Dış Gebeliğin Teşhis Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Dış gebelik belirtileri arasında, karın ağrısı, adet gecikmesi ve düzensiz lekelenme benzeri belirtiler bulunmaktadır ancak her zaman bu belirtiler ortaya çıkmamakta ve gizli bir hal almaktadır. Geç fark edilen dış gebelik ise oldukça riskli bir konudur.

 

Dış Gebelik Nedir?

Normal gebelik, rahim içine yerleşme şeklindedir ancak dış gebelikte, çoğunlukla

fallop tüpüne yerleşme ve burada gelişme neticesinde ortaya çıkmaktadır.

 

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilmektedir. Düzensiz lekelenme tarzı vajinal kanama, adet gecikmesi ve karın ağrısı tarzı belirtileri bulunmaktadır.  Ancak bazen gizli seyrederek hiç belirti göstermeyebilmektedir. Kişi gününe yakın adet olabilir ve geç dönemde tüpte hasar ve kanama mevcutsa karın içi kanama nedeniyle kişide ani gelişen yüksek karın ağrısı ve yaygın hassasiyet benzeri ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum kan basıncının düşmesine ve nabzın artmasına sebep olmaktadır. Kimi zaman halsizlik, baygınlık hissi ve göz kararması da görülebilmektedir.

 

Dış Gebeliğin Sebepleri 

1) Fonksiyonel (işleve bağlı) sebepler

Tüplerin hareketinde değişme: Yalnızca progestin içeren doğum kontrol ilaçları, ertesi gün hapları ve yumurtlama tedavileri, sigara dış gebelik olma tehlikesini iki kat fazlalaştırmaktadır. Vajinal duş

 √Gebelikte (Hamilelik Döneminde) Göbek Fıtığıdış gebelik belirtileri

2) Mekanik sebepler 

Tüpe ait geçirilmiş ameliyatlar ardından tüp cidarının bozulması neticesi oluşan gebeliklerde, pelvik bölgeye ait geçirilmiş enfeksiyonlar ve cinsel birleşme ile bulaşan hastalıklarda, bilhassa tüplerin enfeksiyonu (salpenjit) sonrası tüpün iç yüzeyinin hasarlanması neticesi kısmen yâda tümüyle tıkanması neticesinde meydana gelen gebeliklerde dış gebelik ihtimali bulunmaktadır. Apandisit ve yumurtalık ameliyatı sonrası oluşan karın içi yapışıklıklar sebebiyle de dış gebelik oluşabilmektedir.

3) Korunma yönteminde başarısızlık

4) Kısırlık ve yumurtlama tedavileri

5) İleri yaş

√Hamile Kalmak İçin İncir Kürüdış gebelik nedir

Dış Gebelikte Tekrarlama Olur Mu?

Dış gebeliğin tekrarlama riski etkilenmiş tüpün onarılmasından veya alınmasından bağımsız olarak yüzde 10 oranındadır.

 

Dış Gebelik Ne Kadar Sürer?

Dış gebelik tanısı konulmamış ise, yerleştiği yerde büyüyemeyeceği büyüklüğe geldiği zaman dokuda yırtılma ve karın içi kanamaya neden olup, AKUT tablo ortaya çıkarana kadar yâda tanı konulduysa medikal veya cerrahi tedavi olana kadar sürmektedir. Pek sık görülmese de kimi zaman kendiliğinden gerileyip vücut tarafından yok edilebilmektedir.

 √Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?dış gebelik görülen yerler

Dış Gebelikte En Büyük Tehlike Nedir?

Dış gebelik tanısı konmada geç kalınırsa ve dış gebelik mevcut olan yerde yırtılma meydana gelirse, karın içi kanama ortaya çıkar. Kişide baygınlık hissi, halsizlik ve göz kararması ortaya çıkar. Problem yaşayan kişilerin yüzde 25’inde şok bulguları tespit edilmektedir.

 

 

Dış Gebelik Geçiren Kişinin Sonraki Hamileliğinde Dikkat Etmesi Gerekenler

Korunma yöntemi olarak rahim içi araç (spiral ) kullanmamalı, enfeksiyonlardan korunmalı, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları kullanmamalıdır.