Çocuğunuzu Korumak İsterken Onu Korkak Biri Yapmayın

Medyada sıkça bulunan çocukların kaçırılma haberleri, ailelerin sıkı önlemler anlamasına neden oluyor. Çocukları koruma adına iyi niyetle yapılan bu koruyucu davranışların, onları güçsüz ve endişeli yaptığını söyleyen Psikolog Nihal Akyıldız, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Oysa çocuklarımıza karşı en üstteki sorumluluğumuz; onların erişkin birer birey olabilmelerini sağlamaktır. Bunun da yolu onların doğdukları andan itibaren minik minik adımlarla, zorluklarla yüzleşerek güçlenmeleri, gelişmeleri ve yetişkin olmalarıdır. Çünkü insanoğlu kendi yaşantılarıyla yetişkinleşip güçleniyor. Üstelik güvenliğini sağlamak adına iyi niyetle yaptığımız koruyucu davranışlar onları daha güçsüz, daha pasif, daha endişeli ve korkak yapmaktadır.

Çok fazla koruyucu davranmak, çocuğun kendi güçlerini ortaya çıkarmasını ve gelişmesini önlemektedir. Koruyarak, anlatarak, öğüt vererek güçlenseydik şayet, bugün insanoğlu kusursuz bir biçimde doğuyor olurdu herhalde. O nedenle bizlerle işleri bitip de onlara yetişemeyeceğimiz zaman ayakta kalmalarını sağlayacak şey çok endişelenmek, çok güvenliğini sağlamak, çok öğüt vermek olmayacaktır.

Mücadele ve riskli ortamlar çocuğun güçlenmesini sağlar. Evde anne-baba, okulda öğretmen koruduğunda bu çocuk nasıl güçlenecek? Oysa gerçek hayat bu değil, böyle değil.

Çocuğunuza Güçlenmesi İçin Fırsat Verin!

Doğduğu andan itibaren örnek olarak; bebekler ellerini kullanarak kendini oyalamayı başardığında, 3.aydan sonra anne sütü geciktiğinde avazı çıktığı kadar ağlamamayı başarıp dünyanın sonu olmadığını anladığında, biraz daha büyüdüğünde uzağındaki ufak oyuncağa kendiliğinden ulaşmayı denediğinde güçlenmektedir.

O nedenle doğduğu andan itibaren kendine yetmesi, güçlenmesi için çocuğumuza alan ve fırsat yaratmalı, makul sınırları da koyarak gelişmeleri için onları desteklemeliyiz. İnsanoğlunun bizzat kendisinin yaşayarak, deneyimleyerek öğrendiğini unutmayın.

Çocuklar;

Sokağa çıkmalı
Markete de gitmeli
Herkesin gittiği parka gitmeli
Yaşına makul rutin birçok ev işini yapmalı
Arkadaşının evine gitmeli
Toplu taşımaya önce sizinle, büyüdükçe de tek başına binmeli
Okul gezisine katılmalı
Parkta düşmeli
Öğretmeninden azar işitmeli
Haksızlığa uğramalı
Arkadaşı ile küsmeli
Yanlış yaptığında sorumluluğunu taşımalı
Kahvaltısını hazırlamalı
Kötü arkadaşlarla da okulda karşılaşmalı
Önce arkadaşları arasında haksızlığa uğrayacak ki, bununla baş edebildiğinde diğer haksızlıklarla baş edebilecek kadar güçlensin. Önce okuldaki yanlış arkadaşları ile deneyim yaşayacak ki, nelerin tehlikeli olduğu hakkında deneyim dağarcığı oluşsun. Önce evinin önündeki sokakta yolun karşısına geçecek ki, ilerde büyük kavşaklarda hayatta kalabilmeyi öğrensin.

Yani bize güveneceğine kendine, kendi güçlerine güvenmeleri ve kendilerini koruyabilmeleri için bazı riskler almaları gerektiğini unutmamalısınız. Onlar yalnız bu yolla kendini koruyabilen birer erişkin olabilirler. Bu biçimde zorluklara karşı mücadeleci olabilirler ve kendi geleceklerini yalnız bu yolla yaratabilirler.