Çocukların Kışın Okulda Karşılaşabileceği Tehlikeler

Yağışlı ve soğuk havaların hakim olduğu ve kışı artık iyice hissettiğimiz günlerdeyiz. Gerek sağlık gerekse kazalar açısından çocukların daha savunmasız olduğu bu aylarda, uzmanlar olası hastalıklara ve kazalara karşı uyarıyor. Yerlerin kayganlaşması da tehlikenin dozunu artırıyor.

√Çocuklarda Ve Kadınlarda Demir Eksikliği – Kansızlık

Yapılan araştırmalara göre çocuklar okulda en fazla koşup oynarken kaza geçiriyor. El ve ayak bileğini burkuyor, kırıyor, dirsek kırık ve çıkıkları oluşuyor. Okula yeni başlayan ufak çocukların merdivenlerden düşmeleri de sıkça rastlanan tehlikelerden biri. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Bakırköy Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu çocukların karşılaşabileceği tehlikeleri ve hayat kurtaran kurtarma tekniklerini anlattı.

√Antibiyotik Çocuklar İçin Zararlı Mı?

Kış aylarında soğuk ve yağışlı havalarla beraber buzlu ya da karlı zeminde kayıp düşmeler artıyor. Bunun sonucunda kol ve bacaklarda kırıklar hatta kafa yaralanmaları meydana geliyor. Ancak bazı kolay önlemlerle bu yaralanmalar azaltılabilir. Örneğin, okullarda merdiven ve diğer zeminlerin oldukça kaymayı engel olan gereçden yapılması, ayakkabıların kaymaz tabanlı, lastik ve tırtıklı dokulu olması bu önlemlerden başlıcaları. Yürürken dengeli, yola bakarak yürümek ve dikkatli adım atmak gerekiyor. Eller cepte olmamalı, serbest bırakılmalı. Mümkün olduğu kadar ufak adımlarla yürünmeli. Adımların geniş atılması kayma riskini artırıyor. Sert dönüş ve ani hareketler de aynı biçimde düşmeyi basitlaştırıyor. Merdivenlerde yürürken korkuluklardan tutulmalı. Tüm önlemlere rağmen düşme kaçınılmazsa düşerken avuç içini yere basarak düşmek diğer vücut bölgelerindeki hasarı azaltmayı sağlıyor. Bu nedenle ellerde çanta ya da yük taşınmamalı, sırt çantası kullanılmalı. Düşen kişi oldukça hareket ettirilmeden tıbbi yardım istenmeli, bilinçli biçimde sağlık kuruluşuna taşınarak müdahale edilmesi sağlanmalı.

çocuk kazalari

Burkulma, kırık ve çatlaklara dikkat!

Burkulma ve kırık, dirsek çatlakları ve çıkıkları, çocukların okulda koşup oynarken, atlarken en çok başına gelen kazalardan. Burkulma halinde ağrı, kızarma, şişlik ve fonksiyon kaybı meydana geliyor. Böyle bir durumda şişliği azaltmak için o bölgeyi yukarıya kaldırmak ve hareket ettirmemek gerekiyor. Kırık halinde ise hareket ile artan ağrı, biçim sorunluluğu, hareket kaybı, ödem ve kanama sebebiyle morarma meydana geliyor. Kırık bölgesinde oluşabilecek ödem sebebiyle saat, yüzük gibi takıların menfaatilması, ambulansı arayarak en yakın sağlık kuruluşuna yaralının ulaştırılması gerekiyor.

