Ebeveynlik İle İlgili Gerçek Olmayan 7 Söylenti

Ebeveynlik ile ilgili doğru olmayan çok söylenti var. Her hafta çocuğunuzu daha iyi büyütmenin yeni bir yolu açıklanıyor. Eğer gençseniz ve ilk kez anne veya baba olmuşsanız, kafanızın karışması çok normal. İyi ebeveynlik ile ilgili söylentiler çoğu insana ilham verdiği gibi şaşkına da çevirebiliyor.

Aslında bütün bu kuramlar ve sosyal baskılar ebeveynlerde yoğun gerilim ve kaygıya yol açıyor, bu yüzden iyi ve kötü ebeveynlik ile ilgili yanlış kavramları temizlemek gerekiyor. Ebeveynlik ile ilgili üzerine düşünmeniz gereken söylentileri öğrenmek için okumaya devam edin.

√Çikolatalı Mini Hamburger Brioş (Brioche) Çocuklar İçin

Ebeveynlik gerilimli ve komplike(karmaşık)

Bu doğru olmayan, en yaygın söylenti. Bugünlerde medyada yorgun ve yılmış ebeveynlerin fotoğraflarını her yerde görüyoruz.

Oysa ebeveynlik böyle olmak zorunda değil. Bazı ipuçlarını öğrendiğinizde ve zaman içinde bazı yetenekleri geliştirdiğinizde yeni anne, babaların da hayatlarının huzurlu geçtiğini göreceksiniz.

√Çocuğum Kendi Yatağında Yatmıyor

Çocuğunuzun iyi olması için kusursuz olmalısınız

İşte mutlak doğru olmayan en tanınmış söylentilerden biri daha! Çocuğunuzun iyi olması için kusursuz bir ebeveyn olmanız şart değil. Ayrıca kusursuz ebeveyn diye bir şey de yok.

Sizin ebeveynleriniz de kesinlikle bazı hatalar yapmışlardır fakat sonuç olarak siz harika bir biçimde büyüdünüz. Bu yüzden kendinize çok yüklenmeyin ve bu yeni hayatınızdan zevk almaya bakın.

√Çocuğunuzu Korumak İsterken Onu Korkak Biri Yapmayın

Çocuğunuzla oyun oynamayı sevmelisiniz

Uzaylı, egzotik bir yaratık veya prenses gibi davranmak ve çuf çuf treni oynamak hoşunuza gitmiyorsa bu sizi kötü ebeveyn yapmaz!

Çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmeniz oldukça önemli fakat oynadığınız oyunları sevmiyorsanız, kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Sadece yapmayı sevdiğiniz bir şeyi seçin ve onu miniğiniz ile paylaşın.

√Bebeklerde Ve Çocuklarda Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Çocuğunuz mutlu değilse, bir şeyler yanlış gidiyor olabilir

Birçok ebeveyn çocukları mutlu değilse, bir şeylerin yanlış gittiğini ve bu yanlışlığın da kendi suçları olduğunu düşünüyor. Oysa klinik psikologlar çocukların birden fazla yüksek ve düşük duygu durumlarının olmasının normal ve sağlıklı olduğunu söylüyorlar; zira monoton “mutlu” bir hayattan daha gerçek ve zengin…

√Övülen çocuklarda narsist olma riski

Ebeveynler çocuklarına hayır dememeli

Bu çok tanınmış ve çok yanlış bir söylenti. Bazı insanlar çocuklara hayır demenin sert ve yaralayıcı olduğunu düşünürler. Eğer çocuğunuzun sağlıklı bir biçimde büyümesini istiyorsanız, bazı kurallar koymalı ve bazı durumlarda onlara “hayır” demelisiniz. Sınırları belirterek çocuğunuza yeni şeyler öğretip, kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

 

İyi ebeveynlik iyi stratejiyle olur

En iyi ebeveynliğin bir reçetesi olmadığı gibi iyi anne-baba olmak da iyi stratejiyle alakalı değil. Psikologların görüşüne göre, belli bir ebeveynlik stratejisi uygulamaktansa anne-babalar kendi zihinlerine odaklanmalı. Nasıl düşünüyorlar, nasıl hissediyorlar ve dünya ile nasıl etkileşime giriyorlar? Çünkü çoğu çalışma gösteriyor ki; özgüvenli ebeveyn, özgüvenli çocuk ve sağlıklı ilişkileri olan ebeveyn, sağlıklı ilişkileri olan çocuk yetiştiriyor.

 

İyi ebeveyn çocuğunun ihtiyaçlarına öncelik verir

Ebeveynlerin çoğu kendilerini %100 çocuklarına adamaları gerektiğini düşündüklerinden evlilikleri de dahil olmak suretiyle kendi ihtiyaçlarını ihmal edebiliyor. Siz siz olun kendi ihtiyaçlarınızı görmezden gelmeyin ve sevdiğiniz şeyleri unutmayın.

Ebeveynlik bazı durumlarda tüketici olabilir, fakat sevdiğiniz şeyleri yapmak için kendinize zaman tanıyın. Ebeveyn olmak bazı durumlarda zahmetlidir fakat sabırlı ve sakin olabilirseniz keyifli kısımlarını keşfedebilirsiniz.