Depresyon Düşmanı Vitaminler

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, beslenme ve depresyon ilişkisine dikkat çekerek, “Sağlıklı beslenerek birçok psikolojik rahatsızlığa karşı direncinizi artırabilirsiniz” dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, depresyonun kendisini duygusal, bilişsel, davranışsal ve fiziksel bazı belirtilerle ortaya çıkaran bir durum olduğunu; belirtileri arasında çökmüş bir ruh, keyifsizlik, karamsarlık ve ümitsizlik olduğunu ifade etti. Depresyonun giderek yayılan ve kronikleşen ciddi bir sağlık sıkıntısı olarak önümüze çıktığını belirten Akgül, beslenme alışkanlıklarının ve vitamin-mineral eksikliklerinin depresyonu önemli ölçüde etkilediğini söyledi. Önemli nokta ise vitamin ve mineral eksikliği giderildiğinde vücut depresyon konusunda iyileşme eğilimi gösterebiliyor. Sağlıklı beslenme çok önemlidir

Örneğin B-12 vitamini eksikliği depresyon, unutkanlık, hafıza kaybı, zihinsel işlevlerde bozukluk, baş ağrısı, halsizlik gibi sorunlara sebep olabiliyor. B-12 vitamini de balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde bolca bulunuyor. B vitaminleri ayrıca sinir sistemi ve kırmızı kan hücrelerinin yapımında, normal tat duyusu, iyi görme ve sağlıklı cilt yapısı için de önemlidir” diye konuştu.

B grubu vitaminlerden olan tiamin ise buğday ve rafine olmayan buğday ürünleri, nohut, mercimek ve kuru fasulyede olduğunu belirten Akgül, “Depresyona karşı seratonin hormonunun birçok metabolik süreçte rol aldığını ve bu döngünün bozulmasının depresyona neden olduğunu belirtti” şeklinde konuştu.

Depresyonda D vitamini de etkin

Merkezi sinir sistemi için en önemli vitaminlerden biri olan D vitamininin depresyon üzerinde etkili olduğunu belirten Akgül, D vitamininin en çok balık, yumurta, mantar, süt ve süt ürünlerinde bulunduğunu belirtti. Ayrıca Folik asit eksikliğinin depresyon gelişmesi olasılığını yükseltebileceğini ve kişiye ek olarak folik asit takviyesi yapıldığında Antidepresan ilaçların etkisini arttırdığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, “Folikasitin en yoğun bulunduğu besinler ise kuru baklagiller ve nane gibi yeşil yapraklı sebzelerdir. Folik asit miktarındaki azalmanın depresyonu tetikleyebileceğini belirtti. Etiketler: sağlık, ruh sağlığı, depresyon, depresyondan nasıl kurtulurum, depresyon rehberi,Adana,Diyet,sağlık,Amerika,Antidepresan