Çocuklarda Öksürük Probleminin Çözümü

Kış aylarının sık sık rastlanan problemlerinden biri olan öksürük, aslında kış hastalıkları olarak bilinen grip ve soğuk algınlığı ile birlikte anılır. Bu hastalıklara yakalandığımızda elbette ki doktora başvurmalıyız. Ancak evde yapabileceğimiz çeşitli tariflerle de çözümü mümkündür.

Kış aylarında, yazın alıştığı sıcaktan sonra soğuk havayla karşılaşan vücudumuzun bağışıklık sistemi bu duruma alışmakta zorlanır ve direncini kaybeder. Dışardan gelen bakteri ve virüslerle başa çıkmakta zorlanır. Bu durumdan dolayı da kolay hasta oluruz. Tabii ki özellikle de çocuklarda grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla karşılaşıldığında hemen uzman bir hekime danışılmalıdır.

Genellikle grip ve soğuk algınlığı ile bağdaştırılan öksürüğün bu hastalıklara bağlı olduğundaki sebebi solunum yoluna yerleşen virüslerin iltihaplanmaya sebep olması, bu bölgeyi tahriş etmelerinden dolay sürekli balgamın oluşmasıdır. Ayrıca öksürüğün; bronşit, astım, zatürre ve hatta akciğer kanseri gibi sebepleri de olabilir. Bu yüzden mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Öksürük rahatsız edici bir durumdur ancak hemen geçirilmesi için de uğraşmak doğru değildir. Çünkü öksürükle birlikte atılan balgam aracılığı ile solunum yolunun temizlenmesi; toz, kimyasallar ve rahatsızlık verici maddelerin vücuttan atılması sağlanır.

Öksürüğün tedavisinde doğal yöntemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Rahatlatıcı etkisi olan bazı tariflerin lezzetli olmasından dolayı içilmeleri de kolaydır. Sizler için öksürüğün tedavisinde etki eden bazı tarifleri aşağıda sıraladık.

√Öksürük ve Grip İçin Doğal Bal Soğan Karışımı

tavuk çorbası öksürük

Tavuk Çorbasının Öksürüğe Etkisi

Annelerimizin başlıca tariflerinden olan tavuk suyuna çorba tarifi; içinde bulundurduğu çinko ve demir sayesinde balgamlı öksürük çeşidinin iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Bu Amerika’daki Nebraska Üniversitesi tarafından da ispatlanmıştır.

√Boğaz Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri?

viks öksürük

Vicks’in Öksürüğe Etkisi

Yine çocukluğumuzdan kalma yöntemlerden biri olan Vicks adlı krem özellikle çocuklardaki öksürük tedavisinde kullanılır. Ayrıca Uzakdoğu’da kullanılan kremlerden biri olan Tiger Balm da aynı amaçla kullanılır. Öksürüğe yakalanan çocuklarda Vicks, uykudan önce ayak tabanlarına sürülür ve çorap giydirilerek uykuya yatırılır. Yine de her yöntemde olduğu gibi bir hekime danışmakta fayda vardır.

limonlu bal

Limonlu Bal Karışımının Öksürüğe Etkisi

Bal, doğal antibiyotik olarak bilinir. Limon da içeriğinde bulunan C vitamini açısından önemli besinlerden biridir. Balın içine bolca limon suyu katarak hazırlayacağımız karışımdan günde 1 yemek kaşığı tüketildiğinde öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.

sıcak çikolata

Sıcak Çikolatanın Öksürüğe Etkisi

Çikolatanın içinde bulunan “theobromine adlı maddenin virüsler sebebiyle oluşan enfeksiyonlara bağlı öksürüğe iyi geldiği İngiltere’de bulunan Imperial Kolej tarafından yapılan bir çalışma ile kanıtlanmıştır.

 Marshmallow

Marshmallowun Öksürüğe Etkisi

Evde yaptığımız marshmallovlar çocukların beğenerek yediği besinlerdendir. Sıcak sütün içine marshmallov koyup, eritip yatmadan önce çocuklara içirildiğinde öksürüğün geçmesinde fayda sağlıyor.

 muz kreması

Ev Yapımı Muz Kremasının Öksürüğe Etkisi

Aşağıda tarifini verdiğimiz yine çocukların severek yiyeceği besinlerden biri olan muzlu karışım öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

Muz Kreması Tarifi:

2 adet orta boy çatal yardımıyla püre haline getiriyoruz. Muzun kararmaması için metal kaşık kullanmıyoruz. Sonra muz püresinin içine 2 su bardağı sıcak su döküp yarım saat bekletiyoruz. Karışım soğuyunca içine 2 yemek kaşığı balı da ilave ederek hazır hale getiriyoruz.

Çocuklara öksürüğe iyi gelen bu karşımı günde 4 defa süzerek de verebiliriz. Ancak süzmeden içmeleri sağlanırsa daha faydalıdır.