Çocuğum Kendi Yatağında Yatmıyor

Çocukların bebeklik zamanlarının sonrasında artık kendi yataklarında ve kendi odalarında yatmalarının zamanının geldiği bir gerçek. Çünkü sürekli olarak anne baba ile beraber veya anne baba ile aynı odada yatan çocukların bireysel gelişimlerinin noksan kalacağı ve kendi bireyselliklerini kazanmalarının zor olacağını söylemek lazım. Fakat ne yazık ki bir çok çocuk kendi başına odasında uyumaktan korkar ve çocuğum kendi yatağında yatmıyor diyen ailelerin şikayetleri de bunun göstergesidir. Ancak bu olay aslında oldukça doğal karşılanması gereken durumlar arasında yer almalıdır.

 

Çocuklarının iki yaşından sonra ciddi bir zihin gelişimine girmeleri, onların çevrelerinden edindikleri bilgilerin değişmesine ve hayal güçlerinin mükemmel seviyede artmasına sebep olur. Bu hayal gücü ve dünyayı anlama-tanıma isteği ise tanımadıkları şeylerden bir miktar korkmalarına neden olur. Yani kendi odasında karanlıkta uyumaya başlayan çocuk, ara sıra gölgeler, ışıklar, sesler ve kendi hayal gücü nedeniyle korkmaya başlar. Çünkü bulanık bir şekilde gördüğü ve anlamlandıramadığı şeylerde yer alan anlam boşluklarını zihni ve hayalleri ile tamamlamaya çalışır. Bu durum ise ister istemez geceleri sık sık uyanması, sizi çağırması, ağlaması ve korkması gibi nedenler doğurur. Çocuğunuzun kendi odasında yalnız uyuma konusundaki isteksizliğini ve korkusunu bu sebepten anlayışla karşılamanız gerektiğini siz de fark edeceksiniz.

 

Bu yazdıklarımız çocuğunuzu tekrardan kendi odanıza almanız gerektiği manasına gelmiyor. Ona sinirlenmeyin ve kızmayın. Kendi odasında yatması için korkularının gereksiz olduğunu usulca anlatmalı, kendi odasında yalnız uyumasının onun için lazım olduğunu belirtmeli ve çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz. Gördüğü nesnelerin veya korkunç şeylerin aslında hiç var olmadığını, sadece kendi hayal gücünün olduğunu anlatırken kızmak veya aşağılamak yerine bir masal anlatır gibi sakince durumu çocuğunuza anlatabilirsiniz.

Korkan çocuğunuz size neler gördüğünü ve nelerden korktuğunu anlatmak istediğinde bunu yapmasına izin vermenizde çok mühim. Çocuğunuza onu anlamaya çalıştığınızı göstermeli ve ne kadar uzun bir sebep anlatırsa anlatsın bunu dikkate almalısınız. Bazen çocukların gece yaşadıkları korkuları gündüz yaşantılarındaki konularla ilintili olabiliyorlar ve herhangi bir sıkıntının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak adına gece korkularında bahsettikleri şeyleri anlamlandırarak onlara bu konuda destek olabilirsiniz.