı, kavun benzeri potasyum bakımından zengin olan gıdaları tüketenler de bu tür ilaçların zararlı tesirlerine maruz kalabilirler.”

Erol, Alkol almanın da kimi ilaçlarla çok ciddi sıkıntılara sebep olabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Mesela mantar rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan kimi ilaç ve antibiyotikler, tansiyon yükselmesi ve çarpıntı benzeri tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca mide hastalığına neden olabilen ağrı kesicilerle birlikte alkol kullanımı mide kanamasına, diyabet, epilepsi ve alerji rahatsızlığında kullanılan kimi ilaçlar da olumsuz, sağlığı riske atan etkileşmelere Neden olabilmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda her gün farkında olmadan içtiğimiz gıdaların bile bazı ilaçlarla olumsuz etkileşebilecekleri ve sağlığımızı riske atabileceği aklımızda bulunmalıdır. Kullanmak mecburiyetinde bulunduğumuz ilaçlar konusunda eczacı ve doktorlara danışmak, bu olumsuz sebeplerin önlenmesinde oldukça mühimdir.”

 

Diğer Konularımız:

Hızlı Zayıflatan 6 Besin

2015 Yazlık Pijama Modelleri

Kolay Güllaç Tarifi – Ramazan Tatlıları

Su Diyeti Yaparak 15 Günde 12 Kilo Verebilirsiniz