Dondurulmuş Limonun Faydaları

 

Dondurulmuş Limon Nasıl Hazırlanır?

Dondurulmuş Limon Hazırlamak aslında adında anlayacağınız gibi öyle ekstradan bir işlem isteyen bir konu değil. Dondurmak istediğiniz limonları temizce yıkayıp buzdolabınızın buzluk bölümüne katmanız yeterli.

Dondurulmuş Limon Nasıl Kullanılır?

Limon donduktan sonra kabuğuyla beraber limonun tamamını rendeleyerek kullanabilirsiniz. Dondurduğunuz limonları daha sonra rendeleyerek yemeklerinizin üzerine serpebilir, sebze salatasına, makarnaya, makarna sosuna, dondurmaya, çorbaya, balık porsiyonlarına ekleyebilirsiniz. Dondurulmuş limon yemeklerinize ve diğer ekleme yaptığınız servislerinize daha önce hiç tatmadığınız mükemmel bir tat kazandıracaktır.

Dondurulmuş Limonun Faydaları

Limonun tamamını kullanarak, bir kısmını ziyan etmeyip öğünlerinize yeni bir lezzet katmasının dışında pek çok faydası bulunmaktadır. Rendelenmiş limonun, limonun yalnızca suyunda mevcut olan 5 yâda 10 kat daha fazla vitamin barındırır. Bu sebeple limonun tüm özelliklerinden faydalanmak ve sağlıklı beslenmeye yardımcı olmasını sağlamak için tüm limonu dondurarak ve rendeleyerek yemeklerinizin üzerine serpmek daha faydalı olacaktır. Tüm bunların yanında rendelenmiş limonun dinçleştirici ve vücuttaki toksinleri giderici bir faydası bulunmaktadır.

Limonun (Citrus) kanser hücrelerini öldürücü mucizevi bir etkisi bulunmaktadır. Tadı hoştur ve kemoterapinin korkunç etkilerinin azaltılmasında güçlü bir destekçidir. Limon pek çok şekillerde tüketebilirsiniz. Pulpa’sı tüketilebilir. Sıkılarak suyu çıkartılabilir. Limonlu içecekler yapılabilir, dondurma, limonata vs..

Dilerseniz daha önce yazmış olduğumuz Limonlu Su İçmek İçin 20 Neden  konumuzada göz atabilirsiniz.

Limonun daha sayamadığımız pek çok faydası bulunmaktadır ama en ilginci urlar, kistler, tümörler üzerindeki mucizevi etkisidir. Yapılan çalışmalar limonun her türlü kansere iyileştirici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Diğer yandan geniş spektrumlu anti-bakteriyel olarak iltihaplara, enfeksiyonlara ve mantara karşıda kullanılabilmektedir. Dâhili parazit ve bağırsak kurtlarına karşı etkin bir faydası bulunmaktadır. Çok yüksek tansiyonu bulunanlarda kan basıncını düzenleyici faydası bulunmaktadır. Anti-depresandır. Strese ve asabi bozukluklara karşı faydalıdır.

1970 yılından bu yana 20’nin üzerinde yapılan laboratuvar testlerinde limon ekstrelerinin uygulanmasıyla; içlerinde kolon, kalın bağırsak, meme, prostat, akciğer ve pankreas da olmak üzere toplam 12 kanser çeşidi üzerinde başarılı sonuçlar alınmıştır. Limon ağacından elde edilen bileşiklerin, tüm dünyada kemoterapide kullanılan Adiamycin ürününden 10 000 kat daha faydalı olduğu tespit edilmiştir, kanser hücrelerinin gelişmesini azalttığı gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalr sonucunda ortaya çıkan en ilginç tespit ise: Limon özü kötü huylu kanser hücrelerini yok ederken sağlıklı hücrelere hiç zarar vermemesidir.