 

Yaralanmalar

Çocuklar kuşkusuz koşup oynayacaklar. ‘Düşüp bir yerini incitebilir’ diye koşmasını yasaklamak işin doğasına ters. Buna kimsenin hakkı da yok. Ama çocukları temkinli olmaları konusu ile ilgili eğitmek, bilgilendirmek önemli. Hele de yağışların iyice hakim olduğu bugünlerde teneffüslerde koşup oynarken, merdivenlerden hızla aşağıya inerken veya spor derslerinde çocukların en çok karşılaştığı kazalardan biri düşme ve çarpma sonucu kanamalar oluyor. Böyle bir durumda hemen bandaj sarmamak, kanı durdurmaya çalışmamak gerekiyor. Öncelikli olarak parmakla ya da büyük yaralarda yumrukla kanama noktasına basınç uygulanmalı. Yaranın üzerinde gövdeye yakın tarafta bulunan arter/damar köküne basınç yapılmalı. Yara temiz su ile temizlenmeli.

 

Ateşli havale

Kış aylarıyla beraber bilhassa ateşli havaleye çok sık rastlanabiliyor. Genellikle 6 yaşına kadar olan çocuklarda görülen ve vücut sıcaklığının 38°C’nin üstüne çıkmasıyla oluşan havale, okul çocuklarında bilhassa üst solunum yolu bulaşmalarının ateş yüksekliğine neden olması sonucunda görülebiliyor. Böyle bir durumda ilk önce hastayı su ile serinletmek, kollarını, başını, ensesini, eklem yerlerini soğuk tutmak; ateş düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokmak gerekli. Okulda yüksek ateşi olan çocuğu, en yakın sağlık kuruluşuna götürmekte fayda var.

 

Lavabo, dolap devrilmesi

Okullar, cisim düşmesi, kırılması yoluyla yaralanmalar için büyük risk oluşturuyor. Bu nedenle tuvaletlerdeki lavabolar, sınıf ve koridorlardaki dolapların çok iyi sabitlenmesi, gevşemeye karşı da belli Aralıklarla yeniden denetlenmesi gerekiyor. Kapı kolları, masa ve sıra kenarları keskin olmamalı, koridor dönüşlerindeki duvar köşeleri ve diğer riskli noktalar yuvarlatılmalı. Çocukların geçtiği alanlardaki kapılarda cam kullanılmamalı. Devrilme ve düşme ile yaralanmaya yol açabilecek gereçlerin en hafif seçeneklerden yapılması önem taşıyor. Taban döşemesinin de ıslandığında kaymayacak maddelerden olması gerekiyor.

 

Elektrik çarpması

Elektrik çarpmalarına çocuk ve elektriğin olduğu her ortamda dikkat etmek gerekiyor. Doğrudan elektrik akımına kapılmış haldeki çocuk yaşamsal tehlike altında bulunuyor. Bu durumda bilhassa hala elektrik akımı devam ediyorsa şahsa dokunmadan ‘tahta parçası, örtü, saplı süpürge’ gibi elektriği iletmeyen cisimlerle kaza geçiren çocuğu elektrik kaynağından uzağa doğru çekmeye çalışmalı. Elektrikten uzaklaştırdıktan sonra yanığı olan vücut bölgesine soğuk uygulama yapılabilir. Hemen ambulans çağırıp en yakın sağlık kuruluşuna çocuk ulaştırılmalı.

 

Parmak sıkışması

Çocuklarda okul ya da ev kapıları arasında parmakların sıkışması en yaygın görülen kazalardan. Kopan organın çok hızlı biçimde sağlık kuruluşuna ulaştırılması oldukça önemli. Doğru koşullarda 6-8 saat içinde hastaneye nakledilen organ yerine dikilip eski haline dönebiliyor. Organ nemli ve soğuk tutulmalı, çevredeki en temiz kumaş, temiz su ile nemlendirilerek sarılmalı. Temiz ve deliksiz poşete koyulup ağzı sıkıca bağlandıktan sonra içinde su ve buz parçaları olan bir diğer torba veya kaba koyulmalı. Organ kesinlikle direkt olarak su içine koyulmamalı, buz ile temas ettirilmemeli. Hemen ambulans çağrılmalı. Bu arada kanama direkt olarak baskıyla durdurulmalı. Doğrudan basınca ve kalp seviyesinden yükseğe kaldırmaya rağmen kan durdurulamamışsa son seçenek olarak bölge bandajla sarılabilir.