Çocuğunuzun Uyuşturucu Bağımlısı Olduğunu Gösteren 10 İşaret

Dr. Onur Noyan, bilhassa genç kişilerde madde kullanımına başlama yaşının 14’e kadar düştüğünü ifade etti.

Merak ve çoğu durumlarda “bir seferden bir şey olmaz” kanaatiyle uyuşturucu madde almaya başlayan kişilerin zaman içinde bağımlı durumuna düştüğünü belirten Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi AMATEM Uzmanı Dr. Onur Noyan, bilhassa genç kişilerde madde kullanımına başlama yaşının 14’e kadar düştüğünü ifade etti. Dr. Noyan, ebeveynlerin çocuklarının davranışlarını dedektif gibi takip etmelerini ve madde kullananlarda görülen 10 işareti belirlemeleri halinde profesyonel destek almalarını istedi.

Madde kullanım tehlikesi için en önemli dönemin buluğ olduğunu kaydeden Dr. Onur Noyan, küçük çocukların arkadaş etkisi veya merak ile madde kullanımına alıştıklarını, ilk adımın ise sigara içmek ile olduğunu belirterek şöyle dedi:

Son kullanımlar hiç bir zaman bitmez!

“Bağımlı olanların çoğu, merak nedeni ve ‘bir seferden bir şey olmaz’ kanaati ile madde almaya başlarlar. Hiç kimse bağımlı olacağını düşünerek madde almaya başlamaz. Her zaman maddeyi bırakabileceklerine inanırlar. Ara sıra ‘keyif’ almak için kullanım amaçlanır. Ancak bir müddet sonra kullanımı artar ve maddenin ‘keyif verici’ etkileri deneyimlenir. Kısa zamanda bir zararı hissedilmez. Fakat madde kullanımı giderek sıklaşır ve daha önce kullanılan doz miktarları ‘keyif’ vermeyen hale gelir ve bir süre sonra daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulur. Doz miktarı arttıkça her şey daha kötüye gider. ‘Bu son ’ diyerek kullanımlar gittikçe sıklaşır.
‘Bir daha katiyen almayacağım’ biçimindeki söylemler sürekli ‘son’ kullanımı başlatır. Ama o son kullanım hiç bir zaman gelmez. ‘Ben bağımlı değilim, istediğim zaman bırakırım dendiği anda, madde arayışları, daha yüksek dozlarda madde ihtiyacı ile artık ‘bağımlılık’ başlamış, iş işten geçmiştir. Uzun bir müddet sonra kişi maddenin zararlı etkilerini görmeye başlar.”

“Bırakacağım fakat bu meret bırakılmıyor” inancı

Madde bağımlısı kişinin, kullanımdan aldığı zevk ile zararlarını da görmeye ve bilmeye başladığını, kullanımı bırakmak istese de kendinde o gücü bulamadığını de kaydeden Dr. Onur Noyan şu şekilde konuştu:

“Maddeyi bırakma istekği ve bunu yapabileceğine karşı inancı kaybolur ve kişi kendini zayıf hisseder. Bırakacağım fakat ‘Bu meret bırakılmıyor ki‘ kanaati ile hem kurtulmak ister hem de kullanmaya devam eder. Bu dönemde farkedilen zararlar artarsa kişide madde kullanımından vazgeçme talebi doğabilir. Maddeyi bırakma talebi, maddeyi kullanma hissinden daha ağır olduğu için kişinin bu dönemde desteklenmesi ve umut aşılanması onun “becerebilirim” inancını destekler. Tedavinin bu zamanda çok büyük etkisi olur. Nihayetinde bir süre bırakılır. Olumsuz olaylar unutulur. Zevk verici etkileri ise hep akılda kalır. Herşey yolunda devam ederken aniden ‘Ben kendimi tutamıyorum, bir seferdin bir şey olmaz’ kanaati ile yeniden kullanım olur ve kısır döngü başlar.”

Başlama Yaşı 14, Aile 2 Yıl Sonra Fark Ediyor!

Yapılan araştırmalarda bağımlılık yapan maddelere başlama yaşının ortalama olarak 14 olduğunun belirlendiğini de kaydeden Dr. Noyan, bu nedenden dolayı buluğ döneminin madde kullanımında en riskli dönem olduğunu ifade etti.

Ebeveynler çocuklarındaki bağımlılığı yalnız zararlarının büyük ölçüde başladığı yaklaşık 2 yıl sonra fark edebildiklerini söyleyen Dr. Noyan, ailelerden çocukları çok iyi izlemelerini istedi. Noyan şu şekilde devam etti:

“Aileler, çocukları zararlı madde kullanımına başladıktan en az 2 sene sonra durumdan haberdar olmaktadır. Bu süre çok uzun bir süredir aslında. Bu süre içerisinde ailelerin yapacağı müdahalelerle belki de çocuklarını madde kullanımından uzaklaştıracaklar. Bu nedenle ergenlerdeki değişiklikleri iyi takip edebilmek gerekli.

Değişen Davranışlara Dikkat!

Son zamanlarda değişen birçok davranışı var. Madde kullanabileceğinden şüphelenmeye başladınız. Hemen haksız yere suçlamamak, dikkatli ve duyarlı davranmak gerekli. Bu dönemdeyapılması gereken en erken davranış çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurmaya çalışmak. Öğretmenlerine, arkadaşlarına ve yakın arkadaşlarına danışarak çocuğunuz hakkında gözlemlerini sorabilirsiniz. Var olmayan bir şüpheniz olma olasılığın karşı çok dikkatli olmanız gerekiyor. İletişimi kurmak ve var olan iletişiminizi arttırmak için girişimlerde bulunmak, madde veya alkol kullanımıy ile ilgili sağlıklı bilgiler almasını sağlamak, farkında olmadan yapılabilecek özendirici konuşmalardan ve hareketlerden kaçınmak, çocuğunuzun ilgi duyduğu alanları ile ilgili bilgili olmak ve bu alanlarda kendisiyle ortak paylaşımlarda bulunmak yarar sağlayacaktır.

Onunla Konuşmaktan Kaçınmayın!

Bu dönemde siz çocuğunuzla alkol/madde/sigara ile ilgili konuşmaktan çekinirseniz, diğerlari sizden önce konuşup yanlış çocuğunuzu bilgilendirebilir. Kısa ve kolay mesajlar aktarmak her zaman etkilidir. Mühim olan yaşına ve beklentisine göre bilgi vermektir. Meraklandıracak, ilgisini çekecek biçimde anlatmamalıdır. Çocuklarımıza ufak yaşlardan başlayarak kendilerini, bedenlerini korumayı ve tehlikeli durumlarda hayır demenin gerektiğini öğretmeliyiz”

Madde Kullanan Çocuğunuzda Hangi İşaretler Var?

1- Madde kullanan kişilerdeki ilk değişim çevrelerinde yapmış oldukları değişimlerdir. Eski arkadaşların bırakarak yeni arkadaşlar edinir. Kullanmakta olduğu maddeye rahat ulaşımı mümkün kılabilecek insanlarla yakınlaşır, eski arkadaşları ile pek görüşmez.

2- Duygu durumları çok hızlı değişiklik gösteriyorsa dikkatli olunmalı. Bu süre içerisinde bazı durumlarda çok neşeli, bazı durumlarda de çok öfkeli, huzursuz, keyifsiz olabilir.

3- Ders halinde ciddi değişiklikler olur. Derslere olan ilgisi azalır, notları düşmeye başlar, okulda devamsızlık görülür.

4- Evde tek kalmak istiyor veya arkadaşları ile beraber dışarıda çıktığı zamanlarda nerede olduğunu söylememeye başladıysa dikkat.

5- Aile bireyleri ile olan ilişki durumunu mümkün olduğunca mesafeli tutmaya başlar. Ailesiyle çatışmamak için evde az zaman geçirmek ister.

6- Kılık-kıyafet veya görünür herhangi bir şeye harcamadığı halde, fazla para istemeye başlar.

7- Kişisel bakımına önem vermez. Giyimine özen göstermez. Gözleri kızarır, şişer, bedeninde değişiklikler başlar.

8- Sinirlilik, gerginlik, insanlarla ilişkilerinde problemler yaşar, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.

9- İçine kapanık olur. Uyku düzeni bozulur.Ya çok uyur, veya oldukça az uykuya ihtiyaç duyar.

10- Psikolojisinde karamsarlık, umutsuzluk veya dini inançsızlık gibi duygu durumları olabilir.