Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Bu günlerde Domuz Gribi vakaları ve bu vakalara ölüm sayısının fazlalaşması, ‘Domuz Gribi salgını tekrar mı başlıyor’ korkusunu yarattı. Peki Domuz Gribi’nin belirtileri nelerdir? Domuz Gribi’nden nasıl korunulur? Domuz Gribi nasıl bulaşır? Domuz Gribi tedavisi var mı? Domuz Gribi aşısı var mı? Bu yazımızda tüm bu soruların cevabını vereceğiz:

 

Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi, aslında domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyona uğrayarak insanlara bulaşması sonucu artık insandan insana geçen, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı benzeri belirtilerle seyreden keskin bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

2009 Mart ayında Meksika ve Amerika’da ilk görülen domuz gribi vakalarından sonra Amerika’dan Avrupa’ya; Afrika’dan Asya’ya kadar bütün dünyaya yayılmış, Dünya sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın büyük çaplı salgın olduğu belirterek Pandemi düzeyini 6 olarak açıklamıştır.

DSÖ’ne göre Pandemik İnfluenza H1N1 salgını son 50 yılın yaşanan en önemli salgın hastalığıdır. 2015 yılında görülen vakalar, daha önceki yıllarda Aralık ve Ocak aylarından ayrı olarak Şubat bitimi ve Mart ayında devam eder durumda. Genel olarak Avrupa ülkelerinde ve yurdumuzda son haftada hastalığa yakalanan kişi sayıları artmış durumda.

 

İnsandan İnsana Nasıl Bulaşır?

Domuz Gribi, normal bir gribin bulaşma durumlarıyla benzerlik gösterir. İnsandan insana çoğunlukla öksürme, hapşırma gibi solunum kanallarıyla bulaşır. Kimi zaman hastalığa yakalanan kişilerin ağız ve burunları ile temas edip cep telefonu vb eşyalara temas etmesi yoluyla da bulaştığı belirtilmiştir.

Domuz gribine yakalanmış bir kişinin öksürdüğü ya da hapşırdığında ağzından çıkan damlacıkların herkes tarafından kullanılan bir yüzeye temas etmesinden sonra başka bir kişinin bu masaya elle temas etmesi, sonrasında ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması durumunda hastalık insandan insana bulaşabilir.

Hastalığa yakalanan kişi, hastalık belirtileri başlamadan 1 gün öncesinden başlamak üzere; hastalandıktan sonraki süreçte de 7 gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da hastanın domuz gribi vakasına yakalandığını daha öğrenmemişken bulaşıcı olduğunu gösterir.

 

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi belirtileri normal bir kış gribi belirtilerine oldukça çok benzer ve;
• Ateş
• Öksürük
• Boğaz ağrısı
• Burun akıntısı
• Vücut ağrıları
• Baş ağrısı
• Titreme, halsizlik
Bazı durumlarda kusma ve ishalde görülmektedir. Daha önceki zamanlarda zatürre ve solunum yetmezliği benzeri tehlikeli hastalık ve ölümlere sebep olduğu bildirilmiştir.

 

Hastalık Nasıl Teşhis Edilir?

Vakanın tespiti, boğaz sürüntüsü ve burun akıntısı gibi örneklerde virüsün genetik olarak tespiti yada kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesi ile konabilir. Fakat bu şekilde tespit etmek uzun zaman alır. Bir salgın zamanında çoğunlukla klinik doneler ile tanı koymak kolaydır. Fakat son zamanlarda hızlı tespit edebilen tanı testleri de geliştirilmiştir. Bu testler sayesinde klinik örneklerden bir kaç saat içinde virüsün varlığı saptanabilmektedir.
Bu vakalarda özellikle küçük çocuklar, daha fazla süre hastalığı bulaştırıcı olabilir. Okula giden çocuklar gibi kalabalık mekanlarda bulunan kişilerde hastalığa yakalanma oranı yüksek iken; yaşı ilerlemiş kişilerde ve altta yatan kronik hastalığı olan kişilerde domuz gribine bağlı ölüm miktarı yüksektir.

Her yaş da tehlikeli olan bu grip vakası özellikle küçük çocuklarda, yaşlılar, kalp ve akciğer-böbrek rahatsızlığı, şeker hastalığı benzeri hastalığı bulunan her yaştaki insanlarda, AIDS, kanser benzeri bir hastalık veya kemoterapi sebebiyle bağışıklık sistemi yetmezliği bulunan insanlarda hayati risk oluşturur. Akciğer komplikasyonları vakalarda en çok görülen komplikasyonlarıdır. Domuz gribi sonrasında ortaya çıkan zatürre, ölümlerin vakasını başta gelen sebebidir.

 

Domuz Gribinin Tedavisi Var Mı?

Hastalığın gidişatını zayıflatmada ve hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlamada Amerika Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’nin kullanılabilir olarak gösterdiği ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde griple birlikte ciddi komplikasyonların da oluşması engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, belirtilerin görülmesinden itibaren ilk 2 günde başlanması lazımdır. fakat bu ilaçlar, mutlaka hekim kontrolü ile alınmalıdır.

 

Çocuklarda Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Şunlardır:

• Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
• Mavimsi cilt rengi
• Yeterince sıvı alamama
• Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
• Huzursuzluk
• Grip benzeri belirtilere ek olarak ateş ve şiddetli öksürük

Yetişkinlerde Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Durumlar Şunlardır:

• Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
• Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
• Ani baş dönmesi
• Şiddetli bulantı ve kusma

Hastalığa Yakalanmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Mevsimsel influenza aşısını yapmak yeterlidir, nedeni domuz gribi etkeni H1N1 de bu aşı içeriğinde bulunmasıdır. Grip aşısı; her kişiye önerilmekle beraber özellikle hastalığın daha ağır devam etmekte olduğu kişilere ve işgücü kaybı sebebi ile hizmette aksamalara neden olacak kesimlere yapılır.

İnfluenza aşısı olması gereken riskli kimseler; 6 ile 24 yaşa kadar olan kişiler, küçük bebeklere bakıcılık yapanlar, hamileler (hamileliğin her döneminde), 24 ile 65 yaş arasında kronik hastalığı bulunanlar, 65 yaş ile üstü ve sağlık çalışanları olarak tespit edilmiştir.

 

Aşıların Yan Etkileri Var Mı?

Grip aşısı dünyada 50 yıldan uzun zamandır üretilen ve kullanılan bir aşıdır. Bu sebepten dolayı dünyada bu konu üzerinde ciddi bir deneyim ve birikim var. Fakat aşı olunan bölgede hafif kızarıklık, aşı bölgesinin hafif ağrıması gibi lokal yan etkiler görülebilir. Aşının kansere neden olduğuna dair söylenenler kesinlikle doğru değil.

Kimler Aşı Olmalı?

65 yaş altı tüm insanların öncelik sıralamasına göre aşı olması gerekmektedir. İlk önce hastalığa yakalanma riski en yüksek olan 6 ay ile 24 yaş arasındaki bireyler, gebeler, altta yatan kronik hastalığı bulunanlar, hastalıkla ilk olarak temasta bulunabilecek hizmet sınıfları; sağlık çalışanları, itfaiye, güvenlik görevlileri vs. yer almaktadır.

Gripten Korunmak İçin;

• Öksürdüğünüz zaman veya hapşırdığınız zaman ağzınızı ve burnunuzu bir mendil yardımıyla kapatın. Ardından kullandığınız mendili herhangi bir yer ile temas ettirmeden hemen çöpe atın.
• Öksürdükten veya hapşırdıktan hemen sonra ellerinizi ve yüzünüzü bol su ve sabunla temizce yıkayınız. Yıkama süreniz en az 15-20 saniye sürmelidir. Alkolle temizleme de yapılabilir.
• Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize temas etmekten kaçının.
Çünkü hastalık başka insanlarla tokalaşmayla da bulaşabilir.
• Hasta kişilerle yakın temas kurmaktan kaçının.
• Genel sağlığınıza özen gösteriniz.
• Uykunuzu iyi alın, fiziksel aktivitelere katılın, stresten uzak durun, bol sıvı tüketin ve iyi beslenin
• Bu hastalığın bulaşmış olabileceği yüzeylere temas etmekten uzak durun.