Çileğin Faydaları

Dünya üzerinde en meşhur meyvelerden bir tanesi olan çilek sadece tadı ile değil sağlığa yararları ile de ön plana çıkıyor. Çileğin faydaları arasında ilk sırada C vitamini açısından oldukça zengin olması geliyor. 8 tane çilek tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızın ortalama 1.5 katını alabilirsiniz. C vitamininin kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemeden, enfeksiyon ve virüslerle baş etmeye kadar çoğu konuya faydalı olduğu düşünüldüğünde çilek rahatsızlıklarla baş etmek için oldukça iyi bir silahtır. Latince ismi “Fragaria Ananassa” olan çileğin 10’dan fazla türü mevcuttur fakat, tatları ve büyüklükleri farklı olsa da tüm çilek türleri aynı kalp şekline sahiptir.

Çileğin Sağlığa Faydaları

Kolesterol: İspanya’daki Salamanca Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre düzenli olarak çilek tüketmek LDL (kötü) kolesterol seviyesinin inmesini sağlıyor. Çalışmaya katılan 23 gönüllü 1 ay süresince her gün yarım kilo çilek tüketmiş. Yapılan testler neticesinde araştırmaya katılan insanların LDL kolesterol seviyelerinde ortalama %9 kadar azalma görülmüş. HDL (iyi) kolesterol seviyeleri ise aynı düzeyde kalmış. Uzmanlar çileğin kolesterolü neden düşürdüğü hususunda daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunu belirtiyorlar ancak ilk sonuçlara göre çileğin bu özelliği kendisine kırmızı rengini veren “antosiyanin” ismindeki pigmentten ileri geliyor.

 

Antioksidanlar: Yaşanacak hastalıklara karşı vücudun direncini yükselten, kansere karşı vücudu koruyan, Alzheimer riskini düşüren, kalp ve damar sağlığını koruyan, bilhassa yaşlanmaya bağlı olan sağlık sıkıntılarını önleyen antioksidanlar çilekte oldukça bol düzeyde bulunur. 2006 yılında The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makaleye göre çilek antioksidan açısından en zengin 50 gıda arasında yer alıyor. Çileğin antioksidan etkisi kendisine parlak kırmızı rengini veren antosiyanin isimli bileşenden, yüksek C vitamini barındırmasından ve kuersetin pigmentinden kaynaklanıyor.

 

Kanserden Korunma: Çileğin antioksidan etkisi bir takım kanser türlerinin yolunu açan serbest radikallerin çoğalmasını (oksidatif stres) önlüyor. Bu başlı başına kanser tehlikesini düşüren bir durumdur. Fakat çilek, kanserin gelişimini duraksatan “ellagic asit” adlı bir diğer bitkilere has kimyasal madde (fitokimyasal) de içerisinde bulunduruyor. Tabi “çilek kanseri önlüyor” demek için oldukça erken. Çünkü şu zamana kadar bu husus ilgili yapılan çalışmaların sayısı oldukça azdır ve hepsi laboratuvar ortamında yapılan hücre incelemelerine dayanmaktadır. Çilek haricinde, ahududu, kızılcık, ceviz ve nar da ellagic asit açısından zengin meyveler arasında yer alıyor.

 

Kalp ve Damar Sağlığı: Çileğin etkili antioksidan içeriği kalp ve damar rahatsızlıklarına ortam hazırlayan oksidatif strese karşı vücuda koruma sağlıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar yabanmersini, kızılcık ve çilekte bulunan polifenollerin LDL oksidasyonunu ve kardiyovasküler rahatsızlıkların görülme tehlikesini azalttığını ortaya koymakta. Bu meyvelerden her hafta 3 öğün tüketen kadınlarda kalp krizi tehlikesinin %32’ye kadar düştüğü yönünde araştırma neticeleri bulunuyor.

 

Diyabet: Diyabet rahatsızlığı bulunanların çoğu tatlı tadı sebebiyle çoğunlukla çilekten uzak dururlar fakat, 1 kase çilek sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Üstelik kan şekerini korkulacak şekilde yükseltmez. Uzmanlar çileğin lifli yapısından dolayı uzun süreli tokluk hissi uyandırdığını ve uzun süren tokluğun gün boyu daha az karbonhidrat alınmasını sağladığını belirtiyorlar.

 

Kabızlık: Kronik yada akut kabızlık için en iyi çözüm şekillerinden biri gün içerisinde tükettiğiniz gıdalardan aldığınız besin lifi oranını artırmak. Bol miktarda besin lifi barındıran çilek bunun için iyi bir seçim olabilir.

 

Cilt: Çileğin cilde yararları yüksek oranda C vitamini barındırmasından geliyor. Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini barındıran çilek bu özelliği sayede cilt kuruluğu, zamanından önce oluşan kırışıklıklar gibi problemleri önlüyor. Çilek sadece meyve olarak tüketildiğinde değil maske olarak yüze uygulandığında da cilde pek çok yararı bulunuyor.

 

Kemik Sağlığı: Çilek, kemik yapısını muhafaza eden enzimlerin üretiminde kullanılan manganez mineralini içerir. Manganez ayrıca gıdalar yoluyla alınan ve kemik yapısının korunmasında son derece değerli olan kalsiyumun vücut tarafından emilmesi sırasında kullanılan bir mineraldir.