Çocuklar Dişlerini Neden Gıcırdatır?

Çocuklar Dişlerini Neden Gıcırdatır?

Ailelerin sık olarak şikayette ettikleri bir konuda çocuklarının uyku sırasında dişlerini gıcırdatmalarıdır. Hatta gündüz dahi çocuklarının dişlerini gıcırdattığını belirten aileler de bulunmaktadır. Her çocuk süt dişlenme döneminde, karışık dişlenme ve daimi dişlenme döneminde bir süre dişlerini gıcırdatmaları normaldir. Bu masum diş gıcırdatmaların sonucu bilhassa süt köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınmaların görülmesi normaldir. Çocukların % 20’inde ise diş gıcırdatma ya da diş sıkma alışkanlıkları ciddi boyutlarda görülebilir. Bunun sonucunda dişlerde aşınmalar, yüz kaslarında ağrı, baş-boyun ve kulak ağrıları ve çene ekleminde ağrılar görülebilir. Küçük yaşlarda bu konuyla ilgili koruyucu tedaviler yapılmaz ise; henüz büyüme-gelişmesi devam eden çocuklarda hem dişlerde hem de çene ekleminde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Diş gıcırdatmanın nedeni nedir?

Bu güne kadar yapılmış çalışmalarda net bir neden bulunamamıştır. Genellikle birkaç etkenin bir araya gelmesiyle bruksizmin olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda lokal, sistemik ve psikolojik etkenler dlduğu düşünülmektedir.

Lokal etkenler; dişlerdeki kapanış ilişkilerindeki düzensizlikler, erken dişsel temaslar ya da yüksek yapılmış bir dolgu olabilir.

Sistemik etkenler ise; yetersiz beslenme, barsak parazitleri, alerji ve endokrin sorunlulukluları olabilir. Eğer barsaklar dolu ise, gerginleşen barsak duvarından kalkan uyarılar beyinde sindirim kanalının faaliyetini başlatır. Barsak kasılması artar, sindirim enzimleri salgılanır, mide asidi artar, tükürük akışı artar, çiğneme kasları kasılır ya da daha basit kasılır hale gelir. Bunun sonucunda diş gıcırdatma olabilir. Sinüzit nedeniyle burun akıntısı olan bir hastanın nazofarenks ve orofarenksine sürekli olarak uyarı geliyor demektir. Bu durumda da çocuk dişlerini gıcırdatabilir.
Çocuklarda bunun dışında diş sürmesi de diş gıcırdatma nedeni olabilir. Sürme sırasında dişetinde bir baskı oluşur ve bazı biyo-kimyasal ajanlar bu sırada salgılanır. Bunun sonucunda bu maddeler çevre dokulardaki sinirleri uyararak çiğneme kaslarını uyarır ve istemsiz çene kasılmaları yani diş gıcırdatmaları oluşabilir.

Psikolojik etkenler ise günlük gerilimlere bağlı ya da şahsi sorunlar başlıkları altında toplanabilir. Ayrıca emosyonel gerilim, kuvvetli pişmanlık, obsesyon, uykusuzluk, her türlü gerginlik hali ve kıskançlık gibi durumlar da diş gıcırdatmaya neden olabilir.

Diş gıcırdatmanın tedavisi için neler yapılmalıdır?;

Çocuklarda bruksizmin tedavisinde ilk önce palyatif yani kolay çözümler düşünülmelidir. Öncelikle pedodontist-çocuk-aile üçgeninde konuşularak diş gıcırdatma sıklığı ve şiddeti ile ilgili ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Daha sonra ağız içi muayene yapılarak dişlerdeki aşınmaların durumları sürekli olarak kontrol edilmelidir. Eğer dişlerde aşırı aşınmalar varsa bu bölgelerin tedavi edilmesi mutlaka gereklidir. Ayrıca dişlerin kapanış ilişkisi kontrol edilerek sorunluluk varsa bunlar kolay aşındırmalarla dengelenmeli ve mutlaka düzeltilmelidir. Eğer bu revizyonlar yarar etmiyorsa kolay ağız içi apereyler yapılarak problem ortadan giderilmeye çalışılmalıdır. Bu arada çocuk hekimine danışılarak çocukta yukarıyada saydığımız barsak paraziti ya da diğer sistemik etkenlerin varlığının olup olmadığı araştırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Bu sitede yer alan yazılar,görseller ve videolar bir hastalığın tanısı ve tedavisi için öneri niteliği taşımamaktadır. Yaşamış olduğunuz sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri ve şifalı bitkilerin kullanımı için doktorunuzdan tavsiye alınız. - Şubat 2015 Sitemap

DMCA.com Protection Status