Çocuklara Matematiği Sevdirmek İçin Yapılması Gerekenler

Çocuklarınıza matematiği sevdirebilmek adına şekillerden yararlanmak, problemlerin hikayere dönüştürülmesi, başardığında takdir etmek benzeri yöntemler büyük önem taşıyor.

 

Çocuklar kimi dersleri öğrenmek de gönülsüz olduğu gibi, matematik dersi çoğu çocuğun ön yargı ile baktığı ve sıkıcı gördüğü derslerin başında geliyor. Matematik derslerinin rakam, tablo ve işaretlerden meydana gelmesi çocukların matematiği zor ve eğlencesiz görmesine neden olabiliyor. Fakat çocuklarınıza matematik dersini sevdirmek ve matematik dersini eğlenceli hale getirmenin birçok yolu mevcut.

Birlikte Sayı Sayın

Çocukların matematik ile ilk karşılaşmaları çoğunlukla sayı saymayı öğrenme dönemi oluyor. Çocuklarınızla beraber sayı saymak, çocuğun öğrenmesine faydalı olduğu gibi sıkılmamalarınada yardımcı olacaktır.

Gruplara Ayırmayı Öğretin

Çocuklarınızın temel matematik işlemlerini anlayabilmesi için eşyaları veya nesneleri gruplara ayırın. Çocuğun oyuncaklarını arabalar, bebekler, balonlar vb. kümelere ayırarak, bunların değişikliklerini veya ortak özelliklerini anlatın.

14309064460.93865600

Geometrik Cisimleri Anlatın

Çocukların dikdörtgen, kare, çember gibi şekillerin isimlerini öğrenebilmesi için eşyalardan faydalanın. Halı, sehpa, cep telefonu veya çeşitli eşyaları kullanarak, geometrik şekillerle örnekler verin.

Nesneleri Nicelik Olarak Kıyaslayın

Çocukların büyük-küçük, kısa-uzun benzeri kavramları öğrenebilmesi için günlük yaşamdan örnekler verin. Bilhassa çocuklara matematik öğretme zamanında, günlük yaşamınızda kullandığınız dilde matematiksel kavramlara veya işlemlere süreli olarak yer verin. Daha istekli olarak öğrenmesi için sevdiği eşyaları veya yiyecekleri kullanın. Fakat ilgisini dağıtabilecek faktörlerden uzak durmaya çalışın. Çocukların anlama evresinde özgüven büyük önem arz ettiğinden, yanlış cevap verdiği durumlarda bile, çocuğa sinirlenmeden ve kızmadan doğrusunu anlatmaya çalışın.