Çocuk Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar

Küçük yaşta çocuklarda en sık görülen sorunların ilk sırasında ayak sorunları gelir. Düz taban ve içe basma sıkıntıları küçük yaşlardan başlayarak tedavi edilmesi lazım gelen rahatsızlıklar arasında bulunurken önemsenmediği ve tedavi edilmez ise sonraki dönemde ayağa cerrahi müdahale yapılmak zorunda kalınabilir. Düz taban ve içe basma rahatsızlığının ilk belirtileri ayakkabının iç bölümünün yıpranması geliyor; fakat bununla birlikte bir küçük çocuğun yürüyüşünü izleyerek de düz taban ya da içe basma probleminin bulunup bulunmadığını anlayabilirsiniz. Ayakkabılar da bu sorunun çözümü için büyük bir önem arz eder. Biz de bu yazımızda sizler için çocuk ayakkabısı satın alırken dikkat etmeniz gereken hususları aktarıyoruz.

 

Çocuklarda İçe Basma Sıkıntısı Erken Yaşta Tedavi Edilmelidir

Aileler sıkıntıyı çözeriz mantığıyla pek çok kez küçük çocuklarına hatalı tabanlıklar giydirmekte ve belki ileri zamanlarda az bir sorun yaratacak olayı daha da sıkıntılı hale getirmektedirler. Ebeveynler, çocuklarında düztabanlık yada içe basma gibi bir sorunun olduğunu gördüklerinde, hemen gerekli tetkik ve uygun tedavi yapılabilmesi için ortopedi doktoruna başvurmalıdırlar. Çocuklarda içe basma sorununun erken yaşlarda tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Yoksa ilerleyen zamanlarda cerrahi müdahalelerde bulunmak gerekebilir. İçe basma sorunu yaşayan çocuklar uzunca bir süre gözleme alınırlar. İçe basan çocuklara da ebeveynlerine de oturma pozisyonları ile ilgili bilgilendirmeler yapılır.

Çocukların basış bozukluğu yaşamamaları için ebeveynlere ayakkabı alırken büyük sorumluluklar düşmektedir.” Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Dr. Özgün ERÇELTİK, çocuklara ayakkabı satın alırken bilinmesi gereken önemli hususları şöyle sıraladı: “Çocuklarınıza aldığınız ayakkabılar rahat, esnek, hafif ve kolay çıkartılıp giyilebilir olmalı. Ayakkabı, tam olarak topuğu sarmalı ve desteklemelidir. Ayakkabının, ayak tarak bölümünün genişliği ile aynı olmalı ve ayakları sıkmamalı. Ayakkabının iç bölümü, ayağın iç kavisini destekleme özelliğine sahip olmalı.”