Cinsel İstismara ‘Hayır’ Demek!

Cinsel istismar, çoğunlukla konuşulması kolay olan konu değildir ve bunu çocuklarınızla konuşmak daha da zordur.

 

Çocuklara istenilmeyen dokunmalara “hayır” demesini öğretirken onların karşılaşacakları sorunlarına, sorularına ve endişelerine de cevap verebilecek biçimde kendiniz bilgi sahibi olursanız cinsel istismarı önlemede kritik ve çok önemli bir adım atmış olursunuz.

Çocuklarınızın yaşlarına uygun olarak cinsellik ve cinsel istismar konularını konuşun. Cinsellikle ilgili çocuklarınızla çekinmeden konuları açık açık ve direkt olarak konuşursanız onlar da cinsellikle ilgili soruları olduğu zaman bunun anlatılabilir bir şey olduğunu düşünüp sorularını size sormaktan çekinmezler. Çocuklara küçüklükten itibaren vücutlarının tüm bölümlerini anlatın ve tanıtın böylece kafalarındaki sorularını sorarken vücutlarının bölümleriyle ilgili tedirginliklerini ya da sıkıntılarını daha rahat ifade etsinler.  Vücudun bölümlerini öğretirken vücudundaki hangi bölgelerin özel ve mahrem bölgeler olduğunu da mutlaka anlatın.

Çocuklarınızın bakımını yapan (tuvalette altını temizlemek gibi) kişinin haricinde kimsenin dokunmaması gerektiğini hatta bakmaması gerektiğini anlatın. Bir hekim veya başka bir kimsenin dokunması gerekiyorsa da çocuğun yanında ebeveyninin de  bakım yapan kişinin yanında bulunması gerekir. Çocuğunuza yabancı birinin özel yerlerine dokunmak istemesi veya dokunması halinde yada kendi özel yerlerini göstermesi ya da göstermeye yeltenmesi halinde güvendiği bir yetişkine oldukça çabuk ve mutlak suretle haber vermesi gerektiğini anlatın.

Çocuklarınıza onu rahatsız eden veya onu korkutan dokunmalara “ hayır” demenin normal bir durum olduğunu anlatın.

Rahatsız olduğu olaylarda ya da korktuğu durumlarda nasıl “hayır” demesi gerektiğini izah edin ve ayrıca böyle bir olayla karşılaşırsa bunu anlatmak utandırıcı ya da üzücü olsa bile güvenilir birisine anında söylemesi gerektiğini öğretin.

Cinsel suistimale maruz kalan çocuklar herhangi bir yakınına sarılmak ya da kendilerini öptürmek istemezler. Bu sebeple bazı akrabalar ve yakınlarla sıkıntılar yaşanabilir. Çocuğunuzu bu tür durumlarda sarılması veya öpmesi için zorlamayın çünkü çocuğun istemediği, rahatsız olduğu davranışlarla ilgili kafası zaten karışık durumda iken bu şekilde önemsenmediğini, dikkate alınmadığını hissettirmiş olursunuz. Çocuğunuzla konuşup onu rahatsız etmeyecek bir selamlama veya karşılama nasıl yapılabilir onu bulabilirsiniz.

Çocuğunuzla “sırlar” konu ile ilgilide kesinlikle konuşmalısınız çünkü cinsel istismarda bulunan kişiler çocuklara bu durumun kendi aralarında bir sır olarak kalmasının gerektiğini ve kesinlikle kimseye söylememelerini tembihlerler. Bu şekilde bir durumla karşılaşırlarsa bunu her kim söylerse söylesin kesinlikle bir sır olmadığını ve güvendiği birine olanları hemen anlatması gerektiğini anlatın. Hatta kimi zaman istismarda bulunan kişiler çocukları tehdit edebilir onun için çocuğunuza, yaşadıklarını anlattığı zaman ona hiç bir şey olmayacağını başının derde girmeyeceğini söyleyin.

Çocuğunuzla konuşurken en uygun cümleleri kullanmaya özen gösterin. Konuyu büyük bir “cinsellik sohbetine” dönüştürmeyin sıradan günlük konuşmalar yaparken arada bilgi aktarıyormuşçasına yapın.

Çocuklarınızın yaptığı her şeyi bilin!

Hangi aktivitelerle zaman geçiriyor, arkadaşlık ettiği kişiler kim, kimlerin evine gidiyor, evlerine gittiği arkadaşlarının ailelerini ve varsa yaşı büyük kardeşlerini tanıyın. Okuldan bitiminde aktivitelere veya etüte kalıyorsa eve geldiğinde neler yaptığını, gününün nasıl geçtiği ile ilgili sorular sorun. Çocuğunuzun hayatında kimler olduğunu kesinlikle bilin.

Çocuğunuzun bilgisayarda iken hangi sitelerde gezdiğini, kimlerle muhabbet ettiğini, hangi videoları izlediğini ve hangi oyunları oynadığını öğrenin ve internette gerçekte onun için hem faydalı hem de zararlı hatta tehlike olabilecek şeyler bulunduğunu anlatın. Mümkünse çocuğunuz internete sizin yanınızda girsin.

Son olarak da çocuğunuza her vakit ama her vakit zaman ayırın! Çok yoğunum vakit ayıramıyorum şeyleri sakın söylemeyin ve düşünmeyin! Soruları ve sorunları olduğunda, sıkıntısı, problemi bulunduğunda anlatacağı, güveneceği ailesinin olduğunu her zaman bilmesi gerekir!

Uzman Psikolog Ayben Ertem