Cilt Lekeleri İçin Portakal Kabuğu Maskesi

Cilt lekeleri hava kirliliği, güneş ve yanlış kozmetik ürünlerin kullanılmasıyla ortaya çıkan ve neredeyse tüm hanımların yaşadığı bir problemdir. Bu tür sorunlardan kurtulmak için yüksek ücretli kozmetik ürünlere para vermek zorunda değilsiniz. Evde kendinizin hazırlayıp uygulayacağı “cilt maskesi” ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Bu maske ile hem cildinizi pürüzsüz hale getirebilir hamda cildinizi beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Bu maske cildinizin nemlenmesini de sağlayacaktır.

 

Malzemeler:

Portakal kabuğu rendesi

Süt veya kaymak

 

 

Portakal Kabuğu Maskesi Hazırlama:

Tükettiğiniz portakalın kabuklarını ilk önce rendeleyin ve daha sonra kurutun. Süt veya kaymak içerisine rendeleyip kuruttuğunuz portakal kabuklarını ekleyerek, macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Maske yüzünüzde ortalama 15 – 20 dakika beklesin. Daha sonra maskeyi ılık su ile yüzünüzden temizleyiniz.

 

Portakal Kabuğunun Faydaları

1-Portakal kabuğu iştahsızlığa karşıda faydalıdır.

 

2-Portakal kabuğu özü, şifa deposu olan biberiye özü ile karışım yapıldığında cilt sorunları için etkili bir karışım ortaya çıkmaktadır.

 

3-Portakal kabuğu içeriğinde organik asitler, yüzde 5-8 oranında flavonoidler, yüzde 5 oranında minarel tuzlar, ve yüzde 1-2 esansiyel yağlar barındarmaktadır. Portakalın kabuğunda mevcut lan citrus aurantium un kanser ve damar tıkanıklıkları pekçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır.

 

4-İçeriği sayesinde, kanı temizler ve cilt için birçok faydası bulunmaktadır.

 

5-Portakal kabuğu yağının en önemli faydalarından biride selülite karşı oldukça etkili olmasıdır. İçeriğinde bulunan mineral tuzlar, organik asitler sayesinde vücut yağların eriten maddeler üretmektedir.

 

6-Yapılan araştırmalar portakal suyunun böbrek taşlarının tekrar oluşmasını engellemektedir. Böbrek taşı bulunanların portakal suyu içmeleri önerilmektedir.

 

7-Portakal kabuğu yağı deri problemleri için, biberiyenin yapraklarının özü, yaralar ve kesikler için, Portakal ve limonun kabuklarındaki özler cilt bakımı için oldukça etkili maddelerdir. Limon özleri, portakal ve biberiye yağı ile buluşturulduğunda ortaya şifa kaynağı bir karışım çıkmaktadır. Ve bu karışım cilt için oldukça faydalıdır.

 

 

BU KONULARA BAKTINIZ MI?

Mükemmel Cilt İçin Ev Yapımı Doğal Maskeler

Evde Hazırlayabileceğiniz Cilt Maskeleri

Sivilceli Cilt İçin Tarçın Maskesi

Cilt İçin Eşek Sütü Faydaları