Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Tırnak yeme, 3-4 yaşlarındaki çocukluğun ilk evrelerinden başlayıp, önlenmediği takdirde yetişkinlik dönemine kadar sürebilecek bir alışkanlıktır. Araştırmalara göre çocukluk çağlarında görülen tırnak yeme alışkanlığı % 35 olurken bu oran ergenlik döneminde % 45’lere kadar çıkmaktadır. Ayrıca yetişkinlik döneminde tırnak yeme alışkanlığı hiç de azımsanmayacak oranlarda olabilmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı bireyin hangi döneminde başlamış olursa olsun temelinde bir davranış ve uyum sorunu olduğu düşünülmeli ve buna göre acilen önlem alınmalıdır.

tırnak yiyen çocuk

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri Nelerdir?

Tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkma nedenlerinin başında çocuğun yaşadığı üzüntü, korku, sıkıntı ve öfkenin dışa vurma şeklidir diyebiliriz. Çocuğun herhangi bir sebeple yaşadığı gerilim ve kaygılar da duygularını tırnak yiyerek dışa vurması için bir sebep olabilir. Ayrıca çocuğun ev ya da okulda kendine olan güvensizliğini de tırnak yiyerek gösterebildiği de gözlemlenmiştir. Yine çocuğun çeşitli dürtülerle oluşabilecek saldırgan davranışlarını tırnak yiyerek bastırmaya çalışması da nedenlerden biri olabilmektedir. Çocuğun yeni bir kardeş sahibi olma fikrini benimsememesi, anne babanın kardeşler arasında ayırım yapması ya da çocuğun böyle hissetmesi ve en önemlisi çocuğun anne babasından ihtiyacı olan sevgiyi, ilgiyi hissedememesi tırnak yemesinin en önemli sebepleri arasında sayılabilir. Yine aile içinde gelişen huzursuz ortam, anne babanın boşanması çocukta güvensizlik yaratacağından şimdi bana ne olacak kaygısıyla tırnak yemesine sebep gösterilebilir.

çocuklarda tırnak yeme çözümü

Tırnak Yiyen Çocuk İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuklarınızı tırnak yeme alışkanlığından kurtarmanın ilk yöntemlerinden biri fark ettiğiniz anda buna sebep olan durumu anlayıp, alışkanlık haline gelmeden, çocuğu bu ruh halinden çıkarmak olmalıdır. Bu davranışa sebep olan şeyi bulduğunuzda en kısa zamanda çözme yoluna gitmenizi öneriyoruz. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz durumlarda çocuğunuzun yaşına göre Okul Psikolojik Danışmanı’ndan, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nden veya uzman bir psikologdan destek alabilirsiniz. Çocuğunuzda erken yaşlarda fark ettiğiniz tırnak yeme durumunu kesinlikle geçer gözüyle yabana atmamanız, en kısa süre içinde sebebini bulup çözüme ulaştırmanız, bunun alışkanlığa dönmesini engelleyecek doğru bir davranış olacaktır.

çocuklar neden tırnak yerÇocuğunuza her fırsatta, onun sizin için değerli olduğunu hissettirmeniz bir anne baba olarak her zaman göstermeniz gereken bir tutum olmalıdır. Çocuk her ne olursa olsun, size güvenebileceğinden emin olmalı ve daima onun yanında olacağınızı hissetmelidir.

Tırnak yeme alışkanlığını fark ettiğinizde onu çok dikkatli bir şekilde gözlemlemeli, hangi durumlarda buna ihtiyaç duyduğunu izlemelisiniz. Onu kırmadan, kızıp bağırmadan uygun bir şekilde bunu yapmaması konusunda uyarmalı, dikkatini başka şeylere çekerek bu davranışı unutmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzla onun seveceği şekilde zaman geçirmek, birlikte bir şeylerle ilgilenmek çocuğunuza her anlamda iyi gelecek ve ona kendini önemli hissettirecektir.

Çocuğunuzda tırnak yeme alışkanlığı oluştuğunu fark ettiğiniz anda kendinize notlar almanız, hangi durumlarda buna gerek duyduğunu gözlemlemeniz çözüme ulaşmanız için izleyeceğiniz doğ