Emziren Anneler Bitki Çayı İçebilir Mi?

Emziren Anneler Bitki Çayı İçebilir Mi?

Emzirme zamanlarında bazı hanımlar sütlerinin miktarını ve kalitesini çoğaltmak için bitki çayları içebiliyor. Devedikeni, çemen otu, ahududu ve rezene bitkilerinden yapılan çayların anne sütünü çoğalttığı çok eskilerden kabul edilmekle birlikte bu bitkilerin anne sütünü çoğaltıp çoğaltmadığı ile ilgili bilimsel çalışmalar çok azdır. Tüm bunlar göz önündü bulundurarak kadinneder.com olarak bu çayları içmeye başlamadan evvel hekiminize mutlaka danışınız. Emziren annelere önerilmeyen, anne sütünü azalttığı yâda kalitesini düşürdüğü bilinen çaylar ise kuş otu, kekik, adaçayı, nane çayı ve maydanoz çayı ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Emzirme Döneminde Kullanılabilecek Bitki Çayları

Emzirme tüm annelerde annenin yediği gıdalar içerisinde bulunan iyi veya kötü bileşenler süt kanalıyla bebeğe geçer. Besin kaynağı sadece anne sütü olan bebeklerin sağlığı açısından yediğiniz bütün yiyecek ve içeceklere özen göstermelisiniz. Bu dönemlerde çevrenizde bulunan tüm insanlar kendi kullandıkları süt arttırma yöntemlerini önereceklerdir ancak bilinmelidir ki bu tür yöntemler her insanda aynı etkiyi yaratmayabilir. Örnek verecek olursak çemen otu anne sütünü arttırmak için çok eskilerden beri kullanılır fakat gereğinden çok çemen otu çayı tüketmek bebeğinizde ishale ve mide sıkıntılarına sebep olabilir. Herhangi bir bitki çayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalı ve içeceğiniz bitki çayının oranını iyi ayarlamalısınız.

 

Kimi bitkiler kafein içermektedir ve aşırı miktarda kafein tüketmek emziren hanımlara önerilmemektedir. Türk çayının da üretildiği “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından üretilen yeşil çay da kahvenin yarısı kadar kafein mevcuttur. Diğer yandan mate çayı, kakao bitkisinden elde edilen çaylar, guarana çayında da kafein mevcuttur. Marketlerden aldığınız bitkisel çaylarda kafein bulunup bulunmadığını etiketini mutlaka kontrol ediniz.

 

Güvenilir Bitki Çayları

Aşağıda yazdığımız listede olan çaylar çoğunlukla emziren anneler için güvenilir olarak kabul görülmektedir. Fakat bu çayların aşırı olarak içilmesinin mide bulantısı, kusma, uykusuzluk gibi yan etkilere sebep olabileceğini aklınızda bulundurarak az miktarda içmelisiniz. Hekiminizden günlük olarak tüketebileceğiniz miktar hakkında sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 

Zencefil: Zencefili kurutulmuş olarak değil taze zencefili dilimlere ayırarak çayınızı yapabilirsiniz. Kan akışını arttırır ve mide ağrısını ve mide bulantısını giderir.

Kırmızı Ahududu: Anne sütünü çoğalttığı bilinmektedir. Bebek ayrıca emziren anne için yararlı bir çok mineral barındırır.

Isırgan Otu Çayı: Çok eskilerden bu yana anne sütünün miktarını ve yoğunluğunu arttırmak için kullanılır.

Kuşburnu: Yüksek miktarda C vitamini barındırır ve enerji verir.

Devedikeni: Anne sütünü arttırıcı özelliği mevcuttur.

Ekinezya Çayı: Meme sızılarını hafifletir, enfeksiyonların daha çabuk iyileşmesine faydalı olur, emziren anneyi soğuk algınlığına karşı korur.

Çemenotu Çayı: Sütü fazlalaştırır. Aşırı şekilde içilmesi sindirim problemlerine ve bebekte ishale sebep olabilir.

 

Anne Sütünü Azaltan Çaylar

Karahindiba çayı, nane, adaçayı ve keklikotu çayları anne sütünü azaltabilmektedir. Karahindiba çayının şişliği giderici özelliği bulunmaktadır ancak aşırı su kaybetmenize sebep olabilir. Bu çayların emzirme zamanlarında tüketilmesinin ne gibi olumsuz etkileri bulunduğu konusunda herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır ancak geleneksel olarak tüketilmeleri tavsiye edilmemektedir. Bebeğiniz 6 aylık olana kadar bu çaylar uzak durmak sizin için en iyi olanıdır.

 

Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Çaylar

Kimi bitkileri emziren annelerin tüketmesi içerisinde alkaloidler içermesinden dolayı önerilmemektedir. Bu bitkiler C vitamini açısından oldukça zengin olsa dahi anne sütünün kalitesini yakından etkileyen “folik asit” üretiminin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu çaylar bebekte sindirim problemlerine, ishale sebep olabilir ve süt kalitesini düşürebilir.

Yeşil Çay
Ravent
Ginseng
Papatya
Boyotu
Gingko
Maydanoz
Hodan
Akdiken
Kekik
Sarı Kantaron
Anason Çayı

Yukarıda yazılı bulunan çayların dışında emziren annelerin tüketmemesi gereken ve yan etkileri bulunan çaylarda mevcuttur.  Son olarak hamilelik, emzirme gibi vücutta değişimlerin bulunduğu hassas dönemlerde tüketilecek gıdalar tüketilmeden önce doğru bilgiyi almak için doktorunuza danışmalısınız.

 

Diğer Konularımız:

Kalça Eriten Çay Karışımı

Sarımsak Çayının Faydaları

İlaç Gibi Zayıflatan Çaylar

Maydanoz Çayı İle Zayıflama

Facebook Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız: www.facebook.com/kadinneder

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Bu sitede yer alan yazılar,görseller ve videolar bir hastalığın tanısı ve tedavisi için öneri niteliği taşımamaktadır. Yaşamış olduğunuz sağlık sorunu için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri ve şifalı bitkilerin kullanımı için doktorunuzdan tavsiye alınız. - Şubat 2015 Sitemap

DMCA.com Protection Status