Çamaşırları Ev İçinde Kurutmayın

Bilim insanları, ev içinde kurutulan çamaşırlardan yayılan nemin, küf ve böceklerin üremesine, astım tehlikesini artırmasına dikkati çekiyor.

 

Bilim insanları, genellikle kış aylarında çoğu ev hanımının çamaşırlarını kurutmak için ev içerisini tercih ettiği bu yönteminin ”çok da sağlıklı bir yöntem olmadığı” uyarısında bulundu.

İskoçya’nın Glasgow şehrinde bulunan Mackintosh Çevre Mühendisliği  Araştırma Merkezi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre, kuruması için ev içinde asılan  kıyafetler, nem oranının evin içindeki olması gereken nem oranının üzerine çıkmasına neden  oluyor ve bu olay da bazı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Bilim insanları, olması gereğinden fazla artan nemin ev içindeki küf ve ”mike”lerin (minik böcekler ) gelişimelerine ortam  oluşturduğuna dikkat çekerek, en çok astım olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarını  tetiklediğini belirtti.

Kurutmadan tasarruf, ısıtma gideriyle cepten uçuyor

Kurutma makinesi bulunan evlerde dahi elektrik faturalarından tasarruf  sağlamak için kurutma makinelerini çalıştırmadığı tespiti yapılan araştırmada, bununla istenen  tasarrufun sağlanmadığını, çünkü bir yıkamada çıkan çamaşırın oda içerisinde kurutulurken ortalama 2 litre suyu havaya nem olarak bıraktığı, bunun da oda ısısının düşmesine sebep olduğu,  odanın eski ısısına çıkması için de birçok kez harcanacak olandan daha fazla enerji harcandığına  dikkat çekildi.

İskoçya Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi tarafından  finanse edilen ve üç yıl süren araştırma da, ”Çamaşırların oda içerisine asılması sadece fazla enerji harcanmasına sebep olmakla kalmıyor, ayrıca hızla üreyen  bakteriler ve sporlar sebebiyle özellikle alerjileri bulunanları ve astım  hastalarını ciddi sıkıntıya sokuyor” ifadelerine yer verildi.

Ortalama bir makine dolusu kıyafetin, serildikleri odanın nemini en  az üçte bir oranında artırırken, çamaşır yıkarken kullanılan çamaşır yumuşatıcılarının da  etkisiyle havada bulunan kanserojen kimyasalların fazlaca artmasına neden olduğu  bildirildi.

Araştırmacılar, yıkanan çamaşırların mümkün oldukça dışarıda kurutulmasını ya da enerji verimliliği yüksek kurutucular kullanılmasını önerdi.

Uzmanlar, evin içinde kurutma dışında çamaşırların kurutma imkanının olmadığı durumlarda ise  çamaşırların pencerelerin yakınına serilmeleri tavsiyesinde bulundu.