Elma Sirkesi ile Doğal Saç Kremi Tarifi

Elma sirkesinin insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Bilinen pek çok faydasının yanı sıra saçlara parlak vermesi ve sağlık kazandırıyor olmasıyla da bilinmektedir. Ayrıca kepek oluşumunu önler ve saçınızdaki enfeksiyonlarla da savaşır.

Piyasada satılan şampuanlar saçınızı arındırıcı etki yaparken, saç kremleri ise saçın korunması ve canlandırılması için kullanılır. Şampuanlarla saç yıkandığında saçtaki ölü hücreler ve kirler temizlenir. Bu işlem saç diplerinin hassaslaşmasına yol açar ve saç dış etkenlerden ve ısıdan kolay etkilenir hale gelir. Saç kremleri tam da bu noktada devreye girerek, saçtaki hasarı önlemeye ve saçın ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlamaya yarar. Piyasada çok çeşitli içerikleri olan saç kremleri bulunmaktadır. Ancak bunlara ödeyeceğiniz ücretler de hayli çoktur. Evinizde kendi saç kreminizi yaparak hem bütçenize katkı sağlamış olursunuz, hem de tamamen doğal bir saç kremi elde edersiniz.

Elma sirkesinin saçlarınız için de faydalı olduğundan yazımızın başında bahsetmiştik. Peki, nedir bu faydalar şimdi biraz detaylıca anlatalım.

√Elma Sirkesinin 14 Müthiş Mucizesi

Elma-Sirkesi-İle-Kilo-Vermek-

Elma Sirkesinin Saçlara Faydası

Elma sirkesi ev temizliğinden tutun da, zayıflamaya kadar pek çok alanda kullanılır. Ayrıca saçlarınıza uygulayacağınız elma sirkesi kürleri ile daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Saçı yumuşatır, kolay taranmasını sağlar. Piyasada satılan ve kimyasallar içeren saç kremlerinin yerine bu kremi kullandığınızda doğal bir çözümle sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

√Elma Sirkesi Kürü İle Göbek Yağlarından Kurtulun

Elma sirkesi, kepek oluşumunu önler ve kepeğe sebep olan mantarlarla doğrudan savaşarak yok olmalarını sağlar. Kepekten dolayı kaşınmaktan tahriş olan saç derisini rahatlatma özelliğine de sahiptir.

Saçtaki PH dengesi çeşitli etkenlerle bozulduğunda saç derisi aşırı yağlanır ya da tam tersine kurur. Elma sirkesi aynı zamanda saç derisindeki PH oranını da dengeleyerek 4 ile 5,5 arasında olmasını sağlar. Ayrıca saç derisinde olması gereken doğal yağları da korur.

Düzenli olarak kullanıldığında saçtaki kırıklar onarır ve saçınızın daha hacimli görünmesini sağlar.

Aşağıda tarifini verdiğimiz evde doğal saç kremini yaparken mutlaka organik elma sirkesi kullanmalısınız. Çünkü organik sirkenin içindeki vitaminler ve diğer yaralı maddeler geçirildiği işlem sayesinde korunur. Sirkenin kokusundan dolayı tereddütte olanlar için de belirtmek isteriz ki; saçınızdaki sirke kokusu saç kuruduktan sonra geçecektir.

Şimdi tarifimize geçelim;

 

Elma Sirkesi Kürü

Malzemeler:

4 çorba kaşığı elma sirkesi

1 su bardağı su

Kremimizi koymak için sprey şişesi

Yapılışı:

Elma sirkesini su ile karıştırarak kısık ateşte 20 dakika ısıtıyoruz. Yaklaşık yarım saat soğumasını bekliyoruz ve karışımımızı sprey şişemize dolduruyoruz.

Kullanılışı:

Saçımızı kullandığımız şampuan ile yıkayıp duruluyoruz. Sonra sprey şişemizde hazır bulunan karışımızdan saçımıza sıkıyoruz. Saç derimize masaj yaparak iyice yediriyoruz. 5 dakika kadar bekledikten sonra duruluyoruz.

Bu karışımı sürekli olarak kullanabileceğiniz gibi en iyi sonucu haftada 3 kez uygularsanız elde edebilirsiniz. Saçınız normalden fazla yağlı bir yapıya sahip ise karışımdaki sirke miktarını biraz daha artırabilirsiniz.

Elma sirkesini su ile karıştırmadan kullanmayınız.