Diş gıcırdatma İçin Yapılacak Doğal Çözümler

Diş gıcırdatma İçin Yapılacak Doğal Çözümler

Diş gıcırdatma (Bruksizm) için en etkili yöntem, çene kısmına lavanta yağı ile masaj yapmaktır.

 

Diş gıcırdatma, tıpta bilinen ismiyle bruksizm, düzensiz beslenme ve stres nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diş gıcırdatma, gündüz yâda gece fark etmeksizin ortaya çıkan bir durumdur. Çeneyi kenetlemek, dişleri sıkmak ve dişlerden gıcırtı sesi çıkarmak, dış gıcırdatma olarak tanımlanmaktadır. Bu problem çoğunlukla 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Ancak dört ve beş yaş arası çocuklarda da görülebilen bir durumdur.

Diş Gıcırdatmanın Başlıca Sebepleri

Maddi sıkıntılar, günlük telaşlar, iş yoğunluğu, gelecek kaygısı, eğitim sıkıntıları, ailevi sıkıntılar ve buna benzer durumlar diş gıcırdatmanın sebepleri olabilmektedir.

Sigara, aşırı kafein ve alkol kullanmak, uyku düzenine dikkat etmemek diş gıcırdatmaya sebep olur.

Sinirli, aşırı rekabetçi ve hırslı insanlarda bruksizm daha yoğun olarak görülmektedir.

Düzensiz ve yanlış beslenme, B5 vitamini eksikliğide bu probleme sebep olabilmektedir.

Magnezyum ve kalsiyum eksikliği de diş gıcırdatmaya sebep olmaktadır.

Diş Gıcırdatma İçin Yapılması Gerekenler

Diş gıcırdatma probleminden kurtulmak için ilk yapılması gereken B5 vitaminini daha fazla oranda almaktır. Günlük ve düzenli olarak almak oldukça önemlidir.
Ayrıca; Tavuk, Yumurta, Peynir, Fasulye, Karaciğer, Balık, Tüm tahıllar, Hububatlar, Karnabahar, Bezelye, Avokado, Patates, Mısır, Kuruyemişleri tüketmek dış gıcırdatmayı engellemek için daima listemi olması gereken ve alınması gereken besinlerdendir.

 

Diş gıcırdatma İçin Lavanta Masajı

Lavanta sinir sistemini yatıştırmak, sakinleştirmek ve kasları gevşetmek için oldukça etkilidir. Bir tatlı kaşığı badem yağı yada organik ve katıksız zeytin yağı ile üç dört damla lavanta yağını karıştırın. Hazırladığınız karışım ile boyun ve çenenize masaj yapınız. Sabah ve akşam bu masajı bir kez yaparsanız diş gıcırdatma sorunundan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Bu sitede yer alan yazılar,görseller ve videolar bir hastalığın tanısı ve tedavisi için öneri niteliği taşımamaktadır. Yaşamış olduğunuz sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri ve şifalı bitkilerin kullanımı için doktorunuzdan tavsiye alınız. - Şubat 2015 Sitemap

DMCA.com Protection Status