Ciltteki Batıkları Neden Oluşur? Cilt Batıklarını Gidermek İçin Maske Tarifi

Ciltteki batık tüylerin neden oluştuğu konusunda pek çok şey söylenmekte olup, en bilineni tüylerinize uyguladığınız epilasyon şeklini değiştirmenizdir. Mesela, daha önce tüylerinizi epilasyon aleti ile alıyorken jilete geçtiğiniz zaman tüylerinizin derinin altından çıktığına şahit olmanız gibi.

Epilasyon şeklinizi değiştirmek belki tüylerinizin batık çıkmasında küçük bir rol oynuyor olabilir ancak asıl sebep bu değildir hanımlar. Aslında ciltte batık olmasının sebebi kişinin cilt türüyle alakalı bir durumdur. Özellikle kuru ciltli hanımlarda batık oluşması normal ve yağlı ciltli hanımlara oranla daha fazladır. Buradan çıkan sonuç şunu gösteriyor, ciltteki ölü deriyi atabilmek batıkların oluşumunu azaltıyor ya da tamamen ortadan kaldırıyor. Örneğin epilasyon şekliniz ne olursa olsun arada bir ağda yapmak ölü derilerden de kurtulmak için iyi bir yol olabilir. Ayrıca cildi tahriş etmeden kese yapmak ya da nemli tutarak da batık oluşmasını engelleyebilirsiniz.

√Patates Suyu Maskesi İle Cilt Ve Yüz Bakımıcilt batıkları

Batık oluşumu genellikle bacaklarda daha sık görülmekle beraber yüz, koltuk altı, genital bölgede de ara sıra batık olabilmektedir. Ciltte oluşan batıkları temizlemek için epilasyon uygulamadan önce tüylerin iyice uzamasını beklemekte fayda olabilir. Tüyler uzadıktan sonra bacaklarınıza mümkünse kuru kese veya ponza taşı ile hafifçe masaj yaparsanız ölü deri soyulacağından batık tüyler açığa çıkacaktır. Yalnız bu uygulamaları yaparken alttaki taze deriyi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Epilasyonu bu işlemden sonraki birkaç gün içinde yapmanız da cildinizi tahriş etmeden tüylerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Epilasyon için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın cildinizi mutlaka nemlendirmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz. Arada bir tüylerinizi jiletle almak da batık oluşumunu önlemekte işinize yarayabilir. Yeri gelmişken hatırlatmak istediğimiz çok önemli bir husus var sevgili hanımlar. Cildinizde oluşan batıkları kesinlikle iğne, tırnak ve buna benzer yöntemlerle temizlemeye kalkmayın. Cildinizin tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına sebep olabilirsiniz ki bu da ilerde hiç hoş olmayacak sonuçlar doğurabilir.

Batık koltuk altınızda oluştuysa bir kesme şekeri hafifçe ıslatarak koltuk altınıza masaj yapabilirsiniz. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda, tüylerin batıksız çıktığına ve koltuk altınızdaki kararmaların düzeldiğine şahit olacaksınız. Yüz ve genital bölge hassas olduğundan kese veya ponza taşı uygulaması pek doğru olmayacaktır. Bu bölgelere de düzenli olarak peeling yapmanız batık oluşumunu önleyeceği gibi, ölü derileri temizleyerek kapanmış gözenekleri açacak ve cildinizin hava alıp canlanmasını sağlayacaktır.

 

Cilt Batıkları için Maske Tarifleri

Dilerseniz batıklar için evinizde doğal malzemelerle hazırlayacağınız birkaç maske tarifi vererek işinizi biraz daha kolaylaştıralım.

Limon ve soda maskesi:

Bu maskeyi 1 çay bardağı limon suyu ve 1 çay bardağı sodayı karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Banyo yaptığınız esnada bacaklarınıza bu karışımı sürüp biraz bekletin. Sabunlamadan sadece su ile durulayın. Bu karışım bacaklarınızdaki ölü deriden kurtulmanızı sağlayacak ve batık oluşmasını önleyecektir.

√Soda Ayran Limon ile Göbek Eritme Kürülimon soda maskesi

Deniz tuzu ve limon maskesi:

1 çay bardağı limon suyuna 1 kaşık deniz tuzu ekleyerek karıştırın. Bu maskeyi de banyo esnasında uygulayabilir ardından yine sabunlamadan sadece suyla durulamaya özen göstermelisiniz. Tuz biraz can yakabileceğinden hassas bölgelerde kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu yöntem de ciltteki ölü deriden kurtulmak için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

√Limon Zencefil Salatalık ile Şifa Detoksudeniz tuzu limon maskesi

Aspirin suyu kürü:

Bir çay bardağı sıcak suyun içine 5 adet aspirini kırarak eritin. Dibine çöken tortuyu kullanmadan karışımınızı spreyli bir şişeye alarak banyodan yarım saat önce bacaklarınıza ya da koltuk altlarınıza sıkarak bekleyin. Süre sonunda duşunuzu yapabilirsiniz. Bu karışım cildinize doğal peeling yapacağından ölü deriden arındıracak, kapanmış gözenekleri de açacaktır. Aynı zamanda ciltteki kararma ve lekeler için de güzel sonuçlar vermektedir.

√Aspirin Maskesi İle Sivilce ve Lekelere Sonaspirin suyu kürü

Tüm bu uygulamalarla birlikte cildinizi nemlendirmeyi kesinlikle unutmamanızı tavsiye ederiz.