Çiftlerin Yüzünü Güldürecek Tüp Bebek Desteği

“Torba Yasa” ile SGK kapsamında tüp bebek denemesinin 2’den 3’e çıkarıldığı hatırlatılarak, bunun oldukça olumlu bir değişiklik olduğu belirtildi.

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, “Torba Yasa” ile SGK kapsamında tüp bebek denemesinin 2’den 3’e çıkarıldığını hatırlatarak, bunun oldukça olumlu bir değişiklik olduğunu belirtti.

Buyru, birtakım sosyal sebeplerle anne olma yaşının ertelendiğini belirterek, 35 yaşından sonra bayanların anne olmasının biyolojik nedenlerle zorlaştığını söyledi. Bu sebeple çocuk sahibi olmak isteyenler için tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinin öneminin büyük olduğunu vurgulayan Buyru, yakın bir vakitte yürürlüğe giren “Torba Yasa” ile SGK kapsamında tüp bebek denemesinin ikiden üçe çıkarıldığını belirtti.

Bunun çok önemli bir değişiklik olduğunu belirten Buyru, “Bu şekilde daha önceki denemelerde gebe olamayan çiftler, üçüncü uygulamayı da devlet yardımı ile yaptırabilecek. Bunun karşılığında yapılan her deneme için 300 ile 400 lira gibi bir ücret ödemeleri gerekecek. Tüp bebek tedavisinin çoğu bölümünü devlet tarafından karşılanması, bu tedaviye daha fazla vatandaşın ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bu olumlu bir değişiklik” diye konuştu.

Prof. Dr. Faruk Buyru, yeni düzenlemeyle ikinci evliliğinden çocuk sahibi olmak isteyenlerin tüp bebek yaptırmasının da önünün açıldığını dile getirdi.

Buyru, “Daha önceki birlikteliklerinden çocuğu olanlar, tekrar evlenip çocuk sahibi olamadıklarında tüp bebeğe müracaat ediyorlardı. Ancak devlet ‘daha önceki evliliğinizden çocuğunuz bulunuyor’ diyerek bunu karşılamıyordu. Düzenlemeyle yeni evliliklerinde çocukları olamıyorlarsa bunu devlet karşılar hale geldi. Devlet teminatında tüp bebek deneme yaşı da 23 ile 38 yaş arası oldu” bilgisini verdi.

Çocuk sahibi olmak isteyen evli kişilerin yüzde 15’inin gebe kalamama sorunu yaşadığını belirten Buyru, bunların bir bölümü yumurtalıkları uyarıcı tedaviyle aşılama ya da başka tekniklerle bazılarının da tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olabildiğini anlattı.

Tüp bebek tedavisinin toplumda yüksek bir kısmını ilgilendirdiğini dile getiren Buyru, “Bu tedaviye başvuran insan sayısı giderek çoğalıyor. Nedeni ise giderek tüp bebekte başarı oranının artıyor ve tedavinin kolaylaşıyor olmasıdır. Tüp bebek, çocuğu olamayan çiftler için büyük bir umut” dedi.