Elma Sirkesi Diyeti İle Zayıflama

Elma sirkesi son zamanlarda popüler olmuş gibi görünse de esasında yüzyıllardır yaraların tedavisinden saç ve cilt bakımına kadar birçok problemde kullanılan doğal bir üründür. Günümüzde, modern teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda elma sirkesinin yüksek tansiyonu düşüren , antioksidan etkisiyle LDL kolesterolü düşüren ve kan şekerini düşüren etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Elma sirkesinin hanımları ilgilendiren en önemli yanı olan “elma sirkesi zayıflatır mı?” sorusunun cevabına gelirsek; kan şekeri dalgalanmasının önüne geçerek açlık krizine girme tehlikesini düşüren ve tokluk hissinin daha uzun süre yaşanmasını sağlayarak gün içinde daha az kalori almamıza faydalı olan elma sirkesi direkt olarak zayıflatmasa da zayıflamanıza faydalı olan bir üründür.

Elma Sirkesinin Zayıflamaya Etkisi

Eğer kilo vermek için herhangi bir diyet yapmıyorsanız ve düzenli bir egzersiz programınız elma sirkesinden mucize beklemeyin. Çünkü elma sirkesinin yalnız başına zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Fakat elma sirkesinin, diyetinize bağlı kalmanızı ve daha az yemek yemenizi sağlayacak faydaları bulunmaktadır.
Yemeklerden önce yada yemek sırasında tüketilen elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı yönünde araştırmalar mevcuttur. Bu araştırmalar neticesinde yemekle beraber elma sirke tüketenlerin sonraki öğüne kadar atıştırmalık bir şeyler yeme arzusunun azaldığı ve bir sonraki öğünde ise daha az yemek tükettiği saptanmış.
Elma sirkesinin zayıflamaya faydalı diğer etkisi ise kan şekerindeki dalgalanmaları engellemesidir. Ögünlerin ardından artan kan şekeri bir süre sonra hızla düşmeye başlar. Kan şekeri düştükçe öğünlerden sonra yaşanan “ağırlık çöktü” hissini atlatmak adına çoğunlukla tatlılara yöneliriz. Elma sirkesi kan şekerinin aniden yükselip düşmesini önleyerek bu tatlı krizlerinden en az zararla çıkmanızı sağlamaktadır.

Elma-Sirkesi-İle-Kilo-Vermek-
Elma sirkesinin kan şekerini düzenlediği ile ilgili yapılan araştırmalarda kanıtlanmış bazı özellikleri şu şekildedir;
Elma sirkesi karbonhidrat ağırlıklı bir öğün sonrasında insülin hassasiyetini %19 – %34 arasında artırarak kan şekerinin düşmesine faydalı olmaktadır.
Öğün sırasında 1 parça ekmek içini sirkeye batırıp tüketmek kan şekerini %34’e varan oranda düşürür.
Uyumadan evvel 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek açlık kan şekerini %4 oranında düşürür.
İşte elma sirkesinin tüm bu özellikleri bütün gün boyunca aldığınız kalori miktarına etki ederek daha az yemek yeme hissinde olmanıza, tatlı isteğinin azalmasına ve buna bağlı olarak gün içinde daha az kalori almanızı sağlamaktadır.
Bu noktada şunu da söylemek lazım, elma sirkesi öğünlerden sonra kan şekerinin birden bire yükselip düşmesini engelleyebilir fakat bu ani şeker dalgalanmalarını engellemenin en sağlıklı yolu rafine karbonhidratlar yerine (pastane işleri, paketlenmiş atıştırmalıklar, beyaz ekmek, paketlenmiş gıdalar…) düşük glisemik indeks değerine sahip gıdalar tüketmektir.

Diyet Yaparken Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Bu konuda net bir reçete bulunmamaktadır. Kimi uzmanlar öğünlerden evvel, kimileri öğünler sırasında kimileri ise öğünlerden hemen sonra 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketilmesini öneriyor. Kimileri ise sirkenin asitli içeriğinin özellikle mide yapısı hassas olanlarda problem oluşturabileceğini bu sebeple mutlaka sirkenin suyla inceltilerek tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu konuda kadinneder.com olarak bizim önerimiz elma sirkesini tüketmenin en güvenli yolu salatalarda daha fazla elma sirkesi kullanarak tüketmektir. Bu yolla hem salatanın lezzeti artar hem de direkt olarak tüketilmediği için mide yanması gibi problemlere neden olmaz.
Hangi sirkenin seçileceği ise ayrı bir tartışma konusudur. Çeşitli kaynaklarda vücuda en yararlı sirkenin organik, hatta rafine edilmemiş elma sirkesi olduğu belirtilmektedir. Bu şekildeki elma sirkelerini büyük marketlerde bulmak oldukça zordur çünkü sirke reyonlarında rafine edilmiş üzüm sirkesinden başka bir şey bulmak neredeyse imkansızdır. Bu ürünü bulabilmek için en uygun olan, google’da “rafine edilmemiş organik sirke” şeklinde arama yaparak online sipariş kabul eden bir kaç markadan faydalanmaktır.

Sirke İçmenin Bir Zararı Var mı?

Yukarıda da yazdığımız üzere sirke yüksek miktarda asit içermektedir. Normalde mide yanması problemleriniz yada mide ülseri benzeri bir hastalığınız mevcutsa elma sirkesini sulandırmadan tüketmek şikayetlerinizi fazlalaştırabilir. Böyle bir durum yaşamamak için 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek sulandırabilirsiniz. Günde 250 ml elma sirkesi içmenin uzun dönemde potasyum eksikliğine yol açabileceği söylenmektedir yalnız zaten normal bir beslenme şeklinde bu miktarda sirkeyi 1 günde tüketmek neredeyse imkansızdır.