Doğru Yüz Yıkamanın Önemi

Bir gün boyunca bir çok bir çok kire maruz kalan yüzünüzü doğru olarak yıkamamak ciddi cilt sorunlarına sebep olabilmektedir.

Yüz yıkamak bir insanın cilt bakımında en önemli konulardan biridir. Fakat kolay gibi görünen bakımda yapılan hatalar oldukça fazla. Cilt bakımının önemli olan bu aşama doğru yapılmazsa diğer cilt bakımları boşa olacaktır.

yuz-yikama2

Ilık Su İle Yüzünüzü Yıkayınız

Yüz yıkamanın en önemli sebebi yüzümüzdeki gözenekleri temizleyerek kirden arındırmaktır. Ayrıca yüzünüzü ölü deriden arındırır ve cildinizi temizler. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin cildinize daha faydalı olması için bu ilk bakım çok önemlidir. İlk olarak yüzünüzü ılık su ile yıkayınız. Ilık su ile yıkamadaki amaç; sıcak su yüzünüzün kurumasına neden olurken, soğuk su ise kirlerden tümüyle temizlenmesini engeller. Bu sebeple ılık su ile yıkamak en doğru olanıdır.

yuz-yikama3

Yüzünüzü Sabunla Yıkayınız

Ellerinizi vücudunuza uygun bir sabunla yıkadıktan sonra yüzünüzü yıkayınız. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile ıslatıp temizleyici sabunla (yine vücudunuza uygun olanı tercih ediniz) köpük yaparak bütün yüzünüze köpürttüğünüz sabunu dağıtın .Yanak, alın ve burun kenarlarınızı hassas bölgeler olduğundan dolayı usulca ovuşturun, bu şekilde cildinizi daha sağlıklı temizlemiş olursnuz.Son olarak yüzünüzü bol su ile durulayın. En son aşamada havlu ile hafif baskılarla yüzünüzü kurulayınız.

Yapılan yanlışlardan diğeri ise yüzü çok yıkamaktır. Sebebi ise cildiniz kendi yağını tolere edemeden bir kez daha yıkarsanız bu defa cildinizin kurumasına sebep olursunuz. Diğer yandan klima cilt kuruluğuna sebep olabilir. Bunu önlemek için gün içerisinde nemlendirici ile takviye etmenizde fayda var.