Emziren Annelerin Kullanmaması Gereken Besinler

Çocuklarda gaz problemi doğumdan sonra çocuklarda ortaya çıkan ve bazen dört ay kadar sürebilen oldukça sıkıntılı ve sancılı bir dönemdir. Aynı şekilde tükettiği gıdalara dikkat etmeyen annelerde de gaz problemi oluşmaktadır. Kendisinde ve emzirdiği bebeğinde gaz problemi oluşmaması için annelerin besinlerine dikkat etmeli ve bazı gıdaların tüketiminden kaçmalıdır.

 

Çocuklarda Ve Annelerde Gaz Problemine Karşı Tüketilmemesi Gereken Ürünler

 Emziren anneler gaz yapan lahana, soğan, portakal, kuru fasulye, karnabahar, limon, greyfurt gibi besinleri tüketmekten uzak durmalıdırlar.

 

-Diğer gaz yapan besinlerden olan çay, kahve, çikolata benzeri içeriğinde kafein bulunan besinler tüketilmemelidir. Ayrıca tüketeceğiniz bu gıdalar bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olmaktadır.

 

-Süt ve ürünlerinden olan süt, yoğurt, peynir ve bunlardan elde edilen besinler kimi zaman gaz problemi yapabilmektedir. Deneme yanılma yoluyla hangi ürünün sizde gaz problemi yarattığını anlayarak bu ürünü kullanmaya bilirsiniz.

 

Çocuklarda Ve Annelerde Gaz Problemine Karşı Yapılması Gerekenler

 

-Tüm tedbirlerinize rağmen gaz problemi bulunursa, çiğ olarak sebze ya da meyve tüketilmesi uygun olacaktır. Ayrıca haşlanmış sebzeler ve pişmiş meyve kompostoları tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

-Papatya, güvercin otu, oğulotu, rezene, meyan kökü, nane gibi bitkilerin çaylarını tüketmek gaz probleminin iyi bir çözüm yoludur. Ayrıca kimyon da iyi bir gaz söktürücüdür.

 

Emziren hanımlar emzirme esnasında göğüs değiştireceklerse, göğüs değiştirmeden önce mutlaka bebeğin gazını almalıdırlar.

 

Gaz problemi oluşmaması için, kuru baklagiller haşlanarak suyu dökülmeli ve daha sonra pişirilmeye alınmalıdır.

 

-Meyve suyu tüketirken taze ve sıkılmış meyve sularını tüketmeye dikkat ediniz. Ayrıca kola benzeri gazlı içecekler ve marketlerde satılan hazır meyve sularından uzak durulmalıdır.

 

-Hekime başvurmadan kesinlikle ilaç alınmamalıdır.