Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Hanımların en fazla kullandığı alet, mutfak temizliğinin olmazsa olmazı, bulaşık makinesinde, çeşitli nedenler ile koku oluşumu olur. Tedbir alınmaz ise, tüm eve dağılan bu kokulara çözüm bulmak için ilk olarak oluşma nedenlerini incelemek gerekir.

1- Bulaşıklar İçinde Yıkanmadan Uzun Süre Bekletilmesi

Çok kalabalık olmayan iki üç kişilik evlerde bulaşık makinesi çabuk dolmaz. Dolmasını beklerken iki üç günlük yıkamada gecikme, bulaşık makinesinde koku oluşmasına neden olacaktır. Çok kalabalık olmayan evler için kısa programlı makineler ve daha küçük ebatlarda bulaşık makineleri kullanılması uygundur.

2- Bulaşık Makinesinin Filtresinin Tıkanması

Bulaşıklardan akan pis suyu süzen filtre, sürekli olarak temizlenmelidir. Sürekli olarak temizlenmeyen filtreler, boruların tıkanmasına ve orada kalan yemek artıklarının koku oluşturmasına neden olacaktır. En az iki hafta ara ile filtreler temizlenirse koku oluşumu engellenebilir ayrıca makinede yıkanan bulaşıkların çok daha temiz olmasını sağlar.

3- Bulaşık Makinesinin Kirli Su Hortumunun Yağlanması

Günlük olarak yıkanan bulaşıklar arasında çok yağlı bulaşıklar vardır. Yıkanma esnasında kirli su hortumuna yapışan bu pis yağlar,  lavabolarda tıkanmaya, su taşmalarına ve mutfakta kötü kokulara neden olabilir. Düzenli zamanlarda bulaşık makinesi hortumunun değiştirilmesi sorununuzu çözecektir.

Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokuların Kimyasal Yöntemler İle Giderilmesi

Marketlerde, bulaşık makinesi temizliği için satılan çeşitli markalarda temizleyici ürünleri mevcuttur. Bulaşık makinesi boş iken kullanılması gereken bu ürünler içeriğinde ağır kimyasal maddeler bulundurduğu için, kullandıktan sonra bir kez de durulamak adına makinenin boşken çalıştırılması gerekir. Bulaşık makinelerindeki yemek artığının yanında, kireç temizliği de yapan bu ürünler, yıkamanın ardından makinenin iç bölümlerinin ilk günkü kadar temiz ve parlak olmasını sağlayacaktır. Ayrıca çamaşırlarda kullanılan soda, makineniz boşken deterjan kısmına koyularak çalıştırılır. Program bittiğinde bulaşık makineniz tertemiz olur ve kötü kokular yok edilmiş olur. Yıkama sonunda, bulaşık bir kez de makinesi boş olarak çalıştırılmalı ve durulanmalıdır. Bulaşık makinesinde en az 15 günde bir çamaşır suyu kullanmak makinenin temizlenmesine ve kötü kokuların yok edilmesinde etkili bir yöntemdir.

Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokuların Doğal Yöntemler İle Giderilmesi

Bulaşık makinesinde yıkanan mutfak malzemeleri, yiyecek ve içecekler kanalıyla vücutla direk temas halindedir. Bu mutfak malzemelerinde oluşan kimyasal kalıntılar ağız kanalı ile vücuda girer. Bu nedenle bulaşık makinesi temizliğinde kimyasal maddeler yerine doğal yöntemlerin kullanılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Kimyasal madde yardımıyla yapılan temizliklerde çok iyi durulamaya özen gösterilmelidir.

Sirke İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Neredeyse evin, tüm temizliğinde kullanılan sirke, yıkama ardından bulaşık makinesine ilave edilir ise kireç oluşumunu engelleyecek ayrıca bulaşık makinesinin iç kısmını temizleyecektir. Yıkama dışında, makinenin iç kısmını temizlemek için suyla karıştırılan sirke, bir bez aracılığı ile kirli bölgelere sürülür. Sirke sayesinde kirlerin kolayca çıktığını göreceksiniz. Sirkenin kokusu kalıcı değildir, hava ile temas ettikten sonra çabucak yok olacaktır.

Karbonat Ve Limon İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Limon yardımıyla sulandırılan karbonat, bir bez kullanarak boş bulaşık makinesinin içine sürülür, çok az ovalayarak makine iç kısmını rahatça temizleyebilirsiniz. Daha sonra boş olarak çalıştırılan bulaşık makinesi içinde ki karbonat, limon karışımının borulara geçmesini ve boruların da temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bulaşık deterjan kısmına karbonat koyup çalıştırmak ta makine temizliği, kireç sökme ve kötü kokular için doğal ve sağlıklı bir yöntemdir.

Limon Tuzu Ve Boraks İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan doğal bir mineraldir. Dezenfektan özelliği sayesinde mutfaktaki tüm temizliklerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Sindirim sistemi ile direk temas etmesinden kaçınmak için kullanımının ardından iyi bir durulama gereklidir. Bulaşık makinesinin deterjan kısmına bir yemek kaşığı boraks, bir yemek kaşığı limon tuzu eklenerek, makine çalıştırılır. Program sonunda bulaşık makinesinin temizlendiğini, kötü kokuların giderildiğini göreceksiniz.