Diyet Yaparken Yapılan Yanlışlar

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak hepimizin hayallerinden biridir. Özellikle fazla kilolar istediğimiz vücut hatlarından bizi uzaklaştırdığı için bunlardan kurtulmanın yollarını arar dururuz. Çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle, sağlıksız diyet formülleriyle bırakın kilo vermeyi, vücudumuza zarar vermemiz işten bile değildir. Metabolizmamızın çalışma sistemini bozmaktan başka bir işe yaramayacak olan bu uygulamalara kesinlikle prim vermeyerek kendimiz için en doğru yöntemi hayata geçirmeliyiz. Diyete başlamadan yapılabilecekleri şöyle bir gözden geçirmek iyi olacaktır.

 

Diyet Öncesi Yapılması Gerekenler

Kilonuzdan memnun değilseniz önce bunu kabullenin ve kilo vermeye ihtiyacınız olduğuna karar verin. Beyninize göndereceğiniz mesajla kendinizi kilo vermeye hazır hissettiğinize inandırın onu. Yoksa yapacağınız hiçbir şey sizi başarıya ulaştırmayacaktır.

diyet hataları

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Mevcut kilonuzun ne kadar altına düşmek istiyorsunuz ve bunu hangi zaman diliminde sağlayabilirsiniz karar verin. Bu noktada kısa vadede vereceğiniz kiloları tekrar geri alabileceğinizi hatırlayın ve kendinizi acımasız diyetler ya da spor programlarından uzak tutun.

 

Sizin İçin En Uygun Diyeti Seçin

Sağda solda binlerce çeşit diyet listeleri gördüğümüz şu zamanda vücudunuzun ihtiyaçları doğrultusunda bir diyet listesi için mutlaka uzmanlardan destek alın. Herkesin metabolizmasının farklı çalıştığını, bilinen bir diyetin herkes için iyi olmayacağını ve aynı sonuçları vermeyeceğini unutmayın.

diyet kahvaltı

Öğünlerinizi Dengeleyin

Gün içinde yemek yediğiniz saatlere dikkat edin, üç ana öğün üç de ara öğün yemek sizin dengeli ve daha sağlıklı beslenmeniz için sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bu sayede azar azar ve sık yemiş olacağınızdan metabolizmanız sürekli çalışacaktır. Yani diyet yaparken acıkmayı beklemeyin, doktorunuzun önereceği besin maddelerini günlük programınıza göre uygun şekilde tüketmeye özen gösterin.

 

Tek Tip Beslenmeyin

Size hızlı kilo verdirebilecek kısa süreli bu tarz diyetler metabolizmanızı bozacağı gibi, verdiğiniz kiloları bir süre sonra geri almanızla sonuçlanacaktır. Bu tür durumlar sağlığınızı bozabilir ve ruhsal olarak umutsuzluğa kapılmanıza da sebep olabilir.

su için

Bol Su İçin

Diyet yapsanız da yapmasanız da gün içinde ortalama 2 lt su tüketmeye dikkat edin. Vücudumuzun ¾’ünün sudan oluştuğunu düşünecek olursak bol su içmek hem vücudumuzu tazeleyecek hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır.

 

Spor Yapmaya Özen Gösterin

Tek başına diyet yapmak belki kilo kaybetmenizi sağlayacaktır ama sporla birlikte yaptığınızdaki kadar hızlı olamayacaktır bu kilo kaybı. Ayrıca vücudunuzu sıkılaştırmak için de egzersiz yapmak en doğru hareket olacaktır. Hiç bir şey yapamıyorsanız günde yarım saat yürümeniz bile size iyi gelecektir.

efsane diyet

Bazı Şehir Efsanelerinden Uzak Durun

Sabah aç karnına limonlu sıcak su içmek, kahve içmek, ılık sirkeli su içmek gibi şehir efsanelerine prim vermeyin. Herhangi bir besin maddesinin tek başına yağ yakıcı özelliği olmadığının bilincine varın ve boş hayallere kapılmayın. Diyet esnasında ekmek yememek, diyet ürünleri nasılsa az kalorili diye bolca tüketmek de size zarar verecek yanlış bilgilerin başında gelmektedir. Her şeyden azar azar yemeli, herhangi bir besin maddesini hayatınızdan çıkarmamalısınız. Tabii beyaz un, şeker ve tuz gibi rafine ürünleri bunun dışında tutmalısınız.

 

Diyet Sonrası Geldiğiniz Kiloyu Koruyun

Nasılsa istediğim kiloya indim artık canım ne isterse yiyebilirim düşüncesinden kesinlikle uzak durun. Diyet yapmak yerine beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve egzersizi hayatınızın bütününe yaymaya çalışın. Unutmayın nerede hareket orada bereket vardır